ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Մարդու վերարտադրողական առողջության եւ վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանի ներկայացմամբ նախագծի ընդունումը բխում է Սահմանադրական դատարանի՝ 2025 թվականի ապրիլի 1-ի 1775 որոշման կատարման անհրաժեշտությունից: Առաջարկվում է գործող օրենքի 12-րդ հոդվածից հանել Մարդու վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի համար նախատեսված սահմանափակումները:
««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Արդարադատության նախարարության կողմից ստացվել են իրավական տեխնիկային առնչվող առաջարկություններ, որոնց հիման վրա լրամշակված տարբերակն է ներկայացվել քննարկման:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կամրագրվեն որակի կառավարման համակարգի ներդրման համապատասխանությունը գնահատելու առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի լիազորությունները:
Հաստատվել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման 2025-2026 թվականների տարեկան ժամանակացույցը:

At the sitting of October 15 of the Standing Committee on Health Care of the Republic of Armenia, the draft law on Making Amendments to the Law on Human Reproductive Health and Reproductive Rights was debated in the first reading.
According to the Deputy Minister of Health of the Republic of Armenia Armen Gasparyan, the adoption of the draft law stems from the need to implement the decision of the Constitutional Court of April 1, 2025 No. 1775.
The draft law on Making Addenda to the Law on Medical Assistance and Service to the Population was submitted for consideration by the Committee in the second reading by the First Deputy Minister of Health of the Republic of Armenia Lena Nanushyan.
According to the key rapporteur, during the period from the first to the second reading, the Ministry of Justice received proposals related to legal techniques, based on which the revised version was submitted for consideration.
As a result of the adoption of the draft law, the powers of the authorized state administration body in the healthcare sector to assess the compliance of the implementation of the quality management system will be fixed.
The annual schedule for organizing the reception of citizens for 2025-2026 has been approved by the Standing Committee on Health Care.