Արման Եղոյանը հանդիպել է «Դանիայի եվրոպական շարժում» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հոկտեմբերի 13-ին հանդիպել է ճանաչողական այցով արդեն երկրորդ տարին Հայաստան այցելած «Դանիայի եվրոպական շարժում» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` Արման Եղոյանը կարեւորել է կազմակերպության՝ ժողովրդավարական արժեքների տարածմանն ուղղված առաքելությունը:
Հանդիպումն անցել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Հասարակական կազմակերպության անդամները հետաքրքրվել են Հայաստան-Եվրամիություն ընդլայնվող համագործակցությամբ, արձանագրված հաջողություններով:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի եվրոպական ձգտումներ, ինչի ապացույցն Ազգային ժողովում ընդունված «Եվրոպական միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքն է:
Զրուցակիցները խոսել են աշխարհում առկա մարտահրավերների ու դրանց հաղթահարման ուղիների վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականին մեր երկրում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի անցկացմանը:
13.10.2025
ՀՀ ԱԺ նախագահի հայտարարությունը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանի հրաժարականի դիմումի մասին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 13-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հր...
Հանձնաժողովը ԿԲ խորհրդի անդամի պաշտոնում ԱԺ-ին է առաջարկել Արմեն Քթոյանի թեկնածությունը
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի՝ Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի պաշտոնում ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Արմեն Մամիկոնի Քթոյանի թեկնածությունը: Հարցը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հոկ...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ եւ ԳԴՀ կառավարությունների միջեւ ֆինանսական համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը վավերացնելուն
Երկու երկրների կառավարությունների քննարկման հիմնական շեշտադրումը եղել է Վերականգնվող էներգետիկայի, էներգաարդյունավետության, մասնագիտական տեխնիկական կրթության, ջրային ենթակառուցվածքների բարելավման, տարածքային կառավարման բարեփոխումների, տեխնոլոգիական ոլորտի համագործակցությունը եւ դրա շրջանակում ԳԴՀ-ի ...
Լրացումներ են առաջարկվում բյուջետային համակարգին վերաբերող օրենքում
Առաջարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում սահմանել հարկաբյուջետային հատուկ ռիսկերի նյութականացման, գնահատման եւ կառավարման, դրանց վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակայնությունն ապահովող դրույթներ: Մասնավորապես, նախատեսվում է օրենքում սահմանել, որ պայմանական պարտավո...
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման նպատակն է ապահովել պետական պարտքի կարգավորման արդիական համակարգ
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն ակտիվ համագործակցում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ, որպեսզի ֆինանսների կառավարման ցուցանիշների հաշվառումն ու հաշվետվությունները, համաձայն միջազգային ընդունված չափանիշների, ճիշտ արտացոլված լինեն: Այս մասին ասել է Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը Ֆինանսա...

Arman Yeghoyan meets with representatives of European Movement Denmark NGO
On October 13, the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan met with the representatives of the European Movement Denmark NGO, who had come to Armenia on cognitive visit already for the second time.
Welcoming the guests in the National Assembly, Arman Yeghoyan highlighted the mission of the organization aimed at spreading democratic values.
The meeting was held in Q&A session. The members of the NGO were interested in successes recorded by Armenia-European Union enhancing cooperation.
The Committee Chair underscored that Armenia has European aspirations, and its evidence is the law on Launching Accession Process of the Republic of Armenia to the European Union.
The interlocutors spoke about the challenges existing in the world and ways of overcoming them.
Reference was made to holding the European Political Community Summit in our country in 2026.
13.10.2025
RA NA President’s statement on resignation application of member of Corruption Prevention Commission Lilit Aleksanyan
On October 13, 2025, in accordance with Article 147.1 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the member of the Corruption Prevention Commission Lilit Aleksanyan submitted a resignation letter. According to Article 147.2 of the Constitutional Law of the Rules of Pr...
Committee nominates Armen Ktoyan’s candidacy for position of CB Board Member to NA
In accordance with Article 145 of the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly, the RA NA Civil Contract Faction nominated Armen Mamikoni Ktoyan for the position of member of the Central Bank Board.The issue was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Financial-C...
Committee gives a positive opinion on Ratifying Agreement on Financial Cooperation between Governments of Republic of Armenia and Federal Republic of Germany
The main emphasis of the discussion between the governments of the two countries was on cooperation in renewable energy, energy efficiency, vocational technical education, improvement of water infrastructure, territorial governance reforms, technological sector, and within this framework, the provis...
Addenda are proposed to law regarding budgetary system
It is proposed to establish provisions in the Law On the Budgetary System of the Republic of Armenia to ensure the materialization, assessment and management of special fiscal and budgetary risks, as well as the publicity of information on them. In particular, it is designed to establish in the law ...
Purpose of adopting legislative initiative is to ensure modern system for regulating pubic debt
The RA Ministry of Finance actively cooperates with the International Monetary Fund so that to ensure the accurate reflection of financial management indicators in accounting and reporting in accordance with internationally accepted standards. The RA Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan noted a...