Ազգային ժողովն ընդունեց ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդագիրը
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնությամբ  Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ  է գումարում, որի օրակարգում մեկ հարց է.«Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին, Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխակի Միքայելյանին, Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու եւ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու թույլտվություն տալու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդագրի մասին»:
Պարոն Թորոսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ ԱԺ կանոնակարգի համաձայն` միջնորդագիրն ստանալուց հետո նշված չորս պատգամավորներին ուղարկվել է ծանուցագիր, որն ստանալու մասին տեղյակ են պահել միայն Մյասնիկ Մալխասյանն ու Հակոբ Հակոբյանը, իսկ պատգամավորներ Սասուն Միքայելյանի ու Խաչատուր Սուքիասյանի գտնվելու վայրը հայտնի չէ, ուստի ծանուցագիրը հանձնվել է ընտանիքի անդամներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին, Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխակի Միքայելյանին, Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյանին որպես մեղադրյալներ ներգրավելու եւ կալանավորելու համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը ներկայացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը: Նա նշեց, որ սկսած 2008 թ. փետրվարի 20-ից` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ նրան իբրեւ ընտրված նախագահ հռչակած իր համախոհներն ու աջակիցները, Երեւանի Ազատության հրապարակում կազմակերպել եւ 10 օր տեւողությամբ անընդմեջ անցկացրել են մայրաքաղաքի կենսագործունեությունը, ճանապարհատրանսպորտային երթեւեկությունը, պետական հիմնարկների բնականոն գործունեությունն ու ազգաբնակչության հանգիստն ու անդորրը խանգարող չարտոնված զանգվածային հրապարակային միջոցառումներ, երթեր, շուրջօրյա հանրահավաքներ, որոնց ընթացքում զանգվածային հոգեխանգարմունքի ձեւավորման  տարատեսակ հնարքների կիրառմամբ հանդես են եկել քաղաքացիական անհնազանդություն ցուցաբերելու, պետական մարմինների, մասնավոր ձեռնարկությունների եւ ուսումնական հաստատությունների բնականոն գործունեությունը  խաթարելու, իրավապահ մարմինների օրինական պահանջներին չենթարկվելու հրապարակային կոչերով, որոնք զուգորդվել են  ապատեղեկատվական բնույթի սադրիչ ելույթներով եւ հայտարարություններով, հասարակական կարգի պահպանությունն իրականացնող պետական ծառայողների բացահայտ շանտաժով:
Գլխավոր դատախազը նշեց նաեւ, որ ցուցարարները գաղտնի զինվել են փայտե մահակներով, երկաթյա ձողերով, որպես զենք օգտագործելու համար հարմարեցված այլ առարկաներով, ինչպես նաեւ  դյուրավառ ու պայթուցիկ նյութերով, ապօրինի հրազենով ու ռազմամթերքով` նախապատրաստելով հատուկ գրոհային խմբեր` իրավապահ մարմինների հետ բախումներ սադրելու, ոստիկանությանը դիմադրություն ցուցաբերելու, օրինաչափ միջամտությունը բռնությամբ հաղթահարելու նպատակով:
Իրավիճակը վտանգազերծելու նպատակով մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանությունը ձեռնարկել է հանրավտանգ այդ նյութերն առգրավելուն ուղղված օպերատիվ միջոցառում, սակայն նստացույցի մասնակիցները կատաղի հարձակում են գործել իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող իրավապահների նկատմամբ. ոստիկանության աշխատակիցներին հաջողվել է հաղթահարել զինված դիմադրությունը: Ազատության հրապարակում սկիզբ առած զանգվածային անկարգությունները շարունակվել են րիգոր Լուսավորիչի պողոտայում, կրկեսի, Ֆրանսիայի դեսպանատան, Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Մետրոպոլ» հյուրանոցի միջեւ ընկած տարածքում, վնասվել են պետական ու մասնավոր սեփականություն հանդիսացող շինություններ, մեքենաներ: Առնվազն 160 անձ, այդ թվում ավելի քան 100 ոստիկաններ եւ զինծառայողներ ստացել են ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Զոհվել է 8 մարդ:
Անկարգությունները դադարեցվել են միայն ՀՀ նախագահի 2008 թ. մարտի 1-ի հրամանագրով Երեւան քաղաքում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո ոստիկանության, ազգային անվտանգության եւ զինված ուժերի համատեղ ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում:
Փաստի առթիվ հարուցված է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռք բերված ապացույցները բավարար հիմք են տալիս այն մասին, որ հրապարակային կոչերով բռնարարքներ հրահրելուն, անմիջական մասնակցությամբ, դրդումներով, տարաբնույթ օժանդակություններով, այդ թվում գրոհայինների հավաքագրումներով եւ նրանց զինելով զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելուն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել նաեւ ԱԺ վերը նշված չորս պատգամավորները, որոնք ՀՀ Սահմանադրության խախտմամբ պետական իշխանությունը բռնությամբ յուրացնելուն ուղղված զանգվածային անկարգություններ են կազմակերպել: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու օրենքով նախատեսված հիմք են հանդիսանում նրանց կատարած արարքների բնույթն ու վտանգավորության աստիճանը, ինչի մասին վկայում են նախաքննությամբ ձեռք բերված բազմաթիվ ապացույցները: լխավոր դատախազը նշեց, որ նրանք կատարել են հանրորեն վտանգավոր արարքներ` նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 3-րդ մասով եւ 300 հոդվածի 1-ին մասով:
Իրենց ելույթներում ԱԺ պատգամավորներ Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանը եւ Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանը հավաստիացրին, որ իրենք չէին կարող մեր երկրի անվտանգությունը խարխլող քայլեր անել, իրենց գործողությունները բացառապես խաղաղ բնույթ են կրել, իսկ հանրահավաքներում հնչած իրենց ելույթները, կոչերը սադրիչ գործողությունները կանխելու, ժողովրդին բախումներից հեռու պահելու նպատակ են հետապնդել: Նրանք հույս հայտնեցին, որ քննությամբ կպարզվի իրենց անմեղությունը: Հակոբ Հակոբյանը նաեւ հայտարարեց, որ պատրաստ է կալանքը ընդունել որպես խափանման միջոց, միայն թե պարզվի ճշմարտությունը:
Հարցի վերաբերյալ ելույթ ունեցան «Ժառանգություն» խմբակցության վեց պատգամավորները` այդ թվում եւ խմբակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրանց գնահատմամբ,  չորս պատգամավորների նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում, եւ դատախազի ներկայացրած միջնորդությունը չունի բավարար հիմքեր, ոմանք էլ հայտարարեցին, որ իրենք էլ պատրաստ են  կալանավորվել:
Արտահերթ ելույթում Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց.
«Հարգելի գործընկերներ: Մինչ այսօր քննարկվող հարցին անդրադառնալը, ես ուզում եմ կոչ անել մեր գործընկերներին զգույշ եւ զուսպ լինել: Կորածների, մահացածների վերաբերյալ անպատասխանատու հայտարարություններ չանել:  Եթե կան հայտարարություններ կորածների վերաբերյալ, ապա պիտի անպայման դրանք ուղղվեն  համապատասխան պետական մարմիններին, որպեսզի պարզվի` ովքեր են կորել, փորձել բացահայտել  եւ ճշգրիտ   պատասխաններ տալ: Պատգամավորներն ունեն մեծ պատասխանատվություն, լիովին համաձայն եմ, բայց պատգամավորները չէ, որ պիտի զբաղվեն այս հարցերով: Նրանք կարող են աջակցել, օգնել, փորձել պարզել, բայց շատ կարեւոր է տեղեկությունները  ներկայացնել համապատասխան մարմիններին, ճշտումներ անել եւ դրանից հետո միայն  հայտարարութուններ անել:    Առաջին քայլը, որ այսօր պիտի արվի, դա զուսպ վերաբերմունքն է տեղի ունեցածին, ինչքան էլ ցավը խորն է, իսկապես` անդարմանելի: Իսկապես  այդպես է, որովհետեւ տեղի ունեցավ մի երեւույթ, որը բացառիկ է մեր նորանկախ երկրի ողջ պատմութայն ընթացքում: Ցավալի երեւույթ: Դաժան երեւույթ ու դատապարտելի երեւույթ:  Եւս մի քանի` այստեղից հնչած հայտարարությունների մասին: Ես չեմ ուզում գնահատական տալ այդ հայտարարություններին, ուղղակի ուզում եմ հուսալ, որ սայթաքում է, երբ հայտարարվում է, թե կարեւոր է ` երբ է զոհվել  ոստիկանության գնդապետը. քաղաքացիական անձանցից հետո՞,  թե՞ առաջ: Մարդը զոհվել է եւ զոհվել է, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ չզոհվեն:   Մի՞թե ճիշտ եւ արդարացի է նման հարցադրումներ ներկայացնելը:  Մեր գործընկերոջ կատարած քայլի մասին այստեղ խոսվել է: Երբ այստեղ հատուկ նիստ էինք գումարել, մենք տեղեկություններ չունեինք զոհված մարդկանց մասին: Դժբախտաբար, ողբերգությունը շատ ավելի խորն էր, քան անգամ հատուկ նիստ գումարելու ժամանակ հնարավոր էր պատկերացնել:  Ես համարում եմ ակնհայտ շահարկում, երբ այստեղից ասվում է, որ անհամապատասխան էր եւ իրավաչափ չէր   հանրապետության նախագահի  հատուկ դրություն մտցնելու վերաբերյալ հրամանագիրը: Ի՞նչ պիտի լիներ այլեւս: Բացի նրանից,  ինչ տեղի ունեցավ: Մարդիկ զոհվեցին: Ութ մարդ, ութ հայ մարդ զոհվեց Հայաստանի մա յրաքաղաքում: Վանդալիզմ տեղի ունեցավ, մի բան, որ այս քաղաքում  տեղի չէր ունեցել : Ջարդարարություն տեղի ունեցավ, որ այս քաղաքում տեղի չէր ունեցել:  Ես անցած անգամ եւս ասացի, որ կար այդ հրամանագիրը, բայց նաեւ մեծ հույս կար, որ բանը նման իրավիճակների ու նման գործողությունների չի հասնի: Ու փորձ էր արվում ինչքան հնարավոր է հետաձգել պահը: Բայց մարդկանց  զոհվելուց հետ,  ջարդարարությունից հետո է՞լ միթե չպիտի մտցվեր այդ հատուկ դրությունը:  Ազատություն, ժողովրդավարություն, քաղաքացիական պարտք եւ այլն,   գեղեցիկ խոսքեր են: Բայց, անկեղծ ասեմ, այսօր դրանք բոլորովին այլ հարթությունում  եւ այլ ենթատեքստով են հնչեցվում, բոլորովին այլ տպավորություն է ստեղծվում. այստեղ ոչ մի կապ  չունի ոչ ազատությունը, ոչ  ժողովրդավարությունը: Համատեղելի՞ է ժողովրդավարության եւ ազատության հետ, երբ մարդիկ են զոհվում:  Երբ ջարդարարություն է տեղի ունենում ակնհայտորեն բոլորի աչքի առջեւ: Սա՞ է ժողովրդավարությունն ու ազատությունը: Ցավոք սրտի,  կա նաեւ շփոթմունք: Մարդիկ ավելի շատ խոսում էին, թե ինչ է տեղի ունեցել, անգամ հայտարարվում էր, թե ես էլ այս եմ արել, մյուսն էլ այն է արել, ինչու դրա մասին  այստեղ չկա: Մենք այսօր այստեղ այդ ողբերգական ժամերի գնահատականը չենք տալիս:     Այսօր բոլորովին  այլ հարց է ներկայացված: Եւ  հարցի շեղումը, կարծում եմ, բոլորովին էլ արդարացված չէ, հարգելի գործընկերներ, եւ ոչ էլ  այստեղ մրցակցություն է, թե ինչի մասին ասվեց եւ ինչի մասին չասվեց:   Այստեղ` այս քննարկման ժամանակ, գնահատական չի տրվում այն երեւույթին, որը տեղի ունեցավ:  Դա տրվում էր երբ մենք հատուկ նիստ, արտահերթ նիստ  էինք անում: Ի դեպ, ուզում եմ հիշեցնել, որ որեւէ մեկը  ներկա 91 պատգամավորներից, ընդ որում` բոլոր խմբակցությունների  մասին է խոսքը, չներկայացրեց ԱԺ որոշման նախագիծ ` մերժելու համար հանրապետության նախագահի մտցրած արտակարգ  դրության այդ հաստատումը:  Սա է իրականությունը եւ կներեք, գոնե այսօրվան դա հարիր չէ: Եկեք գոնե այսօր, մոտակա ժամանակշրջանում անենք քայլեր, որոնք դուրս են սովորական քաղաքական մոլորություններից: Այսօր քննարկվում է մեկ հարց ընդամենը: Քննարկվում է, թե մենք  ինչպիսի դիրքորոշում պետք է ունենանք գլխավոր դատախազի   միջնորդության նկատմամբ: Անկեղծորեն պիտի ասեմ, որ ես ամեն ինչ կտայի, որ նման քննարկում չլիներ այս դահլիճում:  Ոչ միայն այն պատճառով, որ  չորս մարդկանց հետ, չորս պատգամավորների հետ ես այս դահլիճում  աշխատել եմ ինը տարի,  դեռ չեմ ասում այն մնացած մեր հարաբերությունների մասին, որ եղել են այս դահլիճից դուրս: Սակայն մեկ բան կա, որը մենք չենք կարող չտեսնել: Դա այն է, ինչ տեղի է ունեցել, դա ողբերգությունն է,  այն ցավն է, որ այսօր կա: Ավելին, դա այն ամոթն է, որ այսօր կա:  Ամոթ, որը վերացնելու համար շատ ժամանակ  է պետք լինելու: Ամոթ, որ մեր երկրում նման բան է տեղի ունեցել:    Մի բան, որը բացարձակապես որեւէ կապ չունի ոչ ընտրության, ոչ էլ քաղաքական գործընթացների հետ: Ընտրություններ եղել են, կան եւ կլինեն: Ի՞նչ կապ ունի վայրագությունը,  ի՞նչ կապ ունի մարդկանց զոհվելը ընտրության հետ: Մի՞թե սեփական կարծիքի ազատության ու իրավունքների համար նման ձեւով են պայքարում: Չկա, չի եղել մարդկության պատմության մեջ նման ձեւերով պայքար այդ արժեքների համար: Ճիշտ հակառակը: Նրանք, ում համար թանկ են  այդ արժեքները, երբեք նման ձեւեր չեն ընդունում, երբեք նման քայլեր չեն անում:  Եկեք շիտակ խոսենք. տեղի է ունեցել մի բան, որը բացարձակապես դուրս է այն  քաղաքական հարցադրումներից, որոնք այստեղ ներկայացվեցին: Իհարկե, կարելի է գեղեցիկ խոսքեր, արտահայտություններ, հուզական ելույթներ ունենալ, բայց կա այսօրվա դաժան իրողությունը, եւ պետք է այստեղից ելք գտնել: Ասվում է` եկեք դնենք  ամեն ինչ մի կողմ, հիմա երկխոսություն անենք եւ լուծումներ գտնենք: Երկխոսությունը ոչ մեկին արգելված   չէ, ճիշտ հակառակը` բազմաթիվ  երկխոսության կոչեր հնչեցին: Ցավոք սրտի, դրանք ոմանց կողմից կտրականապես մերժվեցին եւ պայմաններ դրվեցին դրա  համար: Երկխոսությունը խնդիրներ լուծելու համար է, որ թե պայման թելադրելու համար: Բայց ես դրան էլ չեմ ուզում անդրադառնալ:    Կարեւորը մեկն է. տեղի է ունեցել այդ դաժան իրադարձությունը, եւ   այսօր շատ կարեւոր է պարզել` ովքեր էին դրա մեղավորները, ով ուզում է լինի` անկախ իրենց կուսակցական պատկանելությունից , դիրքից, ազդեցությունից`   այդ մարդիկ պիտի պատասխան տան, որովհետեւ որեւէ մեկին` անկախ իր  նպատակներից ու իր դիրքորոշումից, այս քաղաքում ջարդարարություն   անելու, այս քաղաքում մարդ սպանելու իրավունք վերապահված չէ: Եւ որեւէ երկխոսությամբ չի կարելի դարմանել այդ վերքը: Պիտի ամենայն խստությամբ պատժվեն մարդիկ: Դա ասելով ես նկատի չունեմ մեր գործընկերներին, որոնք այստեղ են եւ երկուսը այստեղ չեն: Տպավորություն էր ստեղծվում, թե իբր մենք այստեղ դատարան ենք եւ որոշում ենք   մեր գործընկերները մեղավոր են,  թե չէ: Մենք նման իրավասություն չունենք, հարգելի գործընկերներ: Այո, կարեւոր է պատգամավորի դիրքը, բայց մենք որեւէ մեկին դատապարտելու կամ մեղադրելու   իրավունք չունենք:  Եւ մեզանից չեն էլ խնդրում այստեղ որեւէ մեկին համարել որեւէ հանցագործություն կատարող, դա դատարանի իրավասությունն է: Քննությունն է պարզում`  որեւէ մեկը մեղավոր է, թե ոչ: Ես բարձր եմ գնահատում Հակոբ Հակոբյանի  ելույթն այստեղ եւ իր հայտարարությունը: Եւ ես հիշեցի մեր հանգուցյալ գործընկերոջը` Մուշեղ Մովսիսյանին, երբ հոկտեմբերի 27-ի հետ կապված   նա այստեղ ասաց գրեթե նույն խոսքերը: Մենք պիտի հնարավորություն ստեղծենք, որ լիարժեքորեն բացահայտվի, թե ինչ է կատարվել:    Սա է խնդիր եւ ես հենց այդպես եմ գնահատում Հակոբ Հակոբյանի խոսքերը եւ գնահատում եմ որպես արժանապատվություն ունեցող մարդու խոսք: Եւ ես անկեղծորեն շատ ուրախ էի, երբ մեր գործընկեր Մուշեղ Մովսիսյանը վերադարձավ  եւ   պարզվեց, որ որեւէ  հանցանք չի կատարել մարդը, եւ մենք սիրով եւ ուրախությամբ նորից իր հետ աշխատեցինք այս դահլիճում:  Մենք մեկ խնդիր ունենք, ստեղծել հնարավորություններ: լխավոր դատախազը եկել է այդ առաջարկով: Ստեղծել հնարավորություններ, որ քննությունը թույլ տա պարզելու, թե ինչ է կատարվել այդ ժամանակ: Կանե՞նք դա, թե չէ.  սա է խնդիրը:  իտեք, ես անկեղծ պիտի լինեմ: Հայտարարությունները, թե մեր գործընկերները քաղբանտարկյալներ են,  թե մենք էլ ենք պատրաստ...Ներողություն, հարգելի, գործընկերներ, ես ձեզ չեմ հավատում: Մի մարդ էլ հայտարարեց, որ ինքն է լինելու միակ զոհը. տեսանք, թե ովքեր զոհ  եղան: Սա է իրականությունը եւ մենք պարտավոր ենք այդ իրականությանը շիտակ նայել: Եւս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել ` ինձ համար շատ ավելի բարձր  է,  շատ ավելի մարդկային եւ շատ ավելի ժողովրդավարական Հակոբ Հակոբյանի  հայտարարությունը, որ այո, ես պատրաստ եմ, որ կալանքը լինի խափանման միջոցը`   միայն թե պարզվի իրականությունը, քան թե կեղծ հայտարարությունները ազատության եւ ժողովրդրավարության մասին»:
Եզրափակիչ ելույթում գլխավոր դատախազն անդրադարձավ մի քանի հարցադրումների. մասնավորապես իրավապահ մարմինների գործողությունների համարժեքության խնդրին: լխավոր դատապազի համոզմամբ,  հետեւանքներն ավելի ծանր ու  անկանխատեսելի կլինեին` մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, եթե իրավապահ մարմիններն  ավելի հանդուրժող, խելամիտ  չլինեին եւ իրենց լիազորությունների շրջանակներում համապատասխան միջոցառումներ չիրականացնեին: Կանխվեց ավելի ողբերգական հետեւանքներ, եզրափակիչ ելույթում  ասաց Աղվան Հովսեփյանը: Ձերբակալված անձանց հետ տեսակցություն ունենալու խոչընդոտների մասին «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների հարցին ի պատասխան գլխավոր դատախազը հայտատարեց, որ այդ պահանջները չեն բխում օրենքից եւ այսուհետ չի թույլատրվելու ձերբակալվածների հետ որեւէ պատգամավորի հանդիպում:
ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը խորհրդարանին ներկայացրեց  քվեարկության արդյունքները: Ձայները բաշխվել էին հետեւյալ կերպ. Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյան`  կողմ 85 ,  դեմ 22 դեմ, Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյան` կողմ 84, դեմ 20,  Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյան` կողմ 84, դեմ  22, Սասուն Մեխակի Միքայելյան` կողմ 86, դեմ  20:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ քվեարկության արդյունքների համաձայն  Ազգային ժողովը համաձայնություն տվեց ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխակի Միքայելյանին, Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին եւ Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյանին որպես մեղադրյալներ ներգրավելու եւ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու թույլտվություն տալու վերաբերյալ  ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդագրին:
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը ավարտեց աշխատանքը:
04.03.2008
ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ մարտի 4-ին
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ստորագրել է որոշում, համաձայն որի, ՀՀ նախագահի նախաձեռնությամբ, 2008 թ. մարտի 4-ին, ժամը 14-ին կգումարվի ԱԺ արտահերթ նիստ` հետեւյալ օրակարգով.ԱԺ պատգամավորներ Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին, Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխա...

National Assembly Accepts the Petition of the Prosecutor General of the Republic of Armenia
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, said that on the initiative of Mr. Robert Kocharyan, the President of the Republic of Armenia, the National Assembly convenes an extraordinary session having on its agenda only an issue: “On Petition of the Prosecutor General of the Republic of Armenia on involving the MPs Mr. Hakob Hakobyan, Mr. Myasnik Malkhasyan, Mr. Sasun Mikayelyan, Mr. Khachatur Sukiasyan as defendant and on permission of applying detention as restraint towards them.”
Mr. Tigran Torosyan said that according to the Rules of Procedure of the National Assembly after receiving the petition the mentioned four deputies were sent summons about which informed them only Mr. Myasnik Malkhasyan and Mr. Hakob Hakobyan and the MPs Mr. Sasun Mikayelyan, Mr. Khachatur Sukiasyan are in escape therefore the summons are handed the members of their families.
Mr. Aghvan Hovsepyan, Prosecutor General  of the Republic of Armenia, presented the petition on involving the MPs Mr. Hakob Hakobyan, Mr. Myasnik Malkhasyan, Mr. Sasun Mikayelyan, Mr. Khachatur Sukiasyan as accused and on giving agreement on their arrest. He noted that since 2008 February 20 Mr. Levon Теr-Petrosyan and proclaimed him elected president adherents and supporters in Liberty Square in Yerevan had organized illegal mass public events, hindering the everyday life of the country, road traffic, the normal activity of state institutions and the rest and calmness of the citizens, which continued 10 days, and during those days by the application of various drugs called for civil disobedience, infringement of normal activity of the state bodies, private enterprises and educational institutions, insubordination to legal requirements of law enforcement bodies were sounded which were associated with provocative speeches and statementsaccompanied with blackmail of the state servants who were carrying out protection of a social order.
The Prosecutor General also noted that the demonstrators were secretly armed with wooden truncheons and metal rods for using as weapons, also with inflammable and explosives subjects, illegal weapon and ammunition, preparing special fighting groups aiming provocative collisions with law enforcement bodies, showing resistance to the police, overcoming the natural intervention.
In order to neutralize the situation early in the morning on March 1st the police had undertaken operative action on withdrawal of these materials representing public danger, but the demonstrators violently attacked the officials carrying out their duties. The employees of the police managed to overcome the armed resistance. The mass disorders begun in Liberty Square were continued up to the avenue Grigor Lusavorich and the territory between the circus, Embassy of France, the Yerevan Municipality and the hotel "Metropol." Buildings of private and state property, cars were damaged. At least 160 persons were wounded, including 100 policemen and militaries. 8 people died.
Disorders were stopped only in the result of undertaken measures of the National Security and Armed Forces after declaring state of emergency in Yerevan by the decree of the President of the Republic of Armenia of March 1st , 2008.
On the fact of the event a criminal case is sued, preliminary investigation is carried out. The received proofs are sufficient bases that the above-mentioned MPs participated in the disorders. The Prosecutor General noted that they had done dangerous acts, stipulated by the 3rd part of the Article 225 and the 1st part of Article 300 of Criminal Code of the Republic of Armenia. The MPs Mr. Hakob Hakobyan and Myasnik Malkhasyan assured that they could not have acted, hampering the security of our country. Their activities were exclusively of peaceful character, and their speeches, sounded in the meetings aimed to keep away the people from provocation and collision. They have expressed hope, that the investigation will reveal their innocence. Mr. Hakob Hakobyan also assured that he was ready to accept the detention as restraint if only the truth was triumphed.
6 MPs of the Heritage faction, including Mr. Raffi Hovhannisyan, head of the faction also took floor on the issue. According to their assessment, a prosecution is carried out towards the four MPs, and there is no sufficient basis for the Prosecutor's petition and some of them declared that they were ready to be detained.
In his extraordinary speech the President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan said:
"Dear colleagues, before turning over the issue in discussion I want to call on our colleagues to be careful and reserve, not to make irresponsible statements about the lost and dead people. If there are statements about the lost people they should be necessarily directed to the corresponding state bodies - for finding-out who are lost, to try to reveal and give exact answers. The MPs have great responsibility, I fully agree with you, but it is not the MPs who should deal with those issues. They can support, help, try to clarify, but it is very important the information to be presented to the relevant bodies, to specify and only after that make statements. The first step to be taken today is the reserved attitude towards the events taken place, even if the pain is very deep, really irresistible. It is so because there was a phenomenon, which is exclusive in the whole history of our newly independent country. Regrettable phenomenon, a severe and condemned phenomenon. Still about several statements sounded here. I do not want to give assessments to these statements - simply I want to hope, that it is a mistake when it is declared that it is important when the police colonel died - after the civil persons or before them.The person died, and he died for not to have more people die. Is it fair to give such a question? About the step taken by our colleague was already spoken. When we convened a special session here we did not have any information about the dead people. Unfortunately, the tragedy was much deeper, than it was possible even to realize during convening the special session. I consider an obvious speculation when it is said that the decree of the President of the Republic on state of emergency did not correspond to the situation and was not illegal. And what would have been happened then? Quite enough what already has happened. People died. Eight people, eight Armenian people died in the capital of Armenia. It was vandalism, which had never taken place before. I also told you last time that the decree was present, but there was also a big hope that we could escape similar situations and similar actions. And there was an attempt to delay that moment as far as it was possible. But after people died, after the massacre the state of emergency was really needed. Freedom, democracy, civil duty, etc. are really beautiful words. But speaking frankly I should say that today they are sounded completely in other plane and in other context and absolutely other impression is created - here there is no connection either with freedom or with democracy. Is it compatible with democracy and freedom when people are perished? When there are massacres when all are present, is this democracy and freedom? Unfortunately, there is also an embarrassment. People were talking more about what has happened, there was even declared that I have done this and the other another thing, which cannot be seen here. We do not assess those tragic hours today. Today completely another issue is presented. And the deviation of the issue I think is not justified at all. Dear colleagues, it is not either a competition here on what was said or what was not said. We do not assess here the phenomenon, taken place. It was given when we had special and extraordinary sessions. By the way, I want to remind that no one among the present 91 MPs, I mean all the factions in addition, presented a draft decision of the National Assembly on rejecting the decree on state of emergency of the President of the Republic of Armenia. This is the reality and I am sorry but it is not fit at least this day. Let us at least today take the steps, which are far away from the ordinary political deludes. Today only an issue is in discussion. It is discussed what position we should have towards the petition of the Prosecutor General. I should sincerely say I would have given everything for not to have such discussion in this hall. Not only because that I worked with those four people 9 years, and I do not talk about our other relations out of this hall. But there is one thing evident. It is what has happened. It is the tragedy, the pain that is present today. Moreover, it is the shame that is present today. Shame, which needs much time to be abolished. Shame that such a thing happened in our country. A thing, which absolutely has no connection either with elections or with political processes. The elections were, they are and will be. What connection has the elections with ferocity and the dead people? Is it possible to struggle for freedom of one's own view and for rights in such way? For those values there is not and was not such a struggle in the history of mankind. Right on the contrary. People, who really appreciate those values never admit similar ways and never take similar steps. If talking frankly, there happened a thing, which is absolutely beyond those political issues that were presented here. Of course, it is possible to say nice words, expressions and have emotional speeches, but today there is severe reality, and we should find a way out of it. It is said to put everything aside, to have dialogue and find solutions. The dialogue is not prohibited for anyone, right the contrary, calls were sounded for numerous dialogues. Unfortunately, they were categorically denied by some, and were forwarded conditions. Dialogues are for solving issues and not for dictating conditions. But I do not want to turn to it either. There is one important thing, that an awful event has taken place, and it is very important who were guilty for that, irrespective of the party belonging, position, influence - those people should answer for that, because no one has a reserved right for massacre or killing anyone in this city, and no dialogue can cure that wound. They should be punished. Saying this I do not mean our colleagues, the two of those are present and the two are absent. An impression is created as if we are at court and we decide whether our colleagues are guilty or not. Dear colleagues, we have no such authorities. Yes, the position of the MP is important, but we do not have the right to condemn or blame anyone. And we are not asked here to consider one as a criminal; it is the authority of the court. It is the investigation, and not me, which finds out whether anyone is guilty or not. I highly assess Mr. Hakob Hakobyan’s speech here and his announcement. And I remembered our late colleague Mr. Mushegh Movsisyan, when related to October 27 he said nearly the same words.We should create an opportunity for what has happened to be fully revealed. This is the problem and I assess Mr. Hakob Hakobyan’s words this way, and they are words of a person having dignity. And I was really very glad when our colleague Mr. Mushegh Movsisyan returned, and it was clarified that he had  not committed any crime, and we gladly accepted him and worked in this hall. We have only one problem, to create opportunities. The Prosecutor General has come with that proposal. To create opportunities for the investigation allows finding out what has taken place at that time. The problem is whether we do it or not. You know I should be sincere. The announcements that our colleagues are political prisoners, and that we are also ready … I am sorry, dear colleagues but I do not believe you. And a man declared that he will be the unique victim, and we saw who were the victims. This is the reality, and we are obliged to face that reality. Once again I want to emphasize and appreciate Mr. Hakob Hakobyan’s human and democratic statement that he is ready for the dentention being as restraint only they could find out the reality, and to have  false announcements on freedom and democracy.”
In his final speech the Prosecutor General touched upon several issues, in particular, the issue of the adequacy of the activities of law enforcement bodies. As the Prosecutor General assured, the consequences would have been harder if the law enforcement bodies were not more tolerant, wiser and if they did not take relevant measures in the framework of their authorities. More tragic consequences were prevented said Mr. Aghvan Hovsepyan in his final speech. To the question of the deputies of the Heritage faction on obstacles related to the meeting with the arrested the Prosecutor General announced that those demands do not proceed from the law and from now on no meeting with the arrested will be permitted. Mr. Samvel Nikoyan, head of the accounting committee, presented the parliament the results of the voting. The votes were as follows: Mr. Khachatur Sukiasyan – 85 for, 22 against, Mr. Hakob Hakobyan – 84 for, 20 against, Mr. Myasnik Malkhasyan – 84 for, 22against, Mr. Mikaelyan Sasoun – 86 for, 20 against. Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly said that according to the results of the voting, the National Assembly endorsed the Petition of the Prosecutor General of the Republic of Armenia on involving the MPs Mr. Hakob Hakobyan, Mr. Myasnik Malkhasyan, Mr. Sasun Mikayelyan, Mr. Khachatur Sukiasyan as defendant and on permission of applying detention as restraint towards them.