ՀՀ ԱԺ նախագահը նամակով դիմել է ԵԽԽՎ անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներին
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ 2008-ի դեկտեմբերի վերջին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակով դիմել է ԵԽԽՎ անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներին: Նամակում նշվում է.
«Ինչպես գիտեք` դեկտեմբերի 17-ին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովը ընդունեց Հայաստանին առնչվող մի բանաձեւի նախագիծ, որը քննարկման կդրվի վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում` 2009 թ. հունվարին: Նախագիծը գնահատում է Հայաստանի կողմից վեհաժողովի նախկին` մարտի 1-2-ի ողբերգական դեպքերին առնչվող 1609 (2008) եւ 1620 (2008) բանաձեւերի կատարման ընթացքը:
Նախագծում ըստ արժանվույն հաստատվում է մարտի 1-2-ի դեպքերի հետաքննման համար անկախ փորձագետների խմբի ստեղծման հարցում Հայաստանի կողմից գրանցված առաջընթացը: Նախագծում հաստատվում են նաեւ բազմաթիվ ոլորտներում բարեփոխումներ նախաձեռնելու նպատակով Հայաստանի իշխանությունների կողմից գործադրված ջանքերը, ինչպես պահանջվում էր վեհաժողովի կողմից, մասնավորապես` լրատվամիջոցներին առնչվող բնագավառներում: Այդուհանդերձ, նախագծում բացասական եզրահանգումներ են արվում վերոնշյալ դեպքերի առնչությամբ ազատազրկված անձանց կապակցությամբ: Նման եզրահանգումները, կալանավորված անձանց քաղաքական որակավորման եւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու վերաբերյալ առաջարկված պատժամիջոցներով հանդերձ, ամենամտահոգիչն են  մի շարք պատճառներով:
Մեզ մտահոգող խնդիրների վերաբերյալ Ձեր բարենպաստ մոտեցման ակնկալիքով` սույն նամակին կցում եմ նաեւ մի հուշագիր, որը կօգնի ավելի լավ պատկերացում կազմել նախագծում բարձրացված հարցերում գրանցված առաջընթացի մասին:
Ի լրումն այն հիմնական խնդիրների, որոնք հնչեցվում են կցված փաստաթղթում` կցանկանայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել նախագծի չափազանց վնասաբեր էությանը, որը, ընդունվելու պարագայում, էականորեն կվտանգի Հայաստանում ներքին կայունությունը եւ միջամտելով դատական գործընթացին` հիմնովին կվնասի պետության կառույցների ամբողջականությանը, որը հիմնված է իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի վրա:
Ոչ պակաս կարեւոր է, որ առաջարկվող պատժամիջոցը չափազանցված է, անհամաչափ եւ չի համապատասխանում վեհաժողովի նախկին գործելակերպին, այդ թվում եւ մեր տարածաշրջանի մյուս պատվիրակությունների հանդեպ: Այն կհանդիսանա երկակի ստանդարտների կիրառման դեպք եւ կհակասի Եվրոպայի խորհրդի եւ վեհաժողովի շրջանակներում համագործակցության եւ երկխոսության խթանմանն ուղղված մեր հավաքական ջանքերին:
Եվ ի վերջո, նախագիծն իր բնույթով պարունակում է տարածաշրջանային քաղաքականությանն առնչվող հիմնարար խնդիրների վերաբերյալ որոշ ուժերի կողմից Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու լուրջ ռիսկեր, որոնք չեն հանդուրժվի, սակայն զգալիորեն կվնասեն տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանն ուղղված մեր  անվիճարկելի վճռականությանը եւ ջանքերին: Այն լրացուցիչ եւ լուրջ ճնշում կհանդիսանա երկրի տնտեսության վրա` նվազեցնելով օտարերկրյա ներդրողների վստահությունը, որն էլ հատկապես անարդար է շրջափակված պետության հանդեպ` հատկապես համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում:
Ուստի, օգտվելով առիթից` հայցում եմ ԵԽԽՎ-ում Ձեր երկրի պատվիրակության աջակցությունը հարցի առնչությամբ հետագա զարգացումների եւ հունվարին կայանալիք քվեարկումների ժամանակ: Կցանկանայի Ձեզ վստահեցնել, որ նման աջակցության տրամադրումը ոչ մի կերպ չի ազդի Խորհրդի հետ ամբողջովին համագործակցելու Հայաստանի  պատրաստակամության վրա: Հայաստանը հավատարիմ է մարդու իրավունքների հիմնադրույթներին, որոնք ամրագրված են մեր երկրի սահմանադրական իրավունքով եւ մեր ստանձնած միջազգային պարտավորություններով: Ավելին, մենք խորապես համոզված ենք, որ  անհնար է հետագայում եւս շոշափելի առաջընթաց արձանագրել բարեփոխումների ճանապարհին առանց ամուր եւ զարգացած դատական համակարգի: Մենք, այդուհանդերձ, համաձայն չենք, որ ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելը կբարելավի ժողովրդավարական վիճակը երկրում:
Ես անկեղծորեն վստահում եմ Ձեր դատողությանը եւ լիահույս եմ, որ մեր նկատառումները եւ նախագծի առաջարկված լրամշակումները կստանան Ձեր լիակատար աջակցությունը: Ձեր տրամադրության տակ եմ` լրացուցիչ պարզաբանումների անհրաժեշտության դեպքում, որոնք  կարող են առաջանալ այս հարցի շուրջ:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությունը միշտ պատրաստ են տրամադրելու լրացուցիչ տեղեկատվություն կամ պարզաբանումներ` Ձեր պատվիրակությանը վերոնշյալ նստաշրջանին նախապատրաստվելու համար»:
ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողները Հայաստանում
Հունվարի 15-ին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտը, Ժորժ Կոլոմբիեն եւ հանձնաժողովի քարտուղար Բաս Քլայնը կժամանեն Երեւան:Համազեկուցողների այցի շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Սիլվիա Զեհեի, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի, Ազգ...

President of the National Assembly of the Republic of Armenia Applies with a Letter to the Presidents of the Parliaments of the PACE Member States
The Department of Public Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia said that at the end of December of 2008 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr Hovik Abrahamyan applied with letter to the presidents of the parliaments of PACE member states. The letter says:
“As you might know, on 17 December the Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted a draft resolution on Armenia, which will be debated at the winter part-session of the Assembly in January 2009. The draft assesses the implementation by Armenia of previous Assembly resolutions 1609 (2008) and 1620 (2008), related to the tragic events on 1 and 2 March.
The draft duly acknowledges the progress made by Armenia with respect to the establishment of an independent expert group to inquire into the events of 1 and 2 March. It also recognises the ongoing progress with respect to the efforts made by the Armenian authorities to initiate reforms in several other areas, as demanded by the Assembly, in particular in the fields of media. However, the draft draws negative conclusions concerning persons deprived of liberty in connection with the events. Such conclusions together with the political qualification of the detained persons and the proposed sanction of suspending the voting rights of the Armenia’s parliamentary delegation are most concerning on several accounts.
In order to facilitate your understanding of the status of progress with respect to the issues raised in the draft, I attach to this letter an Aide Memoire with anticipation of your favourable consideration of our concerns.
In addition to the key issues raised in the attached paper I wish to draw your attention to the most detrimental nature of the draft, which, if adopted, may become a considerable factor to seriously endanger the internal stability of Armenia. It will also represent a direct interference with a judicial process and profoundly harm the integrity of the state institutions based on the principle of separation of powers.
Not least, the proposed sanction is excessive, disproportionate and inconsistent with the previous practices of the Assembly, including with respect to other delegations from our region. It will represent a measure of double standards and will contradict our collective endeavours to promote co-operation and dialogue within the Council of Europe and the Assembly.
Finally, the draft in its essence contains serious risks of attempting by some to pressure Armenia on certain fundamental issues of regional politics, which will not be tolerated, however will effectively harm our indisputable commitment and efforts to promote peace and stability in the region. It will create additional and serious pressure on the economy of the country by decreasing the trust of foreign investors, which is particularly unfair towards a landlocked country at the time of global economic crisis.
Therefore, I take this opportunity to kindly request support of your country’s PACE delegation during relevant elaborations and voting in January. I would like to assure you that offering such support would in no way diminish Armenia’s willingness and readiness to fully cooperate with the Council. Armenia is committed to human rights provisions incorporated in our country’s Constitutional law and undertaken in form of international obligations. Moreover, it is our deep belief that no further tangible progress is possible on the way of reforms without empowered and advanced judicial system. We, however, disagree, that suspension of the votes of our parliamentary delegation at PACE would improve the democratic situation in the country.
I truly trust your judgement and strongly hope that our considerations and the proposed amendments to the draft text will receive your full support. I remain at your disposal for further clarifications or questions that may arise in this respect.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, as well as Armenia’s parliamentary delegation to PACE stand ready to provide any further information or clarifications your delegation may need in preparing for the named session.”
12.01.2009
PACE Monitoring Committee Co-Rapporteurs in Armenia
On January 15 PACE Monitoring Committee Co-Rapporteurs Mr John Prescott, Mr Georges Colombier and the Committee Secretary Mr Bas Klein will arrive in Yerevan. Within the framework of the co-rapporteurs’ visit meetings are scheduled with the Secretary General’s Special Representative Ms Silvia Zehe, ...