Նախագծով առաջարկվում է վավերացնել «Աղետների նկատմամբ դիմակայուն ենթակառուցվածքի կոալիցիայի» կանոնադրությունը
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է վավերացնել «Աղետների նկատմամբ դիմակայուն ենթակառուցվածքի կոալիցիայի» (ԱԴԵԿ) կանոնադրությունը: ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանի խոսքով կոալիցիան գլոբալ գործընկերություն է, որի նպատակն է բարելավել ենթակառուցվածքային համակարգերի դիմակայունությունը կլիմայի փոփոխության եւ աղետների ռիսկերի կառավարման հանդեպ:
«Սա փոխկապակցված է նաեւ աղետների ռիսկի նվազեցման Սենդայի գործողությունների շրջանակային ծրագրի իրագործման հետ»,- հավելել է փոխնախարարը:
Պլատֆորմի ստեղծման գաղափարի նախաձեռնողը Հնդկաստանն է: Նախատեսվում է տեխնիկական աջակցության, հետազոտությունների եւ համատեղ դասընթացների միջոցով զարգացնել ոլորտային կարողությունները: Միջազգային լավագույն փորձը տեղայնացնելու նպատակով կարեւորվել է հարթակին Հայաստանի միանալը:
«Մարդկության պատմությունը ցույց է տվել, որ բնակլիմայական աղետների հաղթահարման եւ դրանց հետեւանքների վերացման լավագույն տարբերակն է համագործակցությունը, տարբեր պետությունների ներգրավվածությունն ու փոխօգնությունը»,- ընդգծել է հարակից զեկուցող, պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը:
Նախագիծը քննարկվել է Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 5-ի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:

Проектом предлагается ратифицировать устав «Коалиции устойчивой к стихийным бедствиям инфраструктуры»
Инициативой предлагается ратифицировать устав «Коалиции устойчивой к стихийным бедствиям инфраструктуры». По словам заместителя министра внутренних дел Армена Казаряна, коалиция представляет собой глобальное партнерство по повышению устойчивости инфраструктурных систем к изменению климата и управлению рисками стихийных бедствий.
«Это также взаимосвязано с реализацией Сендайской рамочной программы действий по снижению риска стихийных бедствий», - добавил замминистра.
Инициатор идеи создания платформы – Индия. Намечается развитие секторального потенциала посредством технической помощи, исследований и совместных курсов. Присоединение Армении к платформе обусловлено локализацией передового международного опыта.
«История человечества показала, что наилучший вариант преодоления климатических катастроф и ликвидации их последствий – сотрудничество, участие и взаимопомощь различных государств», - подчеркнула содокладчик по данному вопросу депутат Кристине Погосян.
5 сентября проект обсужден на заседании Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности с положительным заключением.