Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ՝ ԵԽ Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում, հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի հետ:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ հետ զրույցում շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար՝ նշելով, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում նաեւ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Ֆրանսիայի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Յաել Բրաուն-Պիվեն իր հերթին վերահաստատել է Հայաստանի խաղաղության ձգտումներին եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին ուղղված քայլերին Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, միջխորհրդարանական համագործակցությանը եւ տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերին: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է հայկական կողմի վճռական դիրքորոշումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ վերջերս համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ֆրանսիացի գործընկերոջ ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայերի խնդրին:
20.03.2025
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Խորհրդարանների նախագահների «Ժողովրդավարության պաշտպանություն» թեմայով եվրոպական համաժողովում
Վեհաժողովի հարգելի՛ նախագահ, Հարգելի՛ գլխավոր քարտուղար, Վեհաժողովի հարգելի՛ գլխավոր քարտուղար, Հարգելի՛ գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, Ինձ համար պատիվ է խոսել այս դահլիճում, որն ավելի քան յոթ տասնամյակ աշխատել է համընդհանուր արժեքային համակարգի շուրջ Եվրոպան միավորելու ուղղությամբ՝ ոգեշնչված մա...
Վարորդները 9 բալի փոխարեն կունենան 13 բալ. օրենքի նախագիծը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ
Տարվա ընթացքում վարորդները 9 բալի փոխարեն կունենան 13 բալ: ԱԺ պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանի, Ռուբեն Ռուբինյանի, Արմեն Խաչատրյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշ...
Առաջարկվող կարգավորումների նպատակը մասնավոր պահնորդական գործունեության լավարկումն է
Նախաձեռնության նպատակը մասնավոր պահնորդական գործունեության լավարկումն ու կանոնակարգումն է: Դրանք բաժանվել են 3 ուղղությունների: Առաջինը վերաբերում է օրենսդրության որոշակիացմանն ու ստանդարտացմանը, եւ այս առումով նշեմ, որ օրենքը լրացնում ենք փաստացի մատուցվող բոլոր ենթատեսակներով. ահազանգման, տեսահսկմ...
Առաջարկվում է ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու վայր ընդունելիս բոլոր դեպքերում ենթարկել բժշկական զննության
Գործադիրը լրացումներ եւ փոփոխություններ է առաջարկում «Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում: Փոփոխությունների անհրաժեշտությունը բխում է ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հանձնարարականներից, ինչպես նաեւ Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի խմբի գործերով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան...
Քննարկվել են կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մարինա Ղազարյանը եւ Տիգրան Պարսիլյանը մարտի 19-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների եւ կենսաբժշկության բաժնի ղեկավար Լորանս Լվոֆի ու ԵԽ երեւանյան գ...

Alen Simonyan meets with NA President of France Yaël Braun-Pivet
The RA NA President Alen Simonyan met with the NA President of France Yaël Braun-Pivet within the framework of the European Conference of Presidents of Parliaments of the Council of Europe during his working visit to Strasbourg.
Alen Simonyan in a talk with his counterpart expressed gratitude for the continuous support of France to Armenia, noting that the efforts of France to establish peace in our region are also highly appreciated.
Yaël Braun-Pivet in her turn reaffirmed the unconditional support of France aimed at the aspirations of Armenia for peace and steps towards democratic reforms.
The sides also touched upon the issues regarding the Armenian-French relations, the inter-parliamentary cooperation and regional developments. The RA NA President reaffirmed the resolute position of the Armenian side on signing the recently agreed Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan, as well as drawing the attention of his French counterpart to the problem of Armenians held in Azerbaijan.
20.03.2025
Speech by RA NA Alen Simonyan in European Conference of Presidents of Parliament on the theme Safeguarding Democracy
Dear President of the Assembly, Secretary General, Secretary General of the Assembly, Colleagues, Ladies and Gentlemen,I am honored to speak in this chamber, which for more than seven decades has worked to unite Europe around a shared, universal system of values inspired by the grand belief in the d...
Drivers to have 13 points instead of 9: Draft law debated in second reading
During the year the drivers will have 13 points instead of 9. The NA deputy Armen Khachatryan presented in the second reading the draft law on Amending the Code on Administrative Offences authored by the NA deputies Alen Simonyan, Ruben Rubinyan, Armen Khachatryan at the sitting of the NA Standing C...
Purpose of proposed regulations is to optimize private guardian activities
The purpose of the initiative is to optimize and regulate private guardian activities. They are divided into 3 directions. The first concerns the clarification and standardization of legislation, and in this regard, I would like to note that we are supplementing the law with all the sub-types actual...
It is proposed the arrestees and detainees to be undegone to a medical examination in all cases upon admission to a place of detention
The Executive proposes addenda and amendments to the Law on Treatment of Arrestees and Detainees. The necessities for amendments stems from the assignments of the UN Committee Against Torture, as well as the imperative of implementing the judgments of the European Court of Human Rights in the Viraby...
Issues on protection of human rights in field of bio-medicine debated
On March 19, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan, the Committee Members Marina Ghazaryan and Tigran Parsilyan met with the Head of Human Rights and Biomedicine Division of the Council of Europe Laurence Lwoff and the Repres...