Փետրվարի 22-ի ԱԺ արտահերթ նիստում պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ ընդունեցին «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»,«Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթները, ինչպես նաեւ «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերը, երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով` «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Տոհմային անասնաբուծության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին», «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին», «Վերահսկիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերը եւ «Սոցիալական ապահովության քարտերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Օրենսդիրները երրորդ ընթերցմամբ ընդունեցին «Մեղրի-Քաջարան գազատարի շինարարության աշխատանքների նկատմամբ հարկային արտոնությունների սահմանման մասին», «Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հարաբերությունների մասին», «ՀՀ դատական օրենսգիրքը ուժի մեջ մտնելու մասին» օրինագծերի եւ «Դատախազության մասին», «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին» ու «Ավիացիայի մասին» օրենսդրական փաթեթները:
Շարունակվեց նախորդ օրը սկսված «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը:
ՄԱԿ խմբակցության տեսակետը բարձրաձայնեց խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը` հայտարարելով, որ խմբակցությունը առաջնային է համարում Հայաստանի քաղաքացիների եւ ժողովրդի իրավունքները: ՄԱԿ-ը գտնում է, որ երկքաղաքացին չի կարող լինել ՀՀ կառավարության անդամ եւ վարչապետ` դա դիտարկելով Հայաստանի ինքնիշխանության մասնակի կորուստ. երկքաղաքացին, ստանձնելով ՀՀ վարչապետի կամ նախարարի պաշտոն, պարտավոր է հրաժարվել այլ երկրի քաղաքացիությունից: Օրենսդրորեն կարգավորված չէ ՀՀ նախագահի կամ ԱԺ պատգամավորի` պաշտոնավարման ընթացքում այլ երկրի քաղաքացիություն ստանալու հարցը: Ըստ խմբակցության ղեկավարի` երկքաղաքացիության արգելումը չպետք է դիտարկել ազգային միասնության տեսանկյունից: Եթե կառավարությունը չընդունի ՄԱԿ խմբակցության առաջարկները, ապա ՄԱԿ-ը դեմ է քվեարկելու նախագծին:
«Արդարություն» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց խմբակցության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանը: Նշվեց, որ երկքաղաքացին չպետք է ունենա ընտրելու իրավունք. «Մարդիկ, ովքեր ապրում են արտերկրում, չպետք է ունենան ՀՀ-ում ապրող մարդկանց ճակատագիրը կանխորոշելու իրավունք»: Պարոն Հարությունյանը, կարեւորելով երկքաղաքացիության ընդունումը ազգային անվտանգության եւ սփյուռքահայերին հայրենիք վերադարձնելու տեսանկյունից, տեղեկացրեց, որ «Արդարությու» խմբակցությունը դեմ է օրինագծին:
ՀՅԴ խմբակցութան ղեկավար Հրայր Կարապետյանը, ներկայացնելով խմբակցության տեսակետը, ընդգծեց, որ մեծ է երկքաղաքացիության ընդունման հետաքրքրությունը եւ արտերկրում, եւ Հայաստանում: Ըստ նրա` երրորդ գումարման խորհրդարանը, որն իրականացրել է սահմանադրական փոփոխությունները, պետք է ձեռնամուխ լինի նաեւ այդ փոփոխություններից բխող օրենքների ընդունմանը: Պարոն Կարապետյանը համոզված է, որ երկքաղաքացիության ամրագրումը պետք է համախմբի հայության տարբեր թեւերի շահերը: Խմբակցության ղեկավարը կարեւորեց երկքաղաքացիությունը համահայկական ուժերի եւ շահերի համախմբման տեսանկյունից:
ՀՀԿ խմբակցության տեսակետը ներկայացնող Գագիկ Մինասյանն ընդգծեց, որ երկքաղաքացիության հարցի շուրջ բազմաթիվ քննարկումներ են կազմակերպվել հասարակության տարբեր շերտերում: Տեղեկացվեց, որ ՀՀԿ-ն առաջարկել էր կառավարությանը ընտրելու իրավունք շնորհել այն երկքաղաքացիներին, ովքեր այդ ընտրություններին նախորդած հինգ տարիներից առնվազն մեկում Հայաստանում ունեցել են ռեզիդենտի կարգավիճակ, այսինքն` տուն կամ բիզնես, առնվազն մեկ տարի գտնվել են Հայաստանում: Գագիկ Մինասյանը շեշտեց, որ կողմ է երկքաղաքացիության ընդունմանը:
ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանն արտահերթ ելույթում ճշգրտեց, որ իրականում երկքաղաքացիությանը` որպես ինստիտուտ, նորմ, օրենք, կողմ են բոլոր քաղաքական ուժերը: Ըստ նրա` կառավարության անդամների` երկքաղաքացի լինելու հարցը չափազանցվում է: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` ցանկացած ընտրող պետք է ճանաչի մեծամասնական թեկնածուին, ուստի երկքաղաքացին պետք է ընտրություններին մասնակցի համամասնական ընտրակարգով: Սակայն նա չի ժխտում, որ կարեւորն այս հարցում թափանցիկ ու նորմալ ընտրական համակարգի ստեղծումն է: Պարոն Հովհաննիսյանի համոզմամբ` ռեզիդենտի կարգավիճակի հարցը եւս խնդրի լուծում չէ, քանի որ մեր հասարակության մեջ կան ազդեցիկ մարդիկ, որոնցկենսական շահերը Հայաստանի հետ ոչ մի առնչություն չունեն: Վահան Հովհաննիսյանը կոչ արեց պատգամավորներին թերացումներով հանդերձ ընդունել երկքաղաքացիությունը` դրանց շտկումը վերապահելով գալիք խորհրդարանին:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն արտահերթ ելույթում նկատեց, որ նախագիծն առնչություն չունի ազգային միասնության հետ. «Ազգային միասնությունը դրսեւորվում է համազգային խնդիրների լուծման ժամանակ եւ, բարեբախտաբար, առայժմ նման բան հնարավոր չէ նկատել, այսինքն` պառակտվածություն համազգային խնդիրների լուծման ժամանակ»: Պարոն Թորոսյանի գնահատմամբ` հնչած հարցադրումները կապ չունեն երկքաղաքացիության ընդունման վտանգների հետ. մարդիկ կարող են լինել միայն ՀՀ քաղաքացի եւ կրել ազդեցություն այլ երկրներից, այդ թվում բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով երկքաղաքացիների իրավունքներին եւ պարտականություններին, նշեց, որ Սահմանադրությունը, չդնելով երկքաղաքացիության արգելք, նախատեսում է տարբերակում: Այս հարցում նա կարեւորեց Հայաստանում բնակվող հայերի գործոնը, որոնք բազում դժվարություններ եւ զրկանքներ են կրել, սակայն չեն լքել հայրենիքը. «Չպետք է մոռանանք, որ մենք` որպես պատգամավորներ, պարտք ունենք այդ մարդկանց նկատմամբ եւ միշտ հստակ վերաբերմունք պետք է արտահայտենք նրանց նկատմամբ, ովքեր ապրում են Հայաստանի Հանրապետությունում»: Խորհրդարանի նախագահի կարծիքով` այդ վերաբերմունքը պետք է արտահայտվի նաեւ օրենդրության մեջ: Խոսելով ընտրելու իրավունքից` պարոն Թորոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ քվեարկելով քաղաքացին որոշում է իր ճակատագիրը, ուստի Հայաստանի ընթացքը այն մարդկանց ճակատագիրն է որոշում, ովքեր ապրում են մեր երկրում: Երբ մարդկանց ճակատագիրը կախված է այլ երկրների ընթացքից, ինչպե՞ս պետք է քվեարկեն ուրիշների ճակատագրի համար: «Քվեարկության իրավունքը նաեւ սեփական ճակատագիրը ու սեփական ընթացքը որոշելու հնարավորություն է, սա ամենամեծ իրավունքն է եւ այս առումով, կարծում եմ, պետք է տարբերություն լինի` այն մարդիկ պետք է որոշեն Հայաստանի ընթացքը եւ ճակատագիրը, ում կյանքն ու ճակատագիրը ուղղակիորեն կախված է Հայաստանի Հանրապետության հետ»,- շեշտեց Տիգրան Թորոսյանը: Ընտրության հարցում պարոն Թորոսյանը խորհուրդ տվեց հաշվի առնել, որ ընտրությունը նաեւ որոշ իրավունքների հետ է կապված` հատկապես նկատի ունենալով Հայաստանը լքած հայերին: «Մնացողների համար նույն պայմաններն են, ինչ-որ գնացողների եւ եթե մարդիկ ունեցել են այդ կամքը մնալու ՀՀ-ում, չհրաժարվելու ՀՀ քաղաքացիությունից` կրելով բոլոր զրկանքները, ուրեմն այդ մարդիկ արժանի են առանձնահատուկ հարգանքի ու վերաբերմունքի, որը պետք է լինի իրական եւ օրենքում արտահայտված վերաբերմունք»,- հավաստեց ԱԺ նախագահը: Նա վստահ է, որ Սփյուռքում բազմաթիվ հայրենակիցներ կիսում են իր կարծիքը: Նա կոչ արեց անջրպետ չստեղծել Հայաստանում եւ Սփյուռքում ապրողների միջեւ: «Վստահ եմ, որ հայերի ճնշող մեծամասնությունը` թե Սփյուռքում, թե Հայաստանում ապրող, հարգում են այս մոտեցումը: Այս մոտեցումը կարեւոր է մեր երկրի զարգացման համար»,- եզրափակեց ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը եզրափակիչ ելույթում անդրադարձավ պատգամավորների առաջարկներին, որոնք վերաբերում էին ՀՀ վարչապետի եւ նախարարների հնարավոր երկքաղաքացիությանը, երկքաղաքացիների ընտրելու իրավունքին եւ այլն: Նախարարը նշեց, որ Սահմանադրությամբ ընտրելու իրավունքը ունիվերսալ իրավունք է, ըստ նրա`  հնարավոր է սահմանափակել միայն ընտրվելու իրավունքը: Նա տեղեկացրեց, որ օրենքով հնարավոր չէ պարտադրել ՀՀ նախագահին եւ ԱԺ նախագահին հրաժարական տալ, եթե նրանք պաշտոնավարման ընթացքում այլ երկրի քաղաքացիություն են ստացել: Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս նաեւ նստակյացության ցենզով պայմանավորել ընտրելու իրավունքը:
Առաջին ընթերցման ընթացակարգով օրենսդիրները քննարկեցին «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը` արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի ներկայացմամբ: Օրինագծով նախատեսվում է իրավաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական գրանցման վկայականի փոխարեն նորը տալու, իրավաբանական անձանց առանձնացված uտորաբաժանումների եւ հիմնարկների հաշվառման, իրավաբանական անձանց մասնակիցների գրանցամատյաններում կատարվող փոփոխությունների, ինչպեu նաեւ պետական միաuնական գրանցամատյանի տեղեկություններից oգտվելու համար գանձել տուրք:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
«Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը եւս առաջին ընթերցման ներկայացրեց արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը: Նախագիծը նպատակ ունի կարգավորել օպերատիվ-հետախուզական գործունեության իրականացման բնագավառում ծագող իրավահարաբերությունները ու ապահովել արդարադատության իրականացման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջեւ հավասարակշռություն:
Արդարադատության նախարարը տեղեկացրեց, որ «Փոստային կապի մասին» եւ «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքներում փոփոխությամբ կառավարությունը նպատակ ունի կարգավորել փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների սակագները, դրանց ձեւավորման սկզբունքներն ու կարգը: Փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների սակագները սահմանելու է հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվող «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին» օրենսդրական փաթեթը ներկայացրեց ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Առաջարկվում է ներդնել ապահովագրության դասակարգում ըստ տեսակների, դասերի եւ ենթադասերի, տարանջատել կյանքի եւ ոչ կյանքի ապահովագրական գործունեությունները: Նախագծում ներմուծվել են ապահովագրական ընկերությունների կորպորատիվ կառավարման սկզբունքները, նորամուծություն է աութսորսինգի ինստիտուտը, որը հնարավորություն է տալիս ապահովագրական ընկերություններին իրենց որոշ գործառույթներ փոխանցել այլ ընկերությունների: ԿԲ նախագահը տեղեկացրեց նաեւ, որ առաջարկվել են ապահովագրական միջնորդության հստակ մեխանիզմներ, ըստ որոնց իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք կարող են զբաղվել ապահովագրական միջնորդային գործունեությամբ, սահմանվել է ապահովագրական գաղտնիքի ինստիտուտը, կարգավորվել է ապահովագրական ընկերությունների լուծարման եւ վերակազմակերպման գործընթացը:
«ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին » օրինագծի 15, 30 եւ 45 հոդվածներն առաջին ընթերցմամբ քննարկելուց հետո կազմակերպվեց նախագծի երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով քննարկումը: Հիմնական զեկուցող Ռաֆիկ Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ երկրորդ ընթերցման ներկայացված տարբերակում չկան էական տարբերություններ` բացառությամբ ԱԺ աշխատանքների հեռուստատեսությամբ ցուցադրմանը վերաբերող դրույթի: Նա ընդգծեց, որ Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական է ճանաչել «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի` խորհրդարանի աշխատանքների լուսաբանմանն առնչվող դրույթները` ելնելով ԶԼՄ-ների ազատությանը եւ անկախությանը վերաբերող եվրոպական երկրների կոնվենցիաներից եւ միջազգային փորձից: Պարոն Պետրոսյանը համոզված է, որ ՍԴ-ն պետք է որոշակի ժամկետ սահմաներ` հնարավորություն ընձեռելով խորհրդարանին ԱԺ աշխատանքների լուսաբանման եւ ցուցադրման հարցում պայմանագիր կնքել հեռուստաընկերությունների հետ:
ԱԺ պատգամավորներ Վիկտոր Դալլաքյանը եւ Հովհաննես Մարգարյանը, անդրադառնալով հանրային հեռուստաընկերությամբ խորհրդարանի գործունեության լուսաբանմանը եւ ցուցադրմանը, հայտարարեցին, որ խորհրդարանը հայտնվել է հեռուստատեսային շրջափակման պայմաններում: Պատգամավոր Գրիգոր Ղոնջեյանն անհրաժեշտություն չի տեսնում այժմ օրենքով ամրագրել գալիք խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների թիվը եւ կազմը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեցին «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին», «Հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերը:
ԱԺ արտահերթ նիստը, սպառելով օրակարգը, ավարտեց աշխատանքները: Կառավարության եւ Ազգային ժողովի համաձայնությամբ` քննարկված օրինագծերի քվեարկությունը կկազմակերպվի ԱԺ առաջիկա քառօրյա նիստերի ընթացքում:
Հայ-սիրիական բարեկամության ամրապնդման նպատակադրումով
Փետրվարի  22-ին ՀՀ ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության գործերի նորանշանակ  ժամանակավոր հավատարմատար Մամուն Հարիրիին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացման հարցեր: Պարոն Հարիրին նշեց, որ սովորաբար դի...

22 февраля на внеочередном заседании депутаты НС в первом чтении приняли законодательные пакеты “ О внесении изменений и дополнений в закон РА “О торговле и услугах”, “О внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях”, “О внесении изменений в закон РА “О местном самоуправлении”, “О внесении изменения в закон РА “О внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О местных пошлинах и платежах”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О банковской тайне”, “О внесении изменения и дополнения в закон РА “О банках и банковской деятельности”, “О внесении изменения и дополнения в Уголовно-процессуальный кодекс РА”, а
также
проекты “О внесении изменений в закон РА “Об акционерных обществах”, “О внесении изменения в Гражданский кодекс РА”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О лицензировании”; во втором чтении -
проекты
“О внесении изменений и дополнений в закон РА “О лицензировании”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О госпошлине”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “Об оружии”, “О внесении изменений в закон РА “О безопасном использовании атомной энергии в мирных целях”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О лекарствах”, “О внесении изменения в закон РА “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О государственных пошлинах” , “О внесении изменений в закон РА “О племенном животноводстве”, “О
внесении дополнений и изменений в закон РА “О местном самоуправлении”, “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О защите экономической конкуренции”, “О внесении дополнений и изменений в закон РА “Об организации и проведении проверок в РА”, “О внесении изменения в закон РА “О Контрольной палате”, законодательный пакет “О внесении изменения и дополнений в закон РА “О картах социального обеспечения”. Законодатели в третьем чтении приняли проекты
“Об установлении налоговых льгот на работы по строительству газопровода Мегри-Каджаран”, “Об отношениях Республики Армения и Святой Армянской Апостольской Церкви”, “О введении в силу Судебного кодекса РА”, а также законодательные пакеты “О Прокуратуре”, “О международных договорах РА” и “Об авиации”.
Продолжено было начатое в предыдущий день обсуждение
законодательного пакета “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О гражданстве”, “О внесении дополнения в закон РА “О воинской обязанности”, “О внесении дополнения в Уголовный кодекс РА”, “О внесении дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях” и “О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА”.
Точку зрения фракции ОТП озвучил руководитель фракции Г.Арсенян, заявив, что фракция считает первоочередными права граждан и народа Армении. ОТП считает, что лицо с двойным гражданством не может быть членом правительства и премьер-министром РА, рассматривая это как частичную потерю самостоятельности Армении – лицо с двойным гражданством, вступая на должность премьер-министра или министра, должно отказаться от гражданства другой страны. Если правительство не примет предложения фракции ОТП, то ОТП будет голосовать против проекта.
Мнение фракции “Справедливость” представил секретарь фракции Г.Арутюнян.
Отмечено было, что лицо с двойным гражданством не должно иметь избирательного права. Г-н Арутюнян, подчеркивая важность принятия двойного гражданства с точки зрения национальной безопасности и репатриации зарубежных армян на родину, информировал, что фракция
выступает против законопроекта.
Руководитель фракции АРФД Г.Карапетян, представляя точку зрения фракции, подчеркнул, что велик интерес к принятию двойного гражданства и в Армении, и за рубежом. Г-н Карапетян подчеркнул важность двойного гражданства с точки зрения об’единения общеармянских сил и интересов.
Представивший точку зрения фракции
РПА
Г.Минасян
подчеркнул, что вокруг вопроса двойного гражданства организованы различные дебаты в разных слоях общества. Г.Минасян подчеркнул, что выступает за двойное гражданство.
Вице-спикер НС Ваан Ованнисян во внеочередном своем выступлении уточнил, что в реальности
за двойное гражданство - как института, нормы, закона - выступают все политические силы. По его мнению, преувеличивается вопрос двойного гражданства в отношении членов правительства. В оценке вице-спикера, любой избиратель должен знать кандидата-мажоритарника, поэтому лицо с двойным гражданством должно участвовать в выборах по пропорциональному списку. Однако он не отрицает, что главное в этом вопросе – создание прозрачной и нормальной избирательной системы. Г-н Ованнисян убежден, что вопрос резидентуры также не решение проблемы, так как в нашем обществе есть влиятельные люди, жизненные интересы которых не имеют никакой связи с интересами Армении.
Ваан Ованнисян призвал депутатов, при наличии недостатков, тем не менее принять двойное гражданство, оставив их устранение на
долю будущего парламента.
Председатель НС Тигран Торосян во внеочередном выступлении заметил, что проект никоим образом не связан с национальным единением. “Национальное единение проявляется во время решения общенациональных задач, и, к счастью, пока не отмечается раскола при решении общенациональных проблем”. По мнению г-на Торосяна, прозвучавшие вопросы
не связаны с угрозами вследствие принятия двойного гражданства – люди, том числе и высокопоставленные
должностные лица, могут быть гражданами только Армении и быть в то же время подверженными
влиянию других стран. Спикер НС, касаясь прав и обязанностей лиц с двойным гражданством, отметил, что
Конституция, не вводя запрета на двойное гражданство, предусматривает дифференциацию. В этом вопросе он подчеркнул важность фактора армян, проживающих в Армении, которые перенесли множество трудностей и лишений, но не покинули родину: “Не должны забывать, что мы, как депутаты, в долгу перед этими людьми и всегда должны проявлять четкое отношение к тем, кто проживает в Республике Армения”.
По мнению председателя парламента, это отношение должно проявляться также в законодательстве. Говоря об избирательном праве, г-н Торосян выразил уверенность, что гражданин, голосуя, определяет свою судьбу, посему продвижение Армении определяет судьбу тех людей, кто живет в нашей стране. Когда судьба людей зависит от развитий в других
странах, как будут голосовать за судьбу других? “Право избирать – это также возможность определять собственную судьбу и собственный путь, это наивысшее право и в этом аспекте, думаю, должна быть разница – ход развития и судьбу Армении должны решать те люди, чья жизнь и судьба
напрямую связаны с Республикой Армения”, - подчеркнул Т.Торосян. В вопросе избрания г-н Торосян посоветовал учесть, что выборы связаны также с определенными обязательствами, особенно имея в виду покинувших Армению армян. “Для уехавших и оставшихся одни и те же условия и если люди имели силу воли остаться в РА, не отказываться от гражданства РА, испытывая все лишения, значит эти люди достойны особого уважения и отношения, - отношения реального и отраженного в законе”, - заверил Председатель НС. Он уверен, что в диаспоре множество соотечественников разделяют его мнение. Г-н Торосян призвал не создавать водораздела между живущими в Армении и в диаспоре. “Уверен, что подавляющее большинство армян, живущих как в диаспоре, так и в Армении, уважают этот подход. Этот подход важен для развития нашей страны”, - заключил Председатель НС Тигран Торосян.
Министр юстиции РА Давид Арутюнян в заключительном выступлении обратился к предложениям депутатов, касающимся возможного двойного гражданства премьер-министра и министров РА, избирательного права лиц с двойным гражданством и т.д. Министр отметил, что по Конституции избирательное право – универсальное право и, по его мнению, можно ограничить только право быть избранным. Он сообщил, что по закону нельзя принудить Президента РА и Председателя НС уйти в отставку, если в период их нахождения в должности они получили гражданство другой страны.
Законодатели в первом чтении обсудили законодательный пакет “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О государственной регистрации юридических лиц”, представленный министром юстиции Д.Арутюняном.
Положительное заключение по проекту представил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Р.Петросян.
Проект закона РА “Об оперативно-розыскной деятельности” в первом чтении также представил министр юстиции РА.
Министр юстиции информировал, что
поправками в законах “О почтовой связи” и “Об органе, регулирующем общественные услуги” правительство намерено урегулировать тарифы на универсальные услуги почтовой связи, принципы и порядок их формирования.
Тарифы на универсальные услуги почтовой связи
должна установить Комиссия по урегулированию общественных услуг.
Законодательный пакет “О страховании и страховой деятельности”, обсуждаемый в первом чтении, представил председатель Центрального банка Т.Саркисян.
После обсуждения в первом чтении статей 15, 30 и 45 законопроекта “О внесении изменений и дополнений в закон РА “Регламент НС” было организовано обсуждение проекта во втором чтении. Г-н Петросян убежден, что Конституционный суд должен был установить определенный срок, позволяющий парламенту заключить договор с телекомпаниями об освещении и трансляции работ НС.
Депутаты НС В.Даллакян и Ов.Маргарян, касаясь
трансляции и освещения
деятельности парламента Общественным ТВ, заявили, что парламент оказался в условиях телевизионной блокады.
Депутат Г.Гонджеян не видит необходимости в настоящее время закреплять законом
количество и состав постоянных комиссий будущего парламента.
В третьем чтении были обсуждены проекты “О внесении изменений в закон РА “О телевидении и радио”, “О внесении изменений и дополнения в закон РА
“Регламент Национальной комиссии по телевидению и радио”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О фондах”, “О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс РА”.
Внеочередное заседание, исчерпав повестку дня, завершило работу. По взаимному согласованию Правительство и Национальное Собрание
организуют голосование по обсужденным законопроектам в ходе предстоящих четырехдневных заседаний НС.