Օրենսդրական փաթեթով կամրագրվի ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների բարեվարքության համակարգը
Առաջարկվում է ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների համար հստակեցնել կարգապահական տույժերը եւ խրախուսանքներն ու ապահովել միասնական մոտեցում՝ «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի դրույթները տարածելով նշված ծառայությունների վրա, իսկ ոլորտային օրենքներով սահմանել միայն այդ ծառայություններին բնորոշ կարգավորումները: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ին գումարված նիստի ընթացքում ներկայացնելով «Ոստիկանության բարեվարքության եւ կարգապահական կանոնագիրք» օրենսդրական փաթեթը:
Փոխնախարարի խոսքով փաթեթով կամրագրվի ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների բարեվարքության համակարգը, յուրաքանչյուր ծառայության համար կստեղծվեն առանձին էթիկայի հանձնաժողովներ եւ կսահմանվեն համապատասխան ծառայողների բարեվարքության խախտումների քննության առանձնահատկությունները: Ինչպես նաեւ ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների նկատմամբ իրականացվող ծառայողական քննությունների անցկացման համար կամրագրվի միասնական մոտեցում եւ այդ գործընթացի ընթացակարգային հարաբերությունները կկարգավորվեն «Ոստիկանության բարեվարքության եւ կարգապահական կանոնագիրք» օրենքով:
Հանձնաժողովը նաեւ որոշել է հաստատել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների կողմից քաղաքացիների ընդունելության 2025-2026 թվականների ժամանակացույցը:

It is proposed to clarify disciplinary penalties and incentives for police officers and rescue workers and ensure a unified approach by extending the provisions of the Law on Civil Service to the mentioned services, and to establish only the regulations specific to these services through sectoral laws. This was stated by the Deputy Minister of Internal Affairs of the Republic of Armenia Armen Mkrtchyan, presenting the legislative package Code of Conduct and Discipline of the Police during the sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security convened on September 5.
According to the Deputy Minister, the package will enshrine the system of good conduct of police officers and rescue workers, separate ethics committees will be created for each service, and the specifics of the investigation of violations of good conduct of the relevant employees will be established.
The Committee also decided to approve the schedule for the reception of citizens by members of the Standing Committee on Defense and Security of the National Assembly of the Republic of Armenia for 2025-2026.