ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկտեմբերի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Մարդու վերարտադրողական առողջության եւ վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանի ներկայացմամբ նախագծի ընդունումը բխում է Սահմանադրական դատարանի՝ 2025 թվականի ապրիլի 1-ի 1775 որոշման կատարման անհրաժեշտությունից: Առաջարկվում է գործող օրենքի 12-րդ հոդվածից հանել Մարդու վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունքի համար նախատեսված սահմանափակումները:
««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Արդարադատության նախարարության կողմից ստացվել են իրավական տեխնիկային առնչվող առաջարկություններ, որոնց հիման վրա լրամշակված տարբերակն է ներկայացվել քննարկման:
Նախագծի ընդունման արդյունքում կամրագրվեն որակի կառավարման համակարգի ներդրման համապատասխանությունը գնահատելու առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնի լիազորությունները:
Հաստատվել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման 2025-2026 թվականների տարեկան ժամանակացույցը:

Проект о внесении изменений в закон «О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах человека» обсужден 15 октября в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения.
Согласно представлению заместителя министра здравоохранения РА Армена Гаспаряна, общая необходимость законопроекта обусловлена необходимостью реализации решения Конституционного суда от 1 апреля 2025 г. N 1775. Предлагается исключить из ст.12 действующего закона ограничения на право применения вспомогательных репродуктивных технологий.
Проект օ внесении дополнений в закон «О медицинской помощи и обслуживании населения» представлен на рассмотрение комиссии во втором чтении первым замминистра здравоохранения Леной Нанушян.
По словам основного докладчика, в период с первого по второе чтения в Министерство юстиции поступили предложения правовой техники, на основании которых доработанная редакция была вынесена на обсуждение.
С принятием законопроекта будут закреплены полномочия компетентного органа государственного управления в сфере здравоохранения по оценке соответствия внедрения системы менеджмента качества.
Рассмотренные законодательные инициативы получили положительное заключение.
Годовой график организации приема граждан на 2025–2026 гг. утвержден Постоянной комиссией по вопросам здравоохранения.