Քննարկվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 9-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը` քննարկելով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը, որը ներառում է երկու փաստաթուղթ` 2025 թվականի առաջին եռամսյակում հաստատված դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի հաղորդումը եւ 2024 թվականի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման հաղորդումը: ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նախ խոսել է 2024 թվականի զարգացումներից՝ ներկայացնելով այն մակրոտնտեսական միջավայրը, որն ընկած է Կենտրոնական բանկի կողմից կառուցված մակրոտնտեսական սցենարների եւ 2025 թվականի դրամավարկային ծրագրի հիմքում:
Ըստ հաղորդման՝ 2024 թվականի ընթացքում ՀՀ-ում պահպանվել է ցածր գնաճային միջավայրը. 12-ամսյա գնաճն առաջին եռամսյակում շարունակել է նվազել, իսկ այնուհետեւ աստիճանաբար ավելացել է՝ երկրորդ կիսամյակից ձեւավորվելով դրական տիրույթում: Գնաճի նման վարքագծին հիմնականում նպաստել են արտաքին հատվածից փոխանցված ազդեցությունները եւ ՀՀ ԿԲ-ի կողմից իրականացված դրամավարկային քաղաքականությունը:
Տարվա ընթացքում դիտվել է աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի եւ գնաճային սպասումների նվազում, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է համախառն պահանջարկի աստիճանական ճշգրտման եւ աշխատաշուկայում լարվածության թուլացմամբ: Ստեղծված իրավիճակում 2024 թվականին ԿԲ-ն շարունակել է թուլացնել դրամավարկային պայմանները՝ նվազեցնելով քաղաքականության տոկոսադրույքը, ընդհանուր առմամբ, 2.25 տոկոսային կետով:
Արդյունքում՝ հաշվետու եւ դրան նախորդող ժամանակաշրջանում ԿԲ-ի կողմից իրականացված դրամավարկային քաղաքականության եւ արտաքին հատվածից փոխանցվող ազդեցությունների պայմաններում 12-ամսյա գնաճը 2024 թվականի առաջին եռամսյակում շարունակել է նվազել՝ փետրվարին հասնելով իր նվազագույն՝ -1.7 տոկոս մակարդակին, այնուհետեւ աստիճանաբար ավելացել է եւ տարեվերջին կազմել 1.5 տոկոս: Նշված ժամանակահատվածում 12-ամսյա բնականոն գնաճը եւս ցուցաբերել է նմանատիպ վարքագիծ. մինչեւ փետրվար նվազել է՝ կազմելով -0.7 տոկոս, այնուհետեւ ավելացել է՝ տարին ավարտելով 0.9 տոկոս մակարդակով:
ԿԲ նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արթուր Խաչատրյանը՝ մասնավորապես անդրադառնալով կանխիկ գումարի շրջանառության, ֆինանսական համակարգի տարաբնույթ խնդիրներին, արտահանման նվազմանը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արմեն Խաչատրյանը: Պատգամավորը խոսել է վարկային կազմակերպությունների կողմից քաղաքացիներին տրամադրվող վարկերի բարձր տոկոսադրույքների մասին, ներկայացրել առաջարկներ:
Եզրափակիչ ելույթում ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն անդրադարձել է պատգամավորների բարձրացրած հարցերին, տվել պարզաբանումներ:
09.09.2025
Խորհրդարանը քննարկել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը
ՀՀ ԱԺ սեպտեմբերի 9-ի նիստում քննարկվել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը: ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններն Արա Նռանյանին առաջադրել են ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում՝ որպես  համաձայնեցված մեկ միաս...
Օրինագծի ընդունմամբ սպառողը մեկ բաժանորդագրությամբ կարող է իր ավտոտնակում էլեկտրամոբիլ լիցքավորելու սարք ունենալ
Գործնականում էլեկտրամոբիլների լիցքավորման գործընթացում առկա են բարդություններ, որոնք հաճախ հանդիպում են հատկապես բազմաբնակարան շենքերում: Բնակիչն իր ավտոկայանատեղիում ավտոմեքենան լիցքավորելու համար պետք է դիմի էլեկտրաէներգիայի բաշխման ծառայություն մատուցող անձին՝ այդ ավտոկայանատեղիի սպառման համակարգ...
Լրացում եւ փոփոխություններ «Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում
Ազգային ժողովի՝ սեպտեմբերի 9-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Դադունցի ներկայացմամբ առաջարկվում է գործող օրենքից հանել Արդարադատության ...
Օրենսդրական փաթեթ՝ միտված կաբոտաժային փոխադրումների ազատականացմանը
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը: Այն ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյա...
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը սեպտեմբերի 9-ին հանդիպել է ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեի հետ: «Բարեկամ Իրանի հետ փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա կառուցված երկկողմ հարաբերությունները մեծ կարեւորություն ունեն Հայաստանի համար: Իսկ փոխայցերն օգնում են առավել ընդգրկո...
ՍԵԿՏ համակարգի հիմնական կարգավորումներն առաջարկվում է սահմանել օրենքով
Առաջարկվում է հստակեցնել ՀՀ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգի (ՍԷԿՏ) կարգավիճակը եւ հնարավորություն ստեղծել առավել համակարգային կարգավորումների նախատեսման համար: «Պետական սահմանի մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Դադունցի ներկայացմ...

Обсуждено ежегодное сообщение о деятельности ЦБ РА
9 сентября НС продолжило работу очередных заседаний обсуждением ежегодного сообщения о деятельности Центрального банка (ЦБ) РА, который включает в себя два документа: сообщение о программе денежно-кредитной политики, утвержденной в первом квартале 2025 г., и сообщение о реализации программы денежно-кредитной политики на 2024 г. Председатель ЦБ Мартин Галстян прежде всего коснулся развития ситуации в 2024 г., представив макроэкономическую среду, лежащую в основе макроэкономических сценариев, разработанных ЦБ, и программы денежно-кредитной политики на 2025 г.
Согласно сообщению, в течение 2024 г. в РА сохранялась низкая инфляционная среда. 12-месячная инфляция продолжала снижаться в первом квартале, а затем постепенно росла, сформировав положительный диапазон со второго полугодия года. Подобная динамика инфляции в основном была обусловлена ​​влиянием, транслируемым из внешнего сектора, и денежно-кредитной политикой, реализуемой ЦБ.
В течение года наблюдалось снижение зарплаты, инфляции услуг, характеризующейся жесткими ценами, и инфляционных ожиданий, что было обусловлено, в основном, постепенной корректировкой совокупного спроса и снижением напряженности на рынке труда. В этой ситуации ЦБ в 2024 г. продолжил смягчение денежно-кредитных условий, снизив процентную ставку в общей сложности на 2,25 процентных пункта.
В итоге в отчетном и предшествующем периодах, в условиях проводимой ЦБ денежно-кредитной политики и влияния, транслируемого из внешнего сектора, 12-месячная инфляция продолжила снижаться в первом квартале 2024 г., достигнув минимального уровня в -1,7% в феврале, затем постепенно выросла и к концу года составила 1,5%. За указанный период 12-месячная естественная инфляция также продемонстрировала схожую динамику: к февралю она снизилась, составив -0,7%, а затем выросла, завершив год на уровне 0,9%.
Председатель ЦБ ответил на вопросы депутатов, дал пояснения.
От фракции НС «Армения» выступил Артур Хачатрян, в частности, коснувшись вопросов наличного обращения, различных проблем финансовой системы, спада экспорта.
От фракции НС «Гражданский договор» выступил Армен Хачатрян. Депутат затронул высокие процентные ставки по кредитам, предоставляемым гражданам кредитными организациями, представил предложения.
В заключительном слове председатель ЦБ Мартин Галстян ответил на вопросы депутатов, дал разъяснения.
09.09.2025
Парламент обсудил избрание члена КРОУ РА
9 сентября на заседании НС обсужден вопрос избрания члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА. Фракции НС «Армения» и «Честь имею» выдвинули Ара Нраняна на должность члена КРОУ как единой согласованной кандидатуры.Биографию и трудовую деятельность кандидата кратко представил депут...
С принятием законопроекта потребитель, оформив единый абонемент, может иметь в своем гараже зарядное устройство для электромобиля
На практике возникают сложности с зарядкой электромобилей, особенно в многоквартирных домах. Чтобы зарядить автомобиль на своей парковке, жилец должен обратиться к поставщику услуг по электроснабжению для подключения системы потребления этой парковки к электросети за плату, а затем заключить договор...
Поправки в закон «Об Академии правосудия»
9 сентября на очередном заседании НС обсужден в первом чтении проект о внесении дополнения и изменений в закон «Об Академии правосудия». Заместитель министра юстиции Тигран Дадунц предложил исключить из действующего закона положения о выплате стипендий слушателям, проходящим профессиональную подгото...
Законодательный пакет по либерализации каботажных перевозок
Пакет проектов о внесении изменений в закон «Об автомобильном транспорте»» и в Кодекс РА об административных правонарушениях обсужден в первом чтении. Его представил заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян. Необходимость принятия законопроектов обусловлена R...
Рубен Рубинян принял заместителя министра иностранных дел ИРИ Вахида Джалалзаде
9 сентября вице-спикер НС Рубен Рубинян встретился с заместителем министра иностранных дел ИРИ Вахидом Джалалзаде.«Основанные на взаимном уважении и доверии двусторонние отношения с дружественным Ираном имеют большую важность для Армении. А взаимные визиты помогают еще более расширить двустороннюю п...
Основные положения ИСПЭУ предлагается установить законом
Предлагается уточнить статус Информационной системы пограничного электронного управления (ИСПЭУ) РА и создать возможность для более систематизированного регулирования.НС на очередном заседании обсудило в первом чтении предлагаемое дополнение в закон «О государственной границе», представленное замест...