Ծնվել է 1956 թ. ապրիլի 14-ին, Երեւանում: 1973-1978 թթ. սովորել է Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի (Ճարտարագիտական համալսարան) Ռադիոէլեկտրոնիկայի ֆակուլտետում, միաժամանակ` 1976-1978 թթ. Հասարակական մասնագիտությունների ֆակուլտետում: Ավարտելով` ստացել է էլեկտրոնային տեխնիկայի ինժեների եւ ֆրանսերենի տեխնիկական թարգմանչի մասնագիտություններ:
1978 թվականից աշխատել է Երեւանի Մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում որպես ինժեներ, ապա` առաջատար ինժեներ: 1988-1995 թթ.աշխատել է որպես ենթաբաժնի պետ եւ առաջատար գիտաշխատող:
1990 թ. պաշտպանել է թեզ եւ ստացել տեխնիկական գիտությունների թեկնածուի աստիճան: Հեղինակ է այդ ոլորտին վերաբերող 10 գյուտերի եւ ավելի քան 30 գիտական աշխատանքների:
1995թ. սկսել է զբաղվել  քաղաքագիտական ուսումնասիրություններով: Այս ոլորտում հեղինակ է մեկ մենագրության («Հասարակական համակարգի հետխորհրդային տրանսֆորմացիա»), երկու տասնյակից ավելի գիտականեւ երկու հարյուրից ավելի վերլուծական հոդվածների, որոնք հրապարակվել են հայաստանյան եւ օտարերկրյա պարբերականներում եւ ժողովածուներում: 2006թ. պաշտպանել է թեզ եւ ստացել քաղաքական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
1996-1998 թթ. եղել է Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, 1997-1998 թթ.` Հանրապետական կուսակցության պաշտոնաթերթ «Հանրապետական»-ի գլխավոր խմբագիր:
1999 թ. մայիսի 30-ին համամասնական ընտրակարգով ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր «Միասնություն» դաշինքի ընտրացուցակով, որը ձեւավորել էին Հանրապետական կուսակցությունը եւ Ժողովրդական կուսակցությունը: 1999-2003 թթ. եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ,2001-2003 թթ.` Ազգային ժողովի Սահմանադրական փոփոխությունների ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ:
2003թ. մայիսի25-ին կրկին ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Հանրապետական կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով, իսկ 2003թ. հունիսի 12-ին` Ազգային ժողովի փոխնախագահ: 2003-2006 թթ. Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրացիայի հարցերի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահն է, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարը:
2006 թ. հունիսի 1-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի նախագահ:
2004-2007 թթ. եղել է ԵԽԽՎ Եվրոպայի ժողովրդավարների խմբի փոխնախագահ, 2006-2007 թթ.` Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ-պետությունների կողմից ստանձնած հանձնառությունների եւ պարտավորությունների կատարումը վերահսկող (մոնիտորինգի) հանձնաժողովի փոխնախագահ:
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ է:
2007 թ. մայիսի 12-ին ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Հանրապետական կուսակցության համամասնական ընտրացուցակով:
2007 թ. հունիսի 7-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ նախագահ:
1993 թվականից Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, կուսակցության խորհրդի անդամ է,1998-2005 թթ.` ՀՀԿ խորհրդի փոխնախագահ, 2005 թվականից` ՀՀԿ փոխնախագահ:
2006 թ. պարգեւատրվել է Հայաստանի Հանրապետության «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալով, 2007 թ.` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով:
Ամուսնացած է, ունի դուստր:
ՀՀ ԱԺ ԱՐՏԱՔԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԵՆ ՌՈՒՍՏԱՄՅԱՆԻ ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ Ծնվել է 1960 թ. մարտի 1-ին, Արարատի  շրջանի Զանգակատուն գյուղում: 1983թ. ավարտել է Մոսկվայի Պ. Լումումբայի անվան ժողովուրդների բարեկամության համալսարանը: Ֆիզիկոս: 1983-1984թթ. ծառայել է խորհրդային բա...
Ծնվել է 1956 թ. օգոստոսի 16-ին, Երեւանում: 1978 թ. ավարտել է  Մոսկվայի մանկավարժական համալսարանը: Պատմաբան: Հնագետ: Պատմական գիտությունների թեկնածու: 1978-1980 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1980-1989 թթ. «Էրեբունի» թանգարանում եղել է գիտաշխատող, գիտահետազոտական բաժնի վարիչ, 1989 թ. ԳԱ հնագ...

Биография Председателя НС РА Тиграна Торосяна
В 1973-1978 гг. учился на факультете Радиоэлектроники Ереванского политехнического института (Инжинерного университета) и в 1976-1978 гг. одноврененно на факультете Общественных профессий. По окончании института получил специальность инженера по электронной технике и технического переводчика с французского. В 1978 г. поступил на работу в Ереванский научно-исследовательский институт математических машин в качестве инженера, затем – ведущего инженера. В 1988-1995 гг. занимал должность руководителя сектора, был ведущим научным работником. В 1990 году защитил диссертацию и получил ученую степень кандидата технических наук. Автор 10 изобретений и более 30 научных трудов.
С 1995 года начал заниматься политологическими исследованиями. Является автором одной монографии (,,Постсоветская трансоформация общественной системы”), более двух десятков научных и двух сотен аналитических статей в этой сфере, опубликованых в армянских и иностранных периодических изданиях и сборниках. В 2006 году защитил диссертацию и получил степень доктора политических наук.
С 1996 по 1998гг. ялялся членом Центральной ибирательной комиссии РА, в 1997-1998 гг. – главным редактором официального органа Республиканской партии Армении газеты ,,Анрапетакан”.
30 мая 1999 года избран депутатом Национального Собрания Республики Армения по списку блока ,,Единство”, сформированного Республиканской и Народной партиями Армении, по пропорциональной избирательной системе. В 1999-2003 гг. являлся заместителем Председателя Национального Собрания, в 2001-2003 гг. - председателем Временной комиссии НС по Конституционной реформе.
25 мая 2003 года вновь избран депутатом Национального Собрания по списку Республиканской партии, по пропорциональной избирательной системе, а 12 июня того же года – заместителем Председателя Национального Собрания. С 2003 по 2006 гг. -председатель Временной комиссии НС по вопросам интеграции в европейские структуры и руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы.
С 2004 по 2007 гг. избран вице-председателем группы европейских демократов ПАСЕ, а с 2006 по 2007 гг. - вице-председателем Комиссии мониторинга выполнения рекомендаций и обязательств, принятых государствами-членами ПАСЕ. Член фракции РПА в Национальном Собрании.
12 мая 2007 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональному избирательному списку Республиканской партии.
7 июня 2007 года избран Председателем НС РА.
В 2006 году награжден медалью ,,За заслуги перед Отечеством” и орденом Нагорно-Карабахской Республики ,,Святой Месроп Маштоц”.
Биография председателя Постоянной комиссии НС РА по внешним сношениям Армена РустамянаРодился 1 марта 1960 г. в с. Зангакатун Араратского района.В 1983 г. окончил Университет дружбы народов им. П. Лумумбы (Москва). Физик.В 1983-1984 гг. служил в Советской Армии.В 1984-1991 гг. являлся научным сотруд...
Родился  21 октября 1961 г. в селе Зовашен Араратской области. В 1979 г. с золотой медалью окончил Бюраванскую среднюю школу.В 1984 г. с дипломом отличия окончил исторический факультет ЕГУ и приступил к работе в Ереванском городском управлении общества “Знание”  как организатор лекций.В 19...
Национальное Собрание четвертого созыва начало работу
7 июня началась первая сессия Национального Собрания четвертого созыва. Согласно пункту 2  статьи 34  закона РА “Регламент НС”, до избрания Председателя НС заседание вел старейший по возрасту депутат – Рафик ...
Родился 16 августа 1956 г. в г. Ереване. В 1978 г. окончил Московский педагогический университет. Историк. Археолог. Кандидат исторических наук. В 1978-1980 гг. служил в Советской Армии. В 1980-1989 гг. был научным сотрудником, заведующим научно-исследовательским отделом музея «Эребуни», в 1989 г. –...