ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հռիփսիմե Հունանյանը հոկտեմբերի 14-ին հանդիպել է ԱՀԿ Հայաստանի գրասենյակի եւ ԱՀԿ Ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի (ԾՊՇԿ) քարտուղարության գրասենյակի ներկայացուցիչներ Էնդրյու Բլեքի եւ Ռոդրիգո Սանտոս Ֆեյխոյի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ հանձնաժողովի անդամներ Լուսինե Բադալյանը, Վանիկ Օհանյանը, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱՆ առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը, ՀՀ ԱՆ հանրային առողջության բաժնի գլխավոր կազմակերպիչ Մարիամ Մնացականյանը, ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիկ Խաչատրյանը:
Հյուրերը շնորհավորել են Հռիփսիմե Հունանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Քննարկման օրակարգում ծխախոտի դեմ պայքարին, ծխախոտի ապօրինի շրջանառությանը, ծխախոտի նոր ապրանքատեսակների շրջանառությանն ու վաճառքին, հարկային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերն էին:
ԱՀԿ ԾՊՇԿ քարտուղարության գրասենյակի ներկայացուցիչ Էնդրյու Բլեքը նշել է, որ Հայաստանը ծխախոտի դեմ պայքարում հաջողություններ է արձանագրել եւ ունի արդյունավետ փորձ: Ըստ նրա՝ խորհրդարանը եւ հանձնաժողովը նշանակալի դերակատարում ունեն ծխախոտի դեմ պայքարում իրականացված միջոցառումների հարցում:
Հռիփսիմե Հունանյանը հյուրերին ներկայացրել է ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակում իրականացվող առաջնահերթ միջոցառումներն ու ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել Ծխախոտի դեմ պայքարի մասին շրջանակային կոնվենցիային անդամ երկրներում իրականացվող միջոցառումներին, ինչպես նաեւ միջազգային փորձի փոխանակմանը:
Կարեւորվել է ծխախոտի օգտագործման դադարեցման քարոզչությանն ուղղված եւ ծխելու դեմ պայքարին աջակցող մասնագիտացված ծառայությունների զարգացումը, գիտականորեն հիմնավորված բժշկական, կրթական ծրագրերի մշակումը: Ընդգծվել է ծխախոտային արտադրատեսակների նկատմամբ իրականացվող հարկային քաղաքականության վերանայման անհրաժեշտությունը:

14 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Рипсиме Унанян встретилась с представителями Армянского офиса Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и офиса Секретариата Рамочной конвенции ВОЗ по борьбе с табаком (РКБТ) Эндрю Блэком и Родриго Сантосом Фейхо.
Во встрече также приняли участие члены комиссии Лусине Бадалян, Ваник Оганян, а также директор Национального института здравоохранения Министерства здравоохранения РА Александр Базарчян, главный организатор Управления общественного здравоохранения Минздрава РА Мариам Мнацаканян и представитель Армянского офиса ВОЗ Генрик Хачатрян.
Гости поздравили Рипсиме Унанян с избранием на пост председателя комиссии и пожелали ей плодотворной работы.
Повестка дня обсуждения включала вопросы, связанные с борьбой с табаком, незаконным оборотом табака, оборотом и продажей новых табачных изделий, а также налоговой политикой.
Представитель офиса Секретариата ВОЗ Эндрю Блэк отметил, что Армения добилась успехов в борьбе с табаком, имеет эффективный опыт. По его словам, парламент и комиссия играют существенную роль в реализации мер по борьбе с табаком.
Рипсиме Унанян представила гостям приоритетные меры и программы, реализуемые в рамках борьбы с табаком.
Затронуты меры, проводимые в государствах-членах Рамочной конвенции по борьбе с табаком, а также обмен международным опытом.
Подчеркнута важность развития специализированных служб по содействию отказу от табака и поддержки борьбы с курением, разработки научно обоснованных медицинских и образовательных программ. Особо отмечена необходимость пересмотра налоговой политики по табачным изделиям.