ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եզրափակիչ ելույթ է ունեցել «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը: Վարչապետը նախ անդրադարձել է այս օրերին խորհրդարանում բյուջետային քննարկումների տրամաբանությանը, խոսել ներքին ու արտաքին քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ ընդդիմադիր գործիչների հնչեցրած հայտարարությունների ու մեղադրանքների մասին ու հակափաստարկներ ներկայացրել:
«Հայաստանի Հանրապետությունը 2025 թվականին երկիր է, որն ի վիճակի է առերեսվել իր խնդիրներին եւ իր ճակատագրին»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
Խաղաղության գաղափարի շուրջ հնչած տեսակետների մասով Նիկոլ Փաշինյանը փաստել է. «Խաղաղությունն այն է, որ 1 տարի 8 ամիս Հայաստանի սահմաններում փոխհրաձգությունից զինվոր չի զոհվում: Խաղաղությունն այն է, որ սահմանամերձ բնակավայրերում արդեն երեք ամիս կրակոցների ձայն մարդիկ չեն լսում: Խաղաղությունն այն է, որ գնացք է մտել Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով...»:
Վարչապետն անդրադարձել է ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական մի շարք իրողություններին ու արձանագրել, որ եթե 2018 թվականի դրությամբ իրենք իշխանության չլինեին, ուրիշը լիներ, այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը չէր լինելու: «Սա առաքելություն է, եւ մենք այս առաքելությունն անում ենք: 2021 թվականին ընտրություն էինք անում, ասեցի, եթե մեր ժողովուրդը որոշի՝ ինձ գնդակահարելու է, ես լուռումունջ պատի տակ կանգնելու եմ: Հիմա էլ եմ ասում: Բայց եթե այն ժամանակ շփոթված էինք ինչ-որ առումով, հիմա վստահ ենք: Հիմա ես վստահ եմ այն ճանապարհի մեջ, որն անցել ենք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով իշխանության ծրագրերի մասին՝ գործադիրի ղեկավարը փաստել է. «Մեր ամենաառաջին եւ ամենակարեւոր ծրագիրը եղել է ՀՀ հարատեւությունն ապահովելը: Մենք ապահովում ենք ՀՀ հարատեւությունը՝ որպես ինքնիշխան պետություն»:
ՀՀ վարչապետի դիտարկմամբ պատմական շրջադարձ է տեղի ունեցողը, Հայաստանը պատմության ընթացքում պետություն լինելու, բարեկեցիկ, երջանիկ, անկախ ու անվտանգ լինելու այսպիսի հնարավորություն երբեք չի ունեցել: «Խոսքը վերջին 5 տարվա մասին չէ: Խոսքը վերջին 500 տարվա մասին է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանն եւ հավելել. «Մենք այդ խնդիրը լուծել ենք շատ դառը, դաժան փորձությունների միջով անցնելով: Մենք այս անկախությունը ձեռք ենք բերել մեր նահատակների կյանքի գնով»: Գործադիրի ղեկավարի գնահատմամբ Հայաստանն ապրում է իր վերջին 500 տարվա պատմության լավագույն շրջանը:
ՀՀ վարչապետը մանրամասն խոսել է տնտեսական քաղաքականության դրական տեղաշարժերի, ֆինանսական աճի միտումների, մարզերի համաչափ զարգացման, գործարար ոլորտի համար ստեղծված բարենպաստ միջավայրի եւ բազմաթիվ ոլորտներում իրականացված բարեփոխումների մասին:
Բյուջեի նախագծի քննարկումն ընդմիջվել է առնվազն 4 օրով: Պատգամավորներն ու խմբակցություններն իրենց առաջարկները կարող են ներկայացնել 24 ժամվա ընթացքում:

В своем заключительном слове Премьер-министр РА Никол Пашинян прежде всего обратился к логике обсуждения бюджета в парламенте в эти дни, прокомментировал заявления и обвинения, высказанные оппозиционерами в отношении внутри- и внешнеполитических процессов, представил контраргументы.
«Республика Армения 2025 года – страна, способная решать свои проблемы и решать свою судьбу», - подчеркнул Премьер-министр РА.
По высказанным точкам зрения об идее мира, Никол Пашинян заявил: «Мир – это то, что за год и восемь месяцев ни один солдат не погибает в перестрелке на границах Армении. Мир – это то, что три месяца люди в приграничных населённых пунктах не слышат выстрелов. Мир – это то, что поезд въехал в Армению через территорию Азербайджана…».
Премьер-министр коснулся ряда внутри- и внешнеполитических реалий и отметил, что если бы в 2018 г. они не были у власти, был бы кто-то другой, Республики Армения сегодня не существовало бы. «Это миссия, и мы её выполняем. Мы проводили выборы в 2021 г., сказал: если наш народ решит меня расстрелять, я молча буду стоять под стеной. И сейчас говорю это. Но если тогда мы были в чём-то растеряны, сейчас уверены. Теперь я уверен в том пути, который прошли», – отметил Никол Пашинян.
Коснувшись программ, глава исполнительной власти констатировал: «Наша первейшая и важнейшая программа – обеспечение устойчивости РА. Мы обеспечиваем устойчивость РА как суверенного государства».
По наблюдениям премьера, происходящее – исторический поворотный момент: у Армении никогда в истории не было такой возможности быть государством, быть процветающим, счастливым, независимым и защищенным. «Речь не о последних 5 годах. Речь о последних 500 годах», – отметил Никол Пашинян и добавил: «Мы решили эту задачу, пройдя через весьма горькие, жестокие испытания. Мы обрели эту независимость ценой жизней наших мучеников». В оценке главы исполнительной власти, Армения переживает лучший период в своей истории за последние 500 лет.
Премьер-министр РА подробно остановился на позитивных подвижках в экономической политике, тенденциях финансового роста, соразмерном развитии регионов, созданной благоприятной бизнес-среде, реформах, реализованных во многих сферах.
Обсуждение проекта бюджета приостановлено как минимум на 4 дня. Депутаты и фракции могут представить свои предложения в течение 24 часов.