Գրիգոր Բադիրյանը ծնվել է 1976 թ. մարտի 23-ին, Երեւանում:
1982-1992 թթ.  սովորել է Երեւանի Լեւ Տոլստոյի անվան թիվ 128 միջնակարգ դպրոցում, 1992-1997 թթ.`   ԵՊՀ-ի իրավաբանական ֆակուլտետում: 1997-2000 թթ. եղել է ԵՊՀ քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնի ասպիրանտ: 2000 թ. թեկնածուական ատենախոսություն է պաշտպանել «ՀՀ ընդհանուր իրավասության դատարանների համակարգում» թեմայով:
2004-2007 թթ. Ռուսաստանի Դաշնության ԱԱ-ի պետության եւ իրավունքի ինստիտուտի պետության եւ իրավունքի տեսության եւ պատմության քաղաքական եւ իրավական ուսմունքների պատմության սեկտորում եղել է դոկտորանտ: 2007 թ.    դոկտորական ատենախոսություն է  պաշտպանել «Անձի իրավունքները Հայաստանի պատմությունում. ուսմունքների եւ ինստիտուտների հետազոտություն» թեմայով:
2000-2001 թթ. աշխատել է Հրաչյա Աճառյանի համալսարանում` որպես վարչական իրավունք առարկայի դասախոս:
2001-2005 թթ.` ՀՀ գլխավոր դատախազության գիտաուսումնական կենտրոնի գիտաշխատող:
2001 թ-ից` Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի դասախոս է (դատարանակազմություն, քրեական դատավարություն, դատախազական հսկողություն, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը քրեական դատավարությունում): 2002-2004 թթ. եղել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի հանրային իրավունքի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար: 2004-ից` Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկան:
2004թ-ից` մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում փորձագիտական խորհրդի անդամ է:
2005 թվականին եղել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) մարդու իրավունքների հարցերով ազգային փորձագետ:
2006-ից Եվրոպական իրավունքի եւ ինտեգրման կենտրոնի խորհրդի անդամ է:
2006-2007 թթ. եղել է ՀՀ արդարադատության խորհրդի անդամ:
2007-2008 թթ. փետրվար` աշխատել է իբրեւ «Խոշտանգումների եւ այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ» կոնվենցիայի կամընտիր Արձանագրությամբ սահմանված կանխարգելման ազգային մեխանիզմ ստեղծելու վերաբերյալ ԵԽ պայմանագրային փորձագետ, աշխատանքային խմբի ղեկավար:
2008 թ. հունիսի 10-ին Ազգային ժողովի կողմից նշանակվել է ՀՀ արդարադատության խորհրդի անդամ:
Հեղինակ է ավելի քան 20 հոդվածների` նվիրված սահմանադրական բարեփոխումներին, դատական իշխանությանը, դատարանակազմությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, քրեական, քաղաքացիական եւ վարչական դատավարություններին: Մասնակցել է քաղաքացիական հասարակության եւ իրավունքի տարբեր ասպեկտներին վերաբերող բազմաթիվ կոնֆերանսների եւ սեմինարների, հանդես է եկել զեկուցումներով:
Տիրապետում է ռուսերենին, անգլերենին, ‎ֆրանսերենին:
«Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող» (RAA) հասարակական կազմակերպության նպատակն է գիտարշավների միջոցով գտնել հայկական ճարտարապետության կոթողները ներկա Հայաստանի սահմաններից դուրս` պատմական Հայաստանի տարածքում` Արեւմտահայաստանում եւ Կիլիկիայում, հարեւան երկրներում` Վրաստանում, Ադրբեջանում...
Առաջարկվում է ստեղծել ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով
Հունիսի 10-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը, որից հետո ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը պատգամավորների քննարկմանը երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով ներկայացրեց իր հեղինակած «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու ...

Григор Бадирян родился 23 марта 1976 г. в Ереване.
В 1982-1992 гг. учился в Ереванской средней школе  N 128 им. Льва Толстого, в 1992-1997 гг. – на юридическом факультете Ереванского государственного университета (ЕГУ).  В 1997-2000 гг. являлся аспирантом кафедры уголовного судопроизводства и криминалистики  ЕГУ. В 2000г. защитил кандидатскую диссертацию на тему “Систематизация судов общей компетенции РА”.
В 2004-2007 гг.  являлся докторантом сектора теории и истории государства и права и истории   политических и правовых учений Института государства и права АН РФ. В 2007 г. защитил докторскую диссертацию на тему “Права личности в истории Армении: исследование учений и институтов”.
В 2000-2001 гг. работал в университете “Грачья Ачарян” преподавателем курса административного права.
В 2001-2005 гг. – научный сотрудник Научно-учебного центра Генеральной прокуратуры РА.
С 2001 г. – лектор Французского Университета Армении (судоустройство, уголовное судопроизводство, прокурорский надзор, защита прав человека в уголовном судопроизводстве). В 2002-2004 гг. – и.о. завкафедрой общественного права   ФУА. С 2004 г. – декан юридического факультета ФУА.
С 2004 г. – член экспертного совета в офисе Защитника прав человека.
В 2005 г. являлся национальным  экспертом Программы развития ООН (UNDP ) по вопросам прав человека.
С 2006 г. член совета  Европейского центра права и интеграции.
В 2006-2008 гг. – член Совета правосудия РА.
В 2007 и по февраль 2008 г. работал в качестве договорного эксперта, руководителя рабочей группы СЕ по созданию национальных механизмов предупреждения, установленных Протоколом к конвенции “Против пыток и другого жестокого, бесчеловечного  или унижающего человеческое достоинство отношения или наказания”.
10 июня 2008 г. Национальным Собранием назначен членом Совета правосудия РА.
Автор более 20 статей, посвященных конституционным реформам, судебной власти, уголовному, гражданскому и административному судопроизводству. Участвовал в многочисленных конференциях и семинарах, посвященных различным аспектам гражданского общества и права, выступал с докладами.
Владеет русским, английским, французским.
Цель общественной организации, изучающей армянскую архитектуру (RAA), - нахождение посредством научных экспедиций памятников армянской архитектуры за пределами современной Армении, на территории исторической Армении – в Западной Армении и Киликии, в соседних странах – Грузии, Азербайджане, Нахичеван...
Предлагается создать Временную комиссию НС
10 июня НС продолжило работу четырехдневных заседаний и голосованием приняло обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты, после чего Председатель НС Т.Торосян представил депутатам во втором чтении инициированный им проект закона “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О проведении собраний,...