Քննարկվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2024 թ. գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 11-ի հերթական նիստում  քննարկել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2024 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը, որը ներկայացրել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը:
Զեկուցողի խոսքով հաղորդումը ներառում է հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղություններով գրանցած արդյունքները, վիճակագրական ցուցանիշները, ոլորտային մարտահրավերները, ինչպես նաեւ եզրահանգումների հիման վրա նախանշված ռազմավարական զարգացման հետագա ուղղությունները:
Հաղորդմամբ  անդրադարձ է կատարվում հանրային ծառայության բարեվարքության համակարգի կայացմանն ու ամրապնդմանը, գույքի, եկամուտների, ծախսերի եւ շահերի հայտարարագրման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպմանը, հայտարարատուների համար գործընթացն առավել դյուրին դարձնելուն ուղղված միջոցառումներին, հայտարարագրերի վերլուծությանը, կուսակցության ֆինանսական վերահսկողության գործառույթի գործնականում կիրառմանը եւ արձանագրած արդյունքներին, բարեվարքության ուսումնասիրության գործիքի միջոցով բարեվարքության տեսանկյունից ռիսկային անձանց մուտքը պետական համակարգ կանխելուն ուղղված քայլերին եւ այդ ուղղությամբ արձանագրված հիմնական միտումներին, կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման ինստիտուտի ներդրման առնչությամբ նախապատրաստական միջոցառումների իրականացմանը, հակակոռուպցիոն կրթության իրականացմանն ու հանրային իրազեկման բարձրացմանն ուղղված քայլերին, հանձնաժողովի մանդատի ամբողջական թվայնացման տեսլականին եւ այդ ուղղությամբ արձանագրած արդյունքներին, կոռուպցիայի կանխարգելման շրջանակում միջազգային համագործակցության կարեւորությանը:
Մարիամ Գալստյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են կոռուպցիայի կանխարգելմանը, շահերի բախմանը, շահերի բախման հետ կապված գործերի քննությանը, գնումների գործընթացին, մեկ անձից գնումների մեծաքանակությանը, հանձնաժողովի աշխատանքի թափանցիկությանը, պաշտոնատար անձանց վարքագծի կանոնների խախտումներին, հայտարարագրերին, գնումների գործընթացում փոխկապակցված անձանց հետ պայմանագրերի կնքման խնդրահարույց լինելուն, դատավորների բարեվարքության հարցին, կանխիկ գումարի հայտարարագրման սահմանափակմանը եւ այլն:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ անդրադառնալով ներքաղաքական իրավիճակին, տարբեր հարցերի հետ կապված իշխանությունների գործելաոճին, իշխանափոխությանը միտված ընդդիմության քայլերին:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն իր ելույթում անդրադարձել է ընդդիմադիր գործընկերոջ ելույթում հնչած մտքերին, ընդդիմադիր գործընկերների գործունեությանը, ներքաղաքական իրավիճակին եւ խնդիրներին:

11 сентября НС на очередном заседании обсудило сообщение о деятельности Комиссии по предупреждению коррупции в 2024 г., представленное и.о.председателя Комиссии Мариам Галстян.
По словам докладчика, сообщение включает в себя результаты, достигнутые по основным направлениям деятельности комиссии, статистические показатели, отраслевые проблемы, а также намеченные на основе выводов дальнейшие векторы стратегического развития.
Сообщение представляет создание и укрепление системы добропорядочности публичной службы, эффективную организацию процесса декларирования имущества, доходов, расходов и интересов, мер по упрощению процесса для декларантов, анализа деклараций, практическое применение функции финансового контроля партии и зафиксированных результатов, меры по предотвращению проникновения в государственную систему лиц, представляющих риск, посредством инструмента исследования добропорядочности и основных тенденций, зафиксированных в этом направлении, реализацию подготовительных мероприятий по внедрению института оценки коррупционных рисков, реализацию антикоррупционного просвещения и мерах по повышению информированности общества, видение полной цифровизации полномочий комиссии и зафиксированные в этом направлении результаты, важность международного сотрудничества в рамках предотвращения коррупции.
Мариам Галстян ответила на вопросы депутатов, касающиеся предотвращения коррупции, конфликта интересов, расследования случаев, связанных с конфликтом интересов, процесса закупок, большого количества закупок у одного лица, прозрачности работы комиссии, нарушений правил поведения должностных лиц, декларирования, проблем с заключением договоров со связанными сторонами в процессе закупок, вопроса добропорядочности судей, ограничения декларирования денежных средств и т. д.
От имени фракции НС «Честь имею» выступил руководитель фракции Айк Мамиджанян, затронувший внутриполитическую ситуацию, стиль работы властей по различным вопросам, шаги оппозиции по смене власти.
В своем выступлении руководитель фракции НС «Гражданский договор» Айк Конджорян коснулся мыслей, высказанных в выступлении коллеги по оппозиции, деятельности оппозиционеров, внутриполитической ситуации и проблем.