ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ստորագրել է որոշում, ըստ որի` ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն, Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ` 2008 թ. մարտի 17-ին, ժամը 18.30-ին գումարվում է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ հետեւյալ օրակարգով.
1.«Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին (առաջին ընթերցում):
2.«Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին (երկրորդ  ընթերցում):
Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ մարտի 17-ին  գումարվեց Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` օրակարգային երկու հարցով` «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով եւ այն երկու ընթերցմամբ ընդունելու...
Մարտի 17-ին Ազգային ժողովի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգի հաստատումով: Այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ նիստում քննարկված 20 օրենքի նախագծեր եւ վավերացրին միջազգային ...

Extraordinary Session of the National Assembly on March 17
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan signed a decree, according to which, on the initiative of the deputies of the National Assembly at 6:30 p.m. on 17 March 2008, an extraordinary session of the National Assembly is convened with the following agenda:
1. On making amendments and addenda to the RA Law on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations (first reading).
2. On making amendments and addenda to the RA Law on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations (second reading).
An extraordinary sitting of the National Assembly was convened on March 17 on the initiative of the MPs with two agenda issues: the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Conducting Meetings, Assemblies, Rallies and Demonstrations and the draft resolution of the National Assembly o...
Works of the Regular Four-day Sittings in the National Assembly Begin
On March 17 the regular four-day sittings of the National Assembly began with the approval on making addenda to the agenda of the draft decision of the National Assembly of the third session and of the agenda of the four sittings. Then the MPs adopted by voting 20 draft laws, debated in th...