Օրենսդրական փաթեթով կամրագրվի ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների բարեվարքության համակարգը
Առաջարկվում է ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների համար հստակեցնել կարգապահական տույժերը եւ խրախուսանքներն ու ապահովել միասնական մոտեցում՝ «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի դրույթները տարածելով նշված ծառայությունների վրա, իսկ ոլորտային օրենքներով սահմանել միայն այդ ծառայություններին բնորոշ կարգավորումները: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ին գումարված նիստի ընթացքում ներկայացնելով «Ոստիկանության բարեվարքության եւ կարգապահական կանոնագիրք» օրենսդրական փաթեթը:
Փոխնախարարի խոսքով փաթեթով կամրագրվի ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների բարեվարքության համակարգը, յուրաքանչյուր ծառայության համար կստեղծվեն առանձին էթիկայի հանձնաժողովներ եւ կսահմանվեն համապատասխան ծառայողների բարեվարքության խախտումների քննության առանձնահատկությունները: Ինչպես նաեւ ոստիկանության ծառայողների եւ փրկարարական ծառայողների նկատմամբ իրականացվող ծառայողական քննությունների անցկացման համար կամրագրվի միասնական մոտեցում եւ այդ գործընթացի ընթացակարգային հարաբերությունները կկարգավորվեն «Ոստիկանության բարեվարքության եւ կարգապահական կանոնագիրք» օրենքով:
Հանձնաժողովը նաեւ որոշել է հաստատել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների կողմից քաղաքացիների ընդունելության 2025-2026 թվականների ժամանակացույցը:

Законодательным пакетом закрепляется система надлежащего поведения сотрудников полиции и спасателей
«Предлагается уточнить дисциплинарные взыскания и поощрения для сотрудников полиции и спасателей, а также обеспечить единый подход, распространив положения закона «О гражданской службе» на указанные службы, а ведомственными законами установить лишь нормативные акты, специфичные для этих служб», - отметил заместитель министра внутренних дел Армен Мкртчян, представляя 5 сентября законодательный пакет «Кодекс поведения и дисциплины полиции» на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
По словам замминистра, пакет закрепит систему надлежащего поведения сотрудников полиции и спасателей, для каждой службы будут созданы отдельные комиссии по этике, а также будут установлены особенности расследования нарушений надлежащего поведения соответствующих сотрудников. Также будет установлен единый подход к проведению экзаменов на прохождение службы сотрудниками полиции и спасателями, а процессуальные отношения в этом процессе будут регулироваться законом «Кодекс поведения и дисциплины полиции».
Комиссией также принято решение утвердить график приема граждан членами Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности на 2025–2026 гг.
21 января НС продолжило работу очередных заседаний и голосованием приняло обсуждавшиеся вопросы.В соответствии с Конституционным законом «Регламент НС» в ходе последнего основного заседания дня Премьер-министр РА и члены Правительства отвечают на вопросы депутатов....