Խնդիրն արդիական է, բողոքները բազմաթիվ են` ուղղված ե'ւ մեր հանձնաժողովին, ե'ւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին: Խնդիրը բարձրաձայնելու, գործող իրավակարգավորումները եւ օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը քննարկելու, խնդիրների կարգավորման ուղիները վերհանելու նպատակով հրավիրել ենք պետական գերատեսչությունների, ոլորտի պատասխանատուների, խնդրով հետաքրքրված քաղաքացիների: Այս մասին ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը «Հանրային աղմուկը` որպես համակեցության կանոնների պահպանման խոչընդոտ, գործող իրավական կարգավորումներ» թեմայով կազմակերպված խորհրդարանական լսումների ժամանակ:
Ռուստամ Բաքոյանը հավելել է` լսումներ հրավիրելու նախաձեռնությունը եղել է ՄԻՊ-ինը: «Հանրային աղմուկին առնչվող բողոքները տարաբնույթ են Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում: Հատկապես մայրաքաղաքում տեղակայված սննդի եւ ժամանցի կետերից հատկապես գիշերային ժամերին հնչող բարձր երաժշտություն, աղմուկով ուղեկցվող շինարարություն, տրանսպորտային միջոցների շահագործման հետեւանքով առաջացող աղմուկ, ընդհանրապես համակեցության կանոնների խախտման բազմաթիվ դրսեւորումներ»,- նշել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը:
Նա հայտնել է, որ այժմ խորհրդարանում քննարկվում է օրենսդրական  նախաձեռնություն, որի հեղինակներն են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, պատգամավորներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Սերգեյ Բագրատյանը: «Օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ ավտոմեքենաների լրացուցիչ ուժեղացուցիչներից եւ բարձրախոսներից հնչող բարձր երաժշտությունը խախտում է հասարակական անդորրը, ինչպես նաեւ դժվարացնում շչակների ձայնը լսելը, հատուկ ձայնային ազդանշաններով տրանսպորտային միջոցների ազդանշաններին արձագանքելն ու երթեւեկելը: Փոփոխություններով նախատեսվում է, որ նման դեպքերն ունենան ավելի խիստ օրենսդրական արձագանք: Կարծում եմ` շատ կարեւոր նախաձեռնություն է եւ կարող է հասարակական անդորրը չպահպանող մեր քաղաքացիների համար իրավահպատակ վարքագիծ հանդիսանալ: Քննարկումների արդյունքում կհասկանանք` կա՞ արդյոք լրացուցիչ օրենսդրական փոփոխությունների կարիք, թե` ոչ»,- ընդգծել է նա:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանի խոսքով քննարկվող խնդիրն առնչվում է բոլորին:  «Սա կարեւորում ենք, քանի որ ձայնն ազդում է բոլորիս օրգանիզմի վրա, եւ եթե ձայնը գերազանցում է գիտության կողմից որոշված նորմերին, այն կարող է  բացասական ազդեցություն ունենալ մեր առողջության վրա: Դժբախտաբար, շատ տեղերում երբեմն ձայնը որպես խոշտանգման միջոց է օգտագործվում, քանի որ շատ բարձր ձայնը կարող է պարզապես օրգանիզմը կամ առողջությունը կտրուկ խաթարել»,- ասել է նա` ներկայացնելով տարաբնույթ աղմուկները, որոնք բացասաբար են անդրադառնում մարդկանց առողջության վրա:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով թեեւ արգելվել է որոշակի ժամից սկսած աղմկելը, սակայն այն հնչում է օրվա տարբեր ժամերի, հատկապես` ուշ երեկոյան:
«Պետք է հանրության իրավունքը գերակայի եւ ոչ թե` անհատի»,- ընդգծել է Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն էլ նշել է` աղմուկը գերազանցող մակարդակի պարագայում խախտվում են մարդու մի շարք իրավունքներ: «Պարզապես անթույլատրելի են աղմուկի այն մակարդակը եւ դեպքերի ծավալը, որ ունենք Երեւանում: Խնդիրն առկա է նաեւ հանրապետության մյուս տարածքներում»,- ասել է նա: ՄԻՊ-ն ընդգծել է, որ հարցին  պետք է անդրադարձ կատարել մարդու իրավունքների տեսանկյունից: «Միանշանակ, այս ոլորտի օրենսդրությունը Հայաստանում պետք է տոտալ վերափոխման ենթարկվի: Կարծում եմ, որ կա նաեւ առանձին, համապարփակ օրենք ունենալու կարեւորություն»,- ընդգծել է պաշտպանը: ՄԻՊ-ն անդրադարձել է քաղաքացիների դիմում-բողոքներին, նշել, որ նախորդ տարի ՄԻՊ գրասենյակը ստացել է բազմաթիվ ահազանգեր: Բարձրացված որոշ խնդիրներ լուծվել են ՄԻՊ գրասենյակի միջամտությունից հետո: Անահիտ Մանասյանը նկատել է, որ բողոքները հիմնականում վերաբերել են ոչ թե գիշերը` ժամը 23:00-ից հետո հնչող աղմուկին, այլ ցերեկային ժամերին հնչող աղմուկի գերազանցվող մակարդակին:
Ահազանգող քաղաքացիներից շատերն ընդգծել են, որ տարաբնույթ աղմուկը ոչ միայն  խախտում է իրենց անդորրը, այլ չափազանց բացասաբար է անդրադառնում իրենց առողջության վրա:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն իր զեկույցում նշել է, որ մարդիկ պետք է իրազեկվեն, թե ինչպես է աղմուկն ազդում առողջության, հոգեկան անդորրի վրա` ընդգծելով աղմուկի բացասական ազդեցությունն ինչպես լսողական ապարատի, այնպես էլ նյարդային համակարգի ու ամբողջ օրգանիզմի վրա:
Նախարարը հիշեցրել է, որ նախորդ տարի ամբողջությամբ վերախմբագրվել է հանրային առողջությանը վերաբերող օրենքը, որում կարգավորումներ են ներառվել նաեւ աղմուկի վերաբերյալ: «Ենթաօրենսդրական ակտերով պետք է կարգավորվեն տարբեր վայրերում աղմուկի սանիտարահիգիենիկ նորմերը եւ թույլատրելի շեմերը, չափորոշիչները»,- ասել է նա:
Զեկուցողի խոսքով կարեւոր է նաեւ տարբերակել աղմուկի տեսակները: Ըստ նրա` անհանգստության մեծ առիթ է նաեւ զվարճանքի կենտրոններից լսվող աղմուկը: «Սանիտարական նորմերը, ձայնամեկուսացման համար անհրաժեշտ քաղաքաշինական նորմերը եւս մեկ անգամ պետք է համեմատել միջազգային ստանդարտների հետ` տեսնելու, թե ինչն է խնդիրը, որ դրանք շատ անգամ չեն պահպանվում»,- ընդգծել է Անահիտ Ավանեսյանը:
ՆԳ փոխնախարար Արմեն Մկրտչյանը ներկայացրել է աղմուկին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումները: Նա նշել է, որ  իրավախախտումները ոստիկանության մշտական ուշադրության տիրույթում են: Այս համատեքստում նշվել է, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի 1-ին մասով` 2024 թվականի ընթացքում պատասխանատվության է ենթարկվել 98 անձ: 2024 թվականի ընթացքում հրագործական արտադրատեսակների կիրառման վերաբերյալ 1-02 ծառայությունից ստացվել է 64 ահազանգ: Ընդհանուր առմամբ` պատասխանատվության է ենթարկվել 29 անձ:
Փոխնախարարը, անդրադառնալով հասարակության դժգոհություններին, նշել է, որ իրավախախտման վայր հասնելու դեպքում շատ հաճախ աղմուկն արդեն դադարած է լինում, որն առաջացնում է ապացուցման լրջագույն խնդիր:
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման  եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Աթոյանը խոսել է առողջության վրա բարձր աղմուկի ազդեցության մասին: Համաձայն ԱՀԿ զեկույցների` աղմուկը 21-րդ դարի մարտահրավերներից է: ԱՀԿ-ի տվյալներով շրջակա միջավայրում աղմուկի տարեկան մոտ 0,5 դեցիբելով աճ է գրանցվում, ինչն այժմ բավականին խնդրահարույց ցուցանիշի է հասել: Նշվել է, որ Երեւանում աղմուկի քարտեզ չի կազմվել 1976 թվականից, 2018 թվականին Առողջապահության նախարարության նախաձեռնությամբ Հիվանդությունների վերահսկման  եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնը ներգրավվել է այդ գործընթացում: Մինչ այժմ չափումներ իրականացվել են Կենտրոն, Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն, Ավան, Նորք-Մարաշ եւ Դավթաշեն վարչական շրջաններում, այս տարի համապատասխան չափումներ են նախատեսվում Նոր Նորք վարչական շրջանում:
Առողջապահության եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակներում աղմուկի նկատմամբ իրականացվող վերահսկողությունը ներկայացրել է տեսչական մարմնի պետի տեղակալ Թագուհի Հակոբյանը: 2024 թվականին 110 վարչական վարույթ է հարուցվել, որից 82-ը` դիմումի հիման վրա: Արդյունքում` 35 կարգադրագիր է տրվել, այսինքն` խախտումներ են արձանագրվել, որոնք մինչեւ վարույթի ավարտը վերացված չեն եղել: 46 վարչական վարույթ կարճվել է, 14-ը` դիմումից հրաժարվելու հիմքով, մեկ վարչական վարույթ էլ կասեցվել է: Այս շարքում գերակշիռ է շինարարական աղմուկը:
Երեւանի քաղաքապետարանի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության պետի տեղակալն էլ խոսել է կառուցապատման ոլորտում գործող իրավակարգավորումների վերաբերյալ:
Խնդրի հետ կապված հնչել են հարցեր, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն: Ելույթ ունեցողները խոսել են Երեւան քաղաքում աղմուկի դեմ պայքարի ծրագրից, անդրադարձել աղմուկի քարտեզին, գիշերային ժամերին առաջացող աղմուկին, տրանսպորտային միջոցների շահագործման հետեւանքով առաջացող աղմուկի ազդեցությանը քաղաքացիների առողջության վրա, պետական վերաբերելի քաղաքականությունը վերափոխելու անհրաժեշտությանը եւ այլն:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանն ամփոփել է լսումները` շնորհակալություն հայտնելով արդյունավետ քննարկման համար:
Խորհրդարանական լսումներն իրականացվել են ՄԱԶԾ «Խթանելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագրի աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի եւ Կանադայի կառավարությունների եւ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից:

«Проблема актуальна, есть многочисленные жалобы, адресованные как нашей комиссии, так и офису Защитника прав человека (ЗПЧ). Для того, чтобы поднять этот вопрос, обсудить действующие правовые положения и необходимость внесения изменений в законодательство, а также определить пути решения проблем, мы пригласили государственные ведомства, должностных лиц сферы и граждан, заинтересованных в проблеме», - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян в ходе организованных парламентских слушаний «Общественный шум как препятствие соблюдению правил общежития, действующих правовых норм».
Р.Бакоян добавил, что инициатива созыва слушаний принадлежит ЗПЧ. «Жалобы, связанные с общественным шумом, разнообразны в различных населенных пунктах Армении. Громкая музыка, звучащая из точек общепита и развлечений, расположенных в столице, особенно в ночное время, строительство, сопровождающееся шумом, вызванный работой транспортных средств шум, многочисленные проявления нарушений правил общежития в целом», - отметил зампред комиссии.
Он сообщил, что в настоящее время в парламенте обсуждается законодательная инициатива в авторстве спикера НС А.Симоняна, депутатов А.Акопян и С.Багратяна. «Необходимость законодательных поправок обусловлена тем, что громкая музыка, воспроизводимая из дополнительных усилителей и громкоговорителей автомобилей, нарушает общественный порядок, а также затрудняет возможность слышать звук гудков, реагировать на сигналы транспортных средств со специальными звуковыми сигналами и передвигаться. Изменения предусматривают более жесткое законодательное реагирование на такие случаи. Считаю, что это крайне важная инициатива и может стать законным поведением для наших граждан, не соблюдающих общественный порядок. В итоге обсуждений мы поймем, есть ли необходимость в дополнительных законодательных поправках или нет», - подчеркнул он.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения А.Торосяна, обсуждаемый вопрос касается каждого. «Мы придаем этому значение, так как звук влияет на весь наш организм, и если звук превышает установленные наукой нормы, то он может оказать негативное влияние на наше здоровье. К сожалению, во многих местах звук иногда используется как средство пытки, так как очень громкий звук может просто кардинально нарушить работу организма, здоровье», - подчеркнул он, представив различные шумы, негативно влияющие на здоровье людей.
По Торосяну, хотя шум запрещен в определенное время, он слышен в разное время суток, особенно поздно вечером.
«Должно преобладать право общества, а не право отдельного человека», - резюмировал председатель комиссии по вопросам здравоохранения.
Защитник прав человека А.Манасян также отметила, что при превышении уровня шума нарушается ряд прав человека. «Уровень шума и объем случаев, которые мы имеем в Ереване, просто неприемлемы. Проблема существует и в других регионах республики», — заметила она. ЗПЧ подчеркнула, что вопрос должен решаться с точки зрения прав человека. «Безусловно, законодательство в этой сфере в Армении должно подвергнуться тотальной трансформации. Думаю, что также важно иметь отдельный, всеобъемлющий закон», - заметила она. Омбудсмен коснулась заявлений и жалоб граждан, отметив, что в прошлом году в офис ЗПЧ поступило множество оповещений. Часть поднятых вопросов была решена после вмешательства офиса. А.Манасян отметила, что жалобы в основном касались не шума, слышимого ночью, после 23:00, а превышения уровня шума, слышимого днем.
Многие из граждан, поднявших тревогу, подчеркивают, что различные шумы не только нарушают их покой, но и крайне негативно сказываются на их здоровье.
Министр здравоохранения РА А.Аванесян в своем докладе отметила, что люди должны знать, как шум влияет на здоровье и душевное спокойствие, подчеркнув негативное воздействие шума на слуховой аппарат, нервную систему и весь организм.
Она напомнила, что в прошлом году был полностью переписан закон об общественном здравоохранении, в который вошли и положения о шуме. «Подзаконные акты должны регламентировать санитарно-гигиенические нормы и допустимые пороги и стандарты шума в разных местах», - подчеркнула министр.
По словам докладчика, также важно различать типы шума. Большой повод для беспокойства вызывает шум, доносящийся из развлекательных центров. «Санитарные нормы, градостроительные нормы, необходимые для звукоизоляции, необходимо еще раз сравнить с международными стандартами, чтобы увидеть, в чем проблема, что они часто не соблюдаются», - подчеркнула А.Аванесян.
Заместитель министра внутренних дел А.Мкртчян представил законодательные нормы, касающиеся шума. Он отметил, что нарушения находятся под постоянным вниманием полиции. В этой связи отмечено, что в 2024 г. к ответственности по ст.180.1 Кодекса РА об административных правонарушениях привлечено 98 лиц. В течение 2024 г. от службы 1-02 поступило 64 сообщения по фактам применения пиротехнических изделий. Всего к ответственности привлечено 29 человек.
Замминистра, отвечая на жалобы общественности, отметил, что очень часто по прибытии на место преступления шум уже прекращается, что создает серьезную проблему доказывания.
Директор Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА С.Атоян коснулся влияния громкого шума на здоровье. По данным ВОЗ, шум является одной из проблем XXI в. По данным ВОЗ, ежегодно фиксируется увеличение уровня шума окружающей среды примерно на 0,5 дцб, что в настоящее время достигло довольно проблемного показателя. Отмечено, что карта шума в Ереване не составлялась с 1976 г., в 2018 г. по инициативе Минздрава к этому процессу был подключен Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний. До настоящего времени измерения проводились в административных районах Кентрон (Центр), Арабкир, Канакер-Зейтун, Аван, Норк-Мараш и Давташен, в этом году соответствующие измерения намечены в административном районе Нор Норк.
Контроль за шумом, осуществляемый Инспекционным органом здравоохранения и труда, в рамках установленных законом его полномочий, представила заместитель руководителя структуры Т.Акопян. В 2024 г. возбуждено 110 административных дел, из них 82 – по заявлению. В результате было вынесено 35 предписаний, т.е. зафиксированы нарушения, которые к моменту окончания производства по делу не были устранены. Прекращено 46 административных производств, 14 прекращено в связи с отказом в возбуждении уголовного дела, одно административное производство приостановлено. В этом ряду преобладает строительный шум.
Заместитель начальника Службы охраны общественного порядка мэрии Еревана представил действующие в сфере строительства правовые нормы.
По данной теме заданы вопросы, состоялся обмен мнениями. Выступающие затронули программы по борьбе с шумом в Ереване, коснулись шумовой карты, шума, создаваемого в ночное время, влияния шума от эксплуатации транспортных средств на здоровье граждан, необходимости реформирования соответствующей государственной политики и т. д.
Зампредседателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян подвел итоги слушаний, выразив благодарность за продуктивные дебаты.
Парламентские слушания проведены при поддержке программы ПРООН «Содействие оперативности, эффективности, прозрачности и инклюзивности НС РА», финансируемой правительствами Швеции, Канады и НС РА.