ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ելույթը խորհրդարանական լսումների ժամանակ
Այսօրվա լսումների թեման վերաբերում է մեզ համար ամենազգայուն ու խոցելի հարցերից մեկին` հանրակրթությանը, որը նույնիսկ մերօրյա  գլոբալիզացվող աշխարհում, կազմակերպվում, եւ պետք է կազմակերպվի ազգային հենքի վրա:  Բնականաբար, հայոց լեզվի պահպանության, ազգային լեզվամտածողության ու հայեցի դաստիարակության միջոցով ազգապահպանության եւ հայապահպանության հարցը մշտապես պետք է մնա որպես պետության հոգածության գերակա խնդիր:
Սակայն, միասնական կրթական տարածք լինելու մարտահրավերները որքան ճանապարհներ են բացում մեր առջեւ, այնքան էլ պահանջում են դռներ բացել այլընտրանքների համար:
Հարցն այնքան նուրբ է, որ պահանջվում է բազմակողմանի դիտարկում:  Մեր առջեւ խնդիր է դրված. պահպանել ազգային նկարագիրը, լեզուն, ժառանգականությունը, խուսափել հերթական ձուլման, օտարացման ռիսկերից,  մյուս կողմից   չսահմանափակել միջազգային համագործակցությունը, սերունդներին կրթելու փորձի փոխանակումը, կրթության կազմակերպման հարցում լինել ճկուն, արագ արձագանքման ընդունակ եւ մրցունակ:
Այս առումով, օրենսդրական փաթեթը հանգամանորեն քննարկվել է ՀՀ Նախագահ պարոն Սերժ Սարգսյանի եւ կոալիցիոն գործընկերների հետ: Հաշվի  առնելով  օտար լեզվով հանրակրթական ծրագրերի իրականացման հարցի օրենսդրական կարգավորման շուրջ արտահայտված հանրային բազմակարծությունը, հայեցի լեզվամտածողության ձեւավորման ձգտումը եւ ցանկություն ունենալով հասնել որակյալ ազգային կրթության համաչափ զարգացմանը` առաջարկվում է վերանայել երկրորդ ընթերցման ներկայացված օրինագծերը` հիմք ընդունելով հետեւյալ մոտեցումները.
1.       Հարցը կարգավորել միայն «Հանրակրթության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու միջոցով` օրենսդրական նախաձեռնության փաթեթից հանելով «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը,
2.       «Հանրակրթության մասին» օրենքում սահմանել «այլընտրանքային կրթական ծրագիր»,  «հեղինակային կրթական ծրագիր», «փորձարարական կրթական ծրագիր», «միջազգային կրթական ծրագիր» հասկացությունները,
3.       Պահպանել այլընտրանքային կրթական ծրագիր իրականացնող հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների հիմնադրման սահմանափակումը եւ մարզային քվոտավորման սկզբունքը:
Այլընտրանքային ու միջազգային ծրագրերով կրթությունը պետք է կառուցվի ձեւավորված հայեցի լեզվամտածողության հենքի վրա:
Անկախ հանրակրթական ծրագրից եւ ուսումնական հաստատության ձեւից, հայ մարդու եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար հայոց լեզվի եւ հայագիտական առարկաների հայերենով ուսուցումը պետք է պարտադիր լինի եւ համապատասխանի պետական կրթական չափորոշչի պահանջներին, ինչպես սահմանված է օրենքում:   Կարծում եմ, սա կարող է սփյուռքահայության համար հնարավորությունների դաշտ ստեղծել: հայրենիքում կրթություն ստանալու եւ աստիճանաբար  հայեցի կրթության անցնելու համար:
Կարեւորում եմ այն հանգամանքը, որ պետությունը չի կարող ստեղծել, հիմնադրել միջազգային ծրագրերով  դպրոցներ եւ պետական միջոցները չեն դրվում այդ ծրագրերի վրա: Այսինքն, 1400 հանրակրթական դպրոց շարունակում են գործել բացառապես հայեցի  հենքով։
Կարծում եմ առաջընթացի ցանկացած ձգտում կարող է արդարացված լինել, եթե տեսանելի են հեռանկարներն ու հետեւանքները:  Համոզված եմ, որ այսօրվա քննարկումները առաջին հերթին հենց միտված կլինեն դրանց բացահայտմանը»:
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկով ԱԺ  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովն անցկացրեց խորհրդարանական լսումներ, որտեղ քննարկվեց ՀՀ կառավարության հեղինակած եւ առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Հանրակրթության մասին» եւ «Լեզվի մա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Շվեյցարիայի Համադաշնություն
Սեպտեմբերի 28-ին եռօրյա պաշտոնական այցով Շվեյցարիայի  Համադաշնություն կմեկնի ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի նախագահ Արա Բաբլոյանը, Ա...

Выступление Председателя НС О.Абраамяна на парламентских слушаниях
Тема сегодняшних слушаний касается одного из самых чувствительных для нас и уязвимых вопросов – общего образования, которое даже в нашем нынешнем глобализирующемся мире базируется и должно базироваться на национальном фундаменте. Естественно, вопрос сохранения армянской нации через защиту национального языка, лингвомышления и воспитания всегда должен оставаться приоритетной задачей государства.
Однако вызовы единого образовательного пространства, открывая перед нами множество дорог, в то же время требуют широко распахнуть двери и перед альтернативами.
Вопрос столь тонок, что требует разностороннего рассмотрения. Перед нами поставлена задача: сохранить национальный облик, язык, наследие, избежать очередной ассимиляции, рисков отчуждения, с другой стороны – не ограничивать международное сотрудничество, обмен опытом обучения поколений, быть гибкими, способными живо реагировать  на вопросы организации образования.
В этом плане законодательный пакет обстоятельно обсуждался с Президентом РА Сержем Саргсяном и партнерами по коалиции. Учитывая плюрализм мнений, выраженных обществом по законодательному урегулированию вопроса реализации общеобразовательных программ на иностранном языке, стремление к формированию армянского лингвомышления и стремясь к гармоничному качественному национальному образованию, предлагаю пересмотреть   представленные во втором чтении законопроекты, опираясь на следующие подходы:
1.   Отрегулировать вопрос только путем внесения изменений и дополнений в закон “Об общем образовании”, изъяв из пакета законодательной инициативы проект о внесении поправки в закон “О языке” ;
2. В законе “Об общем образовании” установить понятия “альтернативная образовательная программа”, “авторская образовательная программа”, “экспериментальная образовательная программа”, “международная образовательная программа”;
3. Сохранить ограничение и принцип областного квотирования при создании общеобразовательных учебных заведений, реализующих альтернативную образовательную программу.
Образование по альтернативным и международным программам должно строится на базе сформировавшегося армянского лингвомышления.
Для армянина и гражданина Республики Армения обучение армянскому языку и арменоведческим дисциплинам, независимо от общеобразовательной программы и типа учебного заведения, должно быть обязательным на армянском языке и соответствовать требованиям  государственного образовательного критерия, как определено законом. Думаю, это может создать для зарубежного армянства поле возможностей – в получении образования на Родине и постепенного перехода к  “армянской ментальности” в обучении.
Важно отметить, что государство не может создавать школы с международными программами, и государственные средства не вкладываются  в эти программы. То есть, 1400 общеобразовательных школ продолжают действовать исключительно на базе “армянской ментальности”.
Полагаю, любое стремление к прогрессу может быть оправданно, если обозримы перспективы и последствия. Убежден, что нынешние дебаты   в первую очередь будут направлены   именно  на  их  выявление”.
27.09.2010
Парламентские слушания по проектам законов РА “О внесении изменений и дополнений в законы РА “Об общем образовании” и “О языке”
27 сентября по предложению Председателя НС О.Абраамяна Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта провела парламентские слушания, на которых обсуждался предложенный Правительством РА и принятый в первом чтении  законодательный пакет “О внесении изменений ...
Председатель НС РА О.Абраамян отбывает с официальным визитом в Швейцарскую Конфедерацию
28 сентября с трехдневным официальным визитом в Швейцарскую Конфедерацию отбывает делегация, возглавляемая Председателем НС РА Овиком Абраамяном. В ее составе – председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения, охраны материнства и детства, председатель депутатской группы дружбы Армен...