Ավարտվեց ԱԺ արտահերթ նստաշրջանը
Օգոստոսի 21-ին Ազգային ժողովը շարունակեց արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի  առաջարկությամբ, մինչ քննարկվող հարցին անդրադառնալը, տեղի ունեցան քվեարկություններ:  Առաջին ընթերցմամբ ընդունվեցին նախորդ օրը քննարկված «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների  կիրառման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը` կից օրենսդրական փաթեթով եւ «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Ապա շարունակվեց նախորդ օրն սկսված «Սեւանա  լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծի քննարկումը, որով առաջարկվում է  թույլատրել 2008 թվականի ընթացքում 240 մլն խմ ջրի փոխարեն լճից բաց թողնել   360 մլն խմ ջուր:
Օրինագծի վերաբերյալ իրենց տեսակետները շարունակեցին ներկայացնել խմբակցությունները:
ՀՀԿ խմբակցության դիրքորոշումը ներկայացնող Հակոբ Հակոբյանն ասաց, որ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու ներկայացված նախագծին: Անդրադառնալով օրինագծի շուրջ ծավալված մանրամասն ու բուռն քննարկումերին, նա կարծիք հայտնեց, թե պատգամավորներից շատերի ելույթները, ցավոք, քննարկվող հարցի շրջանակներից դուրս էին եւ հնչեցված կասկածներն էլ` չհիմնավորված: Պարոն Հակոբյանը գտնում է, որ Սեւանա լճի մակարդակի բարձրացումը չի կարող եւ չպիտի ինքնանպատակ լինի. ջուրը պետք է օգտագործվի միմիայն ըստ անհրաժեշտության` ոռոգում եւ այլն: Պարոն Հակոբյանը բացառեց ջրառը այլ նպատակներով իրականացնելու մտադրությունը, որի կասկածը  արտահայտվել էր մի քանի պատգամավորների ելույթներում:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Հովհաննես Մարգարյանը: Ըստ նրա` երբեմն խորհրդարանը պարտադրված է լինում իրավիճակային լուծումներ պահանջող օրենքներ ընդունել, ինչպիսին ներկայացված օրինագիծն է: Անցած տարիներին տասնյակ միլիոնների գումար է հատկացվել բնապահպանական խնդիրներին, սակայն անարդյունա‎վետ է օգտագործվել եւ չի նպաստել Սեւանի էկոհամակարգի պահպանությանը: Խմբակցության  կարծիքով, Սեւանա լճի էկոհամակարգի բարելավման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի լճի մասին նոր հայեցակարգ մշակվի: Պարոն Մարգարյանը հավաստեց, որ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու նախագծին:
ՀՅԴ-ի դիրքորոշումը ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, գործադիր իշխանությունը  ուղղակի չէր հավատում Սեւանա լճի մակարդակի բարձրացմանը, որ  2001 թ. ընդունված օրենքների հիմքում էր, արդյունքում լճի մակարդակի բարձրացումը վտանգավոր է դառնում շրջակա ինֆրակառույցների համար: Այդ  պատճառով նույնիսկ 250 հազար տնտեսություն ջրով փրկելու խնդիրը կասկածի տակ են դնում հասարակությունն էլ, պատգամավորներն էլ: Խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ իրենց դիրքորոշումը կախված կլինի այն հանգամանքից, թե ինչ պատասխաններ կտրվեն 3 առաջարկներին` քառապատիկ կավելացվե՞ն Սեւանա լճի համար նախատեսվող հատկացումները 2009-ի պետբյուջեի նախագծում, առաջիկայում ստեղծվելիք հանձնաժողովում հստակ կձեւակերպվե՞ն խնդիրները, որ նույն խնդիրը վերստին չառաջանա, եւ երրորդ` բյուջետային ծախսերում նախատեսվելու՞ է ոռոգման համակարգի բարելավման ծրագիր:
Երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով հարցի քննարկման ժամանակ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Մարտիրոսյանը, Ստյոպա Սաֆարյանը, Լարիսա Ալավերդյանը վերահաստատեցին իրենց դիրքորոշումը, որ ներկայացված նախագիծը չի արտահայտում գյուղացիների շահերը, այլ կապված է ափամերձ տարածքների, ինչպես նաեւ` էլէներգիայի արտադրման խնդիրների հետ:
Քննարկվող հարցի վերաբերյալ արտահերթ ելույթ ունեցավ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը. «Մեր գործընկերներն արձանագրում էին, որ չափազանց կարեւոր հարց է քննարկվում: Իսկապես, դա այդպես է եւ ճիշտ կլինի, որ քննարկումը պատշաճ լինի հարցի լրջությանը: Անկեղծ ասած` չեմ ուզում համաձայնել մեր գործընկերոջ հետ, որ մենք այստեղ քննարկում ենք կառավարության ազնվության հարցը: Ես կարծում եմ` նման հարց քննարկելու ոչ հիմք կա, ոչ էլ իմաստ ունի նման քննարկումը: Եթե որեւէ մեկը խնդիր ունի կառավարության հետ, կարող է համապատասխան մեխանիզմներով ներկայացնել իր վերապահումները:
Իսկապես չափազանց կարեւոր է Սեւանի հարցը, դա միայն ջրի հարց չէ, Սեւանի` որպես լճի բնապահպանական խնդիր չէ միայն, այլ համալիր հարց է: Ակնհայտ է, որ, ցավոք, այդ հարցին անդրադառնում ենք ստեպ-ստեպ, մինչդեռ սա այն հարցն է, որ շարունակական ուշադրության է արժանի: Ես կարծում եմ` այս առումով պիտի արձանագրենք, որ մեր հանձնաժողովը մշտապես պիտի իր ուշադրության կենտրոնում պահի այս հարցն ու պարբերաբար խորհրդարանին ներկայացնի համապատասխան տեսակետ` եւ իրավիճակի, եւ այն հիմնախնդիրների վերաբերյալ, որ մեր գործընկերները ներկայացրին: Իհարկե, կան մի շարք հիմնական հարցադրումներ` եւ Սեւանի բնապահպանական խնդիրը, եւ ոռոգման համակարգի խնդիրը, եւ գյուղատնտեսության աջակցության խնդիրը: Երբեմն մենք ստիպված ենք լինելու, ինչպես այսօր ենք ստիպված, իրավիճակից ելնելով` որոշակի խնդիրներ լուծել գյուղատնտեսության դժվարությունների առնչությամբ: Սա էլ է չափազանց կարեւոր հարց, մյուս կողմից կարեւոր է, որ բոլոր հարցադրումները հաշվի առնելով` համոզիչ հիմնավորումներ ներկայացվեն. եւ տեղումների հետ կապված, եւ համեմատական վերլուծությունների, թե որ տարի ինչպիսին են եղել տեղումները, բերքը, ցանքատարածությունների, այգիների մակերեսները...
Ամենակարեւոր հարցադրումը, որ բոլորն այստեղ նման մոտեցման համար քվեարկելու ժամանակ պետք է համոզված լինեն, որ առաջարկվող լուծումն այլընտրանք չունի եւ այդ հարցի լուծման համար առաջարկվող մեխանիզմը չի կարող բացասական ազդեցություն ունենալ Սեւանի էկոհամակարգի վրա: Անշուշտ, չափազանց կարեւոր խնդիր է նաեւ ոռոգման համակարգի վիճակի հարցը: Կարծում եմ` այսօր մենք, մեր բյուջեի աճը նկատի ունենալով, հնարավորություն ունենք իսկապես լուրջ ուշադրություն դարձնել այս խնդրին: Կարող է թվալ, թե ջուրն առանձնապես թանկ ապրանք չէ, բայց վստահ եմ, որ այդպես չէ: Ամեն տարի մեծ կորուստների գինը շատ ավելին է, քան այդ համակարգը անհրաժեշտ վիճակի բերելու համար պահանջվող ծախսերը:
Եվ ամփոփելով խոսքս` ուզում եմ ասել հետեւյալը. ես համաձայն եմ, որ Սեւանի էկոհամակարգի համար ավելի մեծ գումարներ հատկացվեն, բայց շատ կարեւոր է ծրագիրը եւ այդ ծրագրի ներկայացումից հետո պարզ կդառնա` 4 թե 5 անգամ ավելի գումար պետք է հատկացնել: Այնպես որ առաջնայինը ոչ թե գումարը պետք է լինի, այլ` ծրագիրը, նաեւ գումարի արդյունավետ օգտագործումը պիտի կարեւորվի:
Լիովին համաձայն լինելով Վահան Հովհաննիսյանի երեք հարցադրումներին, այնուամենայնիվ, ուզում եմ առաջարկել, որ Աժ համապատասխան հանձնաժողովի միջոցով շարունակական ուշադրության հարթությունում պահենք Սեւանի խնդիրը` որպես մեր երկրի համար բացառիկ մի խնդիր: Մեր հանձնաժողովը մշտապես պատրաստ պիտի լինի Սեւանի հետ կապված իր եւ հարցադրումները ներկայացնելու, եւ մեկնաբանություններն ու բացատրությունները տալու, որպեսզի մյուս պատգամավորները, որ այդ հանձնաժողովի անդամ չեն կամ այդ խնդրով հատկապես զբաղվելու հնարավորություն չունեն, լիարժեք տեղեկություն ունենան եւ կարողանան հանգիստ խղճով քվեարկել նման առաջարկությունների դեպքում: Անշուշտ, ցանկալի է, որ նման առաջարկություններ հնարավորինս քիչ լինեն: Կարծում եմ` որեւէ մեկը խնդիր չունի Սեւանին վնաս հասցնելու, եւ համաձայն չեմ այն պարզունակ հարցադրման հետ, թե Սեւանի ափերին ինչ-ինչ շինություններ կան եւ հանուն այդ շինությունների պահպանության է ներկայացվել այս նախագիծը: Իսկապես կարեւոր է, որ բոլորը, ովքեր քվեարկելու են այս նախագծի համար, վստահ լինեն, որ խնդիրը կոնկրետ է եւ գյուղատնտեսության դժվարին իրավիճակի հետ կապված լուծումներին է վերաբերում եւ լուծումը, ինչքան էլ արտառոց լինի վերջին տարիների համեմատ, չի հանգեցնելու Սեւանի էկոհամակարգի վնասին: Համոզված եմ` պարոն Անդրեասյանը կներկայացնի լրացուցիչ հիմնավորումներ, եւ մենք կքվեարկենք այս նախագծի ընդունման օգտին»:
Պատգամավորների առաջարկներին եզրափակիչ ելույթում անդրադարձավ  հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը:  Նա հավաստիացրեց, որ սեպտեմբերին ՀՀ նախագահի հրամանագրով կստեղծվի Սեւանի հիմնահարցերով զբաղվող հանձնաժողով, կավելանան բնապահպանական միջոցառումները,  կներկայացվի ջրամբարաշինության հայեցակարգ:
Անդրադառնալով ներկայացված գրավոր առաջարկներին, պարոն Անդրեասյանն ասաց, որ ստացվել է երկու առաջարկություն. ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի առաջարկը Սեւանա լճի  հարցով հանձնաժողով ստեղծելու մասին ընդունվել է,  «Ժառանգություն» խմբակցության առաջարկը` չավելացնել բաց թողնվող ջրի քանակը,  մերժվել է:
Երկու ընթերցմամբ քննարկումներից հետո օրինագիծն ընդունվեց ներկայացված տեսքով:
Խորհրդարանը քննարկեց եւ երկրորդ, ապա նաեւ` երրորդ   ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության ներկայացրած «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» ՀՀ  օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը` կից օրենսդրական փաթեթով:
Խորհրդարանն այնուհետ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց եւ ընդունեց կառավարության ներկայացրած «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից օրինագծերով:

On August 21 the National Assembly continued the work of the extraordinary session. By the proposal of Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, before turning to the debated issue, voting took place.  For the first reading were adopted the RA draft laws, debated the previous day, on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Trade and Services, on Making Amendments and Addendum to the RA Law on Usage of Cash Control Machines by the attached legislative package and the RA draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Customs Code.
Then was continued the debate of the draft law, submitted by the Government, begun the previous day on Making Amendments to the RA Law on Approving the Annual and Complex Programs of the Events of the Restoration, Preservation, Reproduction and Exploitation of the Ecosystem of Lake Sevan, through which it is proposed to release water from lake Sevan.
Their views on the bill continued to present the fractions.
Mr. Hakob Hakobyan, presented the view of the RPA faction and said that they will vote for the draft law. Mr. Hovhannes Margaryan presented the view of the Country of Law faction. According to the faction a new concept is needed for the improvement of the ecosystem on Lake Sevan. Mr. Margaryan assured they would vote for the draft law.
Mr. Vahan Hovhannisyan, Head of the ARF faction presented the position of the faction. According to him the executive authority just did not believe the increase of the water level of Lake Sevan, which was at the base of the adopted laws of 2001, as a result the increase of the level of lake becomes dangerous for the surrounding infrastructures. The head of the faction said that their position would depend on the circumstances on what answers will be given to the three proposals. Whether the envisaged allotments for Lake Sevan in the draft state budget of 2009 will be more than four times, whether the issues will be distinctly formulated in the forthcoming created committee, for not new issues occurred and the third- whether a program of improving the irrigation system will be stipulated in the budget expenses.
During the debate of the issue through the third reading Mr. Armen Martirosyan, Mr. Styopa Safaryan, Ms. Larisa Alaverdyan, members of the Heritage faction reassured their position that the presented draft does not express the interests of the rural inhabitants, but it is connected with coastal areas, as well as with the issues of production of electric energy.
Mr. Tigran Torosayn, President of the National Assembly took an extraordinary speech, related to the issue in debate.
Our colleagues stated that an extremely important issue is debated. Of course it is really so and it will be right for the debate to be appropriate to the seriousness of the issue. Talking frankly I do not want to agree with our colleague that here we are discussing the issue of honesty of the government. I think there is neither ground nor sense to discuss such an issue. If anybody has a problem with the Government he/she can present his/her reservations through relevant mechanisms.
The issue of Sevan is really extremely important; it is not only an issue of water, as an environmental issue of Lake Sevan but a complex issue. It is evident that unfortunately we touch upon the issue step by step, whereas this is the very issue, worth of continuous attention. I believe in this aspect we should record that our committee should constantly keep this issue in the center of its attention, and periodically present the parliament a relevant view, related either the situation or those core issues, that presented our colleagues. Of course there are a number of  main questions and the issue of environment of Sevan and the issue of irrigation system as well as agronomy assistance issue. Sometimes we have, as today, to solve certain agricultural related problems,brought about by the situation. This is also an extremely important issue; on the other hand it is important to present convincing substantiations, either related to the precipitations or comparative analysis about how were the precipitation, harvest, sowing areas and garden surfaces, taking into consideration all the questions .
The most important issue for us all here is that during the voting we ensure that the solution that has been proposed has no viable alternative. Secondly we also need to ensure that the proposed mechanisms of solution will not have a negative influence on the ecosystem of Sevan. Certainly the issue of the irrigation system is also very important. I think, today taking into consideration the growth of the budget, we have the opportunity to give the issue of serious consideration. It can seem that water is not in general  expensive goods, but I am sure it is not so. The cost of great loses each year are much more than the demanded expenses for reconstructing the system.
Summing up my speech I want to say the following: I agree that more sums should be allotted for the ecosystem of Sevan, but the program is very important and only after the presentation of this program it will be clear whether the sums allotted to the program should be more than 4 or 5 times. So the priority should be given not to the sum but the program, also the productive realization of the sum should be highlighted.
Though fully agreeing with Mr. Vahan Hovhannisyan’s three issues, anyhow I want to propose the issue of Sevan to be kept at a plane of continuous attention through the relevant committee of the National Assembly as an exclusive issue of our country. Our committee should be constantly ready for either presenting its questions or commenting and explaining the issue so that everybody, even not being a member of that committee to be aware of the issue and to vote in case there are similar proposals. Of course it is desirable that such proposals  be as few as possible.
I believe no one wants to harm Sevan and I do not agree with those primitive questions as if the draft was submitted for the buildings on the coast of Sevan. Of course it is very important for everybody, who will vote for this draft to be sure that the issue is concrete and it is related to the solution of the issue of the agricultural difficult situation and even the solution is very absurd in  comparison with the last years it would not cause any harm to the ecosystem of Sevan. I am sure Mr. Andreasyan will present additional substantiations and we would vote for the adoption of the draft.”
In his final speech, the main speaker, Mr. Andranik Andreasyan, Head of the State Committee of Water Resources of the Ministry of Territorial Administration of the Republic of Armenia, touched upon the MPs’ proposals. He assured that in September, a committee dealing with the core issues of Sevan affairs will be created by the decree of the President of the Republic of Armenia, the events on environmental protection will be increased and a concept of storage lake construction will be presented.
Touching upon the written proposals Mr. Andreasyan said that two proposals were received, the proposal of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly on creating a committee on the affairs of Lake Sevan was adopted, the proposal of the Heritage faction on not to increase the amount of released water was rejected.
After the debate during the two readings the bill was adopted in it's current form.
The parliament debated, and through the second and third reading adopted the Government submitted draft Laws of the Republic of Armenia by the attached legislative package on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Trade and Services, on Making Amendments and Addendum to the RA Law on Usage of Cash Control Machines.
Then the Parliament debated for the second reading and adopted the Government submitted draft law, by the attached draft law, on Making Amendments and Addenda to the RA Customs Code.