ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի կենսագրությունը
1974 թվականին` Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետն ավարտելուց հետո, աշխատանքային գործունեությունը սկսել է Կարելական Ինքնավար Հանրապետության Սեգեժայի շրջանի դատախազությունում որպես քննիչ:
1978-1986 թթ. աշխատել է որպես ԼՂԻՄ դատախազության ավագ քննիչ, դատախազի օգնական, այնուհետեւ` քննչական բաժնի պետ: 1986 թվականին տեղափոխվել է Հայաստան եւ մինչեւ 1989 թվականը աշխատել Արթիկի շրջանի դատախազության քննիչ:
1989 թվականին Աղվան Հովսեփյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին առընթեր հատկապես կարեւոր գործերի քննիչ, իսկ 1998 թվականի ապրիլին` ՀՀ դատախազության քննչական մասի պետ:
1998-1999 թթ. Աղվան Հովսեփյանը զբաղեցրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը: 1999 թվականի նոյեմբերից ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն էր, ՀՀ արդարադատության խորհրդի անդամ:
ՀՀ նախագահի 2004 թվականի մարտի 17-ի հրամանագրով Աղվան Գառնիկի Հովսեփյանը կրկին նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ:
ՀՀ նախագահի ներկայացմամբ` 2007 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ազգային ժողովի կողմից նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ:
1991-1995 թթ. Աղվան Հովսեփյանը ընտրվել է ՀՀ Գերագույն Խորհրդի  պատգամավոր:
1999 թվականին Աղվան Հովսեփյանը դատախազական հսկողության հիմնահարցերին նվիրված ատենախոսություն է պաշտպանել` ստանալով իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2005 թվականին, «Դատախազական գործունեությունը եւ խուլիգանության դեմ պայքարի հիմնախնդիրները» թեմայով ատենախոսության պաշտպանության համար նրան շնորհվել է իրավաբանական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան: Ա. Հովսեփյանի հեղինակությամբ հրատարակվել են բազմաթիվ մենագրություններ, գիտական աշխատություններ եւ հոդվածներ:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով 1999 թ. Աղվան Հովսեփյանին շնորհվել է Արդարադատության պետական խորհրդականի դասային աստիճան, իսկ 2003 թվականին` ՀՀ վաստակավոր իրավաբանի պատվավոր կոչում:
Օրինականության եւ իրավակարգի պահպանման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Աղվան Հովսեփյանը, ՀՀ նախագահի 2006 թվականի դեկտեմբերի 29-ի հրամանագրով, պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով: Աշխատանքային գործունեության համար նա արժանացել է նաեւ պետական, կառավարական, միջազգային եւ գերատեսչական բազմաթիվ այլ պարգեւների:
Աղվան Հովսեփյանն անդամակցում է մի շարք միջազգային գիտական հաստատությունների եւ ակադեմիաների:
Ամուսնացած է, ունի երեք որդի:
ԱԺ պատգամավորները սեպտեմբերի 13-ի նիստում առաջին ընթերցումով ընդունեցին պատգամավորներ Կարեն Կարապետյանի եւ Հրանուշ Հակոբյանի  «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մ...
Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը ընդունեց  Բրիտանական խորհրդի  Հարավարեւելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Թերի Թոնիին: Հանդիպմանը մասնակցում  էին հանձնաժողովի անդամներ Կարեն Ճշմարիտյանը, Արմեն Աշոտյանը եւ ԲԽ հայաստանյ...

Биография Генерального прокурора РА Агвана Овсепяна
В 1974 г., после окончания юридического факультета Ереванского государственного университета, начал трудовую деятельность в качестве следователя  в прокуратуре Сегежского района Карельской АССР.
В 1978-1986 гг. работал старшим следователем, помощником прокурора, затем  начальником следственного отдела в прокуратуре НКАО. В 1986 г. переехал в Армению и до 1989 г. работал следователем в прокуратуре Артикского района.
В 1989 г. А.Овсепян назначается следователем по особо важным делам при Генеральном прокуроре РА, а в апреле 1998 г. – начальником следственной части Прокуратуры РА.
В 1998-1999 гг. А.Овсепян занимал должность Генерального прокурора РА.       С ноября 1999 г. являлся заместителем Генпрокурора РА, членом Совета правосудия РА.
Указом  Президента РА от 17 марта 2004 г. Агван Гарникович Овсепян вновь назначен  Генеральным прокуророрм Республики Армения.
По представлению Президента РА 13 сентября 2007 г. Национальным Собранием избран Генеральным прокурором Республики Армения.
В 1991-1995 гг. А.Овсепян избран депутатом Верховного Совета РА.
В 1999 г. А.Овсепян  защитил диссертацию, посвященную проблемам прокурорского надзора, и получил ученую степень кандидата юридических наук.
В 2005 г. за защиту диссертации на тему “Прокурорская деятельность и проблемы борьбы с хулиганством” ему присуждена научная степень доктора юридических наук. В авторстве А.Овсепяна издано множество монографий, научных трудов и  статей.
Указом Президента РА в 1999 г. А.Овсепяну присужден классный чин Государственного советника юстиции, а в 2003 г. – почетное звание Заслуженного  юриста РА.
За значительный вклад в дело охраны законности и правопорядка А.Овсепян  Указом Президента РА от 29 декабря 2006 г. награжден медалью “За заслуги перед Отечеством” 1-й степени. За трудовую деятельность он удостоился также множества других государственных, правительственных, международных и ведомственных наград.
Агван Овсепян  является членом ряда международных научных учреждений и академий.
Женат, имеет трех сыновей.
На заседании 13 сентября депутаты НС приняли в первом чтении предложенный депутатами К.Карапетяном и Гр.Акопян законодательный пакет  “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О высшем и послевузовском специальном образовании” и “О внесении дополнения в закон РА “Об образовании”.Затем были...
13 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции  Авет Адонц принял регионального директора Британского Совета (БС) по Восточной Европе Террри Тони. Во встрече участвовали члены комиссии К.Чшмаритян, А.Ашотян и директор Армянского офиса БС А.Сарибекян. Г-н Адонц высоко...