ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ելույթը խորհրդարանական լսումների ժամանակ
Այսօրվա լսումների թեման վերաբերում է մեզ համար ամենազգայուն ու խոցելի հարցերից մեկին` հանրակրթությանը, որը նույնիսկ մերօրյա  գլոբալիզացվող աշխարհում, կազմակերպվում, եւ պետք է կազմակերպվի ազգային հենքի վրա:  Բնականաբար, հայոց լեզվի պահպանության, ազգային լեզվամտածողության ու հայեցի դաստիարակության միջոցով ազգապահպանության եւ հայապահպանության հարցը մշտապես պետք է մնա որպես պետության հոգածության գերակա խնդիր:
Սակայն, միասնական կրթական տարածք լինելու մարտահրավերները որքան ճանապարհներ են բացում մեր առջեւ, այնքան էլ պահանջում են դռներ բացել այլընտրանքների համար:
Հարցն այնքան նուրբ է, որ պահանջվում է բազմակողմանի դիտարկում:  Մեր առջեւ խնդիր է դրված. պահպանել ազգային նկարագիրը, լեզուն, ժառանգականությունը, խուսափել հերթական ձուլման, օտարացման ռիսկերից,  մյուս կողմից   չսահմանափակել միջազգային համագործակցությունը, սերունդներին կրթելու փորձի փոխանակումը, կրթության կազմակերպման հարցում լինել ճկուն, արագ արձագանքման ընդունակ եւ մրցունակ:
Այս առումով, օրենսդրական փաթեթը հանգամանորեն քննարկվել է ՀՀ Նախագահ պարոն Սերժ Սարգսյանի եւ կոալիցիոն գործընկերների հետ: Հաշվի  առնելով  օտար լեզվով հանրակրթական ծրագրերի իրականացման հարցի օրենսդրական կարգավորման շուրջ արտահայտված հանրային բազմակարծությունը, հայեցի լեզվամտածողության ձեւավորման ձգտումը եւ ցանկություն ունենալով հասնել որակյալ ազգային կրթության համաչափ զարգացմանը` առաջարկվում է վերանայել երկրորդ ընթերցման ներկայացված օրինագծերը` հիմք ընդունելով հետեւյալ մոտեցումները.
1.       Հարցը կարգավորել միայն «Հանրակրթության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու միջոցով` օրենսդրական նախաձեռնության փաթեթից հանելով «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը,
2.       «Հանրակրթության մասին» օրենքում սահմանել «այլընտրանքային կրթական ծրագիր»,  «հեղինակային կրթական ծրագիր», «փորձարարական կրթական ծրագիր», «միջազգային կրթական ծրագիր» հասկացությունները,
3.       Պահպանել այլընտրանքային կրթական ծրագիր իրականացնող հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների հիմնադրման սահմանափակումը եւ մարզային քվոտավորման սկզբունքը:
Այլընտրանքային ու միջազգային ծրագրերով կրթությունը պետք է կառուցվի ձեւավորված հայեցի լեզվամտածողության հենքի վրա:
Անկախ հանրակրթական ծրագրից եւ ուսումնական հաստատության ձեւից, հայ մարդու եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար հայոց լեզվի եւ հայագիտական առարկաների հայերենով ուսուցումը պետք է պարտադիր լինի եւ համապատասխանի պետական կրթական չափորոշչի պահանջներին, ինչպես սահմանված է օրենքում:   Կարծում եմ, սա կարող է սփյուռքահայության համար հնարավորությունների դաշտ ստեղծել: հայրենիքում կրթություն ստանալու եւ աստիճանաբար  հայեցի կրթության անցնելու համար:
Կարեւորում եմ այն հանգամանքը, որ պետությունը չի կարող ստեղծել, հիմնադրել միջազգային ծրագրերով  դպրոցներ եւ պետական միջոցները չեն դրվում այդ ծրագրերի վրա: Այսինքն, 1400 հանրակրթական դպրոց շարունակում են գործել բացառապես հայեցի  հենքով։
Կարծում եմ առաջընթացի ցանկացած ձգտում կարող է արդարացված լինել, եթե տեսանելի են հեռանկարներն ու հետեւանքները:  Համոզված եմ, որ այսօրվա քննարկումները առաջին հերթին հենց միտված կլինեն դրանց բացահայտմանը»:
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկով ԱԺ  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովն անցկացրեց խորհրդարանական լսումներ, որտեղ քննարկվեց ՀՀ կառավարության հեղինակած եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Հանրակրթության մասին» եւ «Լեզվի մա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Շվեյցարիայի Համադաշնություն
Սեպտեմբերի 28-ին եռօրյա պաշտոնական այցով Շվեյցարիայի  Համադաշնություն կմեկնի ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի նախագահ Արա Բաբլոյանը, Ա...

Speech of RA NA President Hovik Abrahamyan in the Parliamentary Hearings
The theme of today’s hearings refers to one of the most sensible and vulnerable issues, the general education, which even in our day globalising world, is organized and should be organized on the national basis. Naturally, the issue of national identity and Armenian identity through the Armenian language preservation, mentality of the national language and upbringing in Armenian way, always should remain as a ruling problem of state concern.
However, the challenges of being a united educational territory open as many roads before us, so many doors require to open for alternatives.
The issue is so delicate that multilateral observation is required. A task is put before us: to preserve the national look, language, heritage, avoid the next assimilation, alienation risks, and on another hand not to restrict the international cooperation, the exchange of experience of educating the generations, to be flexible, capable of quick response and competitive in the organization of education.
In this aspect, the legislative package has been thoroughly discussed with RA President Serzh Sargsyan and coalition colleagues. Taking into account the public pluralism expressed over the legislative settlement of the fulfillment of the issue, the striving of the formation of the Armenian mentality and having wish to reach equal development of qualitative national education it is proposed to review the bills presented for the second reading taking as a basis the following approaches.
1.To settle the issue only through making addenda and amendments to the law on General Education, removing from the legislative initiative package the draft law on Amending the law on the Language;
2.To define in the law on General Education ‘alternative educational programme,’ ‘authors’ educational programme,’ ‘experimental educational programme,’ ‘international educational programme’ understandings;
3.To retain the restriction of the foundation of the general educational institutions implementing alternative educational programme.
The education with alternative and international programmes should be built on the basis of the formed Armenian mentality.
Irrespective of the general education programme and form of educational institution, the teaching of the subjects of the Armenian and in Armenian the Armenian studies for the citizen of the Republic of Armenia should be compulsory and comply with the requirements of the state educational standard, as it is defined in the law. I think this can create a field of opportunities for Diaspora, for getting education in the Motherland and gradually turning to education in Armenian way.
I emphasize the circumstance that the state cannot create, found schools with international programmes, and the state means are not laid down on those programmes. It means that 1400 schools of general education continue to function exclusively on the basis of the Armenian way.
I think that any striving of progress can be justified if the perspectives and consequences are visible. I am sure that today’s discussions, first of all, will be directed to their revelation.”
RA NA President Hovik Abrahamyan to Leave on an Official Visit to the Swiss Confederation
On September 28 the delegation led by RA NA President Hovik Abrahamyan will leave for the Swiss Confederation on three-day official visit. It comprises of the Chairman of the NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood, the Chairman of Armenia-Switzerland Friendship Group Ara Bablo...