Ծնվել է 1956 թ. ապրիլի 14-ին, Երեւանում: 1973-1978 թթ. սովորել է Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (Ճարտարագիտական համալսարան) Ռադիոէլեկտրոնիկայի ֆակուլտետում, միաժամանակ` 1976-1978 թթ. Հասարակական մասնագիտությունների ֆակուլտետում: Ավարտելով` ստացել է էլեկտրոնային տեխնիկայի ինժեների եւ ֆրանսերենի տեխնիկական թարգմանչի մասնագիտություններ:
1978 թվականից աշխատել է Երեւանի Մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում որպես ինժեներ, ապա` առաջատար ինժեներ: 1988-1995 թթ.աշխատել է որպես ենթաբաժնի պետ եւ առաջատար գիտաշխատող:
1990 թ. պաշտպանել է թեզ եւ ստացել տեխնիկական գիտությունների թեկնածուի աստիճան: Հեղինակ է այդ ոլորտին վերաբերող 10 գյուտերի եւ ավելի քան 30 գիտական աշխատանքների:
1995թ. սկսել է զբաղվել  քաղաքագիտական ուսումնասիրություններով: Այս ոլորտում հեղինակ է մեկ մենագրության («Հասարակական համակարգի հետխորհրդային տրանսֆորմացիա»), երկու տասնյակից ավելի գիտականեւ երկու հարյուրից ավելի վերլուծական հոդվածների, որոնք հրապարակվել են հայաստանյան եւ օտարերկրյա պարբերականներում եւ ժողովածուներում: 2006թ. պաշտպանել է թեզ եւ ստացել քաղաքական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
1996-1998 թթ. եղել է Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, 1997-1998 թթ.` Հանրապետական կուսակցության պաշտոնաթերթ «Հանրապետական»-ի գլխավոր խմբագիր:
1999 թ. մայիսի 30-ին համամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր «Միասնություն» դաշինքի ընտրացուցակով, որը ձեւավորել էին Հանրապետական կուսակցությունը եւ Ժողովրդական կուսակցությունը: 1999-2003 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ,2001-2003 թթ.` Ազգային ժողովի Սահմանադրական փոփոխությունների ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ:
2003թ. մայիսի25-ին կրկին ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Հանրապետական կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով, իսկ 2003թ. հունիսի 12-ին` Ազգային ժողովի փոխնախագահ: 2003-2006 թթ. Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրացիայի հարցերի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահն է, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարը:
2006 թ. հունիսի 1-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի նախագահ:
2004-2007 թթ. եղել է ԵԽԽՎ Եվրոպայի ժողովրդավարների խմբի փոխնախագահ, 2006-2007 թթ.` Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ-պետությունների կողմից ստանձնած հանձնառությունների եւ պարտավորությունների կատարումը վերահսկող (մոնիտորինգի) հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ է:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Հանրապետական կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ նախագահ:
1993 թվականից Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, կուսակցության խորհրդի անդամ է,1998-2005 թթ.` ՀՀԿ խորհրդի փոխնախագահ, 2005 թվականից` ՀՀԿ փոխնախագահ:
2006 թ. պարգեւատրվել է Հայաստանի Հանրապետության «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալով, 2007 թ.` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով:
Ամուսնացած է, ունի դուստր:
ՀՀ ԱԺ ԱՐՏԱՔԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԵՆ ՌՈՒՍՏԱՄՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ Ծնվել է 1960 թ. մարտի 1-ին, Արարատի  շրջանի Զանգակատուն գյուղում: 1983թ. ավարտել է Մոսկվայի Պ. Լումումբայի անվան ժողովուրդների բարեկամության համալսարանը: Ֆիզիկոս: 1983-1984թթ. ծառայել է խորհրդային բա...
Ծնվել է 1956 թ. օգոստոսի 16-ին, Երեւանում: 1978 թ. ավարտել է  Մոսկվայի մանկավարժական համալսարանը: Պատմաբան: Հնագետ: Պատմական գիտությունների թեկնածու: 1978-1980 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1980-1989 թթ. «Էրեբունի» թանգարանում եղել է գիտաշխատող, գիտահետազոտական բաժնի վարիչ, 1989 թ. ԳԱ հնագ...

He was born on April 14, 1956 in Yerevan. In 1973-1978 he studied at the Faculty of Radio-Electronics of Yerevan Polytechnic (Engineering University) Institute, at the same time in 1976-1978 - at the faculty of Social Specialties. After graduating from the Institute he received his degree as an engineer in electronic technical engineering and technical translator (French language).
From 1978 he started to work in Yerevan Scientific Research Institute of Mathematical Machines first as an engineer, then leading engineer. In 1988-1995 he worked as head of subdivision and leading scientific associate.
In 1990 he defended his thesis and received his degree of Technical Sciences PhD. He holds patents on 10 inventions and has written more than 30 scientific works.
In 1995 he was engaged in the studies of Political Sciences. He has written a monograph (Post-Soviet Transformation of the Social System), more than two dozens of scientific and more than two hundred analytical articles, which were published in Armenian and foreign periodicals and collections. In 2006 he defended his thesis and received doctoral degree of Political Sciences.
In 1996-1998 he was a member of the RA Central Electoral Commission, in 1997-1998 editor-in-chief of the official newspaper of Hanrapetakan/Republican party Hanrapetakan.
On May 30, 1999 he was elected as a deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia from Miasnutiun/Unity Alliance electoral roll, which formed the Republican Party and Zhoghovrdakan/People’s party. In 1999-2003 he was Vice President of the RA National Assembly. In 2001-2003 he was the Chairman of the Ad hoc Committee on Constitutional Amendments of the National Assembly.
On May 25, 2003 he was reelected from the proportional list of the Republican Party of Armenia/RPA. And on June 12, 2003 he was elected Vice President of the National Assembly. From 2003-2006 he is Chairman of the Ad-hoc Committee on Matters of Integration in European Structures of the National Assembly, head of the Armenian delegation in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
From 2004 -2007 he is Vice Chairperson of PACE European Democrat Group, from 2006-2007 - Vice Chairperson of the Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee).
He is a member of RPA faction of the National Assembly.
On May 12, 2007 he was elected as a deputy of the National Assembly from the proportional list of the Republican Party of Armenia/RPA.
On June 7, 2007 he was elected President of the National Assembly of the Republic of Armenia.
In 2006 he was honored with the medal For Services Rendered To Fatherland of the Republic of Armenia, in 2007 –with the order Surb Mesrop Mashtots of the Nagorno Karabakh Republic.
He is married and has а daughter.
Biography of Armen Roustamyan, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations He was born on March 1, 1960 in the village of Zangakatoun in the Ararat region. He graduated from the P. Loumoumba Moscow University of Nations' Friendship in 1983. He is a physicist. In 1983-1984 he serv...
He was born on August 16, 1956 in Yerevan. He graduated with degrees in history and archaeology from the Moscow Pedagogical Institute in 1978. He is a Historical Sciences PhD. From 1978-1980 he served in the Soviet army. In 1980-1989 he worked as a research assistant and later as a head of the scien...