Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ՝ ԵԽ Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում, հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի հետ:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ հետ զրույցում շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար՝ նշելով, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում նաեւ մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Ֆրանսիայի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Յաել Բրաուն-Պիվեն իր հերթին վերահաստատել է Հայաստանի խաղաղության ձգտումներին եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին ուղղված քայլերին Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, միջխորհրդարանական համագործակցությանը եւ տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերին: ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է հայկական կողմի վճռական դիրքորոշումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ վերջերս համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ֆրանսիացի գործընկերոջ ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայերի խնդրին:
20.03.2025
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Խորհրդարանների նախագահների «Ժողովրդավարության պաշտպանություն» թեմայով եվրոպական համաժողովում
Վեհաժողովի հարգելի՛ նախագահ, Հարգելի՛ գլխավոր քարտուղար, Վեհաժողովի հարգելի՛ գլխավոր քարտուղար, Հարգելի՛ գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, Ինձ համար պատիվ է խոսել այս դահլիճում, որն ավելի քան յոթ տասնամյակ աշխատել է համընդհանուր արժեքային համակարգի շուրջ Եվրոպան միավորելու ուղղությամբ՝ ոգեշնչված մա...
Վարորդները 9 բալի փոխարեն կունենան 13 բալ. օրենքի նախագիծը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ
Տարվա ընթացքում վարորդները 9 բալի փոխարեն կունենան 13 բալ: ԱԺ պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանի, Ռուբեն Ռուբինյանի, Արմեն Խաչատրյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշ...
Առաջարկվող կարգավորումների նպատակը մասնավոր պահնորդական գործունեության լավարկումն է
Նախաձեռնության նպատակը մասնավոր պահնորդական գործունեության լավարկումն ու կանոնակարգումն է: Դրանք բաժանվել են 3 ուղղությունների: Առաջինը վերաբերում է օրենսդրության որոշակիացմանն ու ստանդարտացմանը, եւ այս առումով նշեմ, որ օրենքը լրացնում ենք փաստացի մատուցվող բոլոր ենթատեսակներով. ահազանգման, տեսահսկմ...
Առաջարկվում է ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու վայր ընդունելիս բոլոր դեպքերում ենթարկել բժշկական զննության
Գործադիրը լրացումներ եւ փոփոխություններ է առաջարկում «Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում: Փոփոխությունների անհրաժեշտությունը բխում է ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հանձնարարականներից, ինչպես նաեւ Վիրաբյանն ընդդեմ Հայաստանի խմբի գործերով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան...
Քննարկվել են կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մարինա Ղազարյանը եւ Տիգրան Պարսիլյանը մարտի 19-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների եւ կենսաբժշկության բաժնի ղեկավար Լորանս Լվոֆի ու ԵԽ երեւանյան գ...

Ален Симонян встретился с председателем НС Франции Яэль Браун-Пиве
Председатель НС Ален Симонян в ходе рабочего визита в Страсбург встретился со спикером Национального Собрания Франции Яэль Браун-Пиве в рамках Европейской конференции председателей парламентов Совета Европы.
В беседе с коллегой Ален Симонян выразил благодарность Франции за постоянное содействие РА, отметив, что Армения также высоко ценит усилия Франции по установлению мира в нашем регионе.
Яэль Браун-Пив, в свою очередь, подтвердила безоговорочную поддержку Францией мирных устремлений Армении и шагов на пути к демократическим реформам.
Стороны также затронули вопросы армяно-французских отношений, межпарламентского сотрудничества и региональных развитий. Председатель НС РА подтвердил решительную позицию армянской стороны по подписанию недавно согласованного мирного договора между Арменией и Азербайджаном, а также привлек внимание французского партнера к проблеме удерживаемых в Азербайджане армян.
Выступление Председателя НС РА Алена Симоняна на Европейской конференции спикеров парламентов на тему «Защита демократии» Уважаемый Председатель Ассамблеи,уважаемый Генеральный секретарь,... В течение года водители вместо 9 будут иметь 13 баллов Законопроект о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях, авторами которого являются депутаты НС А.Симонян, Р.Рубинян и А.Хачатрян, представил во втором чтении А.Хачатрян на созванном 20 марта заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности. По слов... Цель предлагаемых положений – оптимизация деятельности частных охранных предприятий «Целью инициативы является совершенствование и регулирование по трем направлениям частной охранной деятельности. Первое касается уточнения и стандартизации законодательства, и в этой связи хотелось бы отметить, что мы дополняем закон всеми фактически предусмотренными подвидами сигнализации, системы ... Рекомендуется во всех случаях при поступлении в место содержания под стражей подвергать арестованных и задержанных медосвидетельствованию Исполнительная власть предлагает внести изменения и дополнения в закон «О содержании арестованных и задержанных лиц». Необходимость внесения изменений обусловлена рекомендациями Комитета ООН против пыток, а также необходимостью исполнения решений ЕСПЧ по делам группы «Вирабян против Армении». Вопро... Обсуждены вопросы защиты прав человека в сфере биомедицины 19 марта заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян, члены комиссии М.Казарян и Т.Парсилян встретились с руководителем департамента по правам человека и биомедицине Совета Европы Лоранс Львофф и представителем Ереванского офиса СЕ, руково... |