Ազգային ժողովը մարտի 6-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի առաջարկած փոփոխություններն ու լրացումները Հարկային օրենսգրքում եւ կից օրենքներում:
Առաջարկվում է երկու անգամ բարձրացնել օնլայն կազինոների եւ բուքմեյքերական գործունեության համար նախատեսված տուրքերը:
«Կունենանք տարեկան շուրջ 13 մլրդ դրամ հավելյալ պետական եկամուտներ»,- այս մասին նշել է օրենսդրական փաթեթի հեղինակը: Ֆինանսական բեռը տարեցտարի կբարձրանա եւ այս գործիքի միջոցով հնարավոր կլինի լուծել խաղային օպերատորի հարցը: Հայկ Սարգսյանի խոսքով օպերատորի միջոցով սահմանափակվելու են օնլայն կազինո խաղալու հնարավորությունները, որոշ սոցիալական խմբերի եւ պետծառայողների դեպքում առհասարակ արգելք է դրվելու:
«Ամբողջ աշխարհում, նաեւ Հայաստանում վերջին տարիներին գրանցված ինքնասպանությունների զգալի մասի պատճառը խաղամոլությունն է, որից անմասն չի կարող մնալ բանակը, որը մեր հասարակության հայելին է: 2024 թվականին բանակում տեղի ունեցած ինքնասպանությունների կեսից ավելին խաղամոլության հետեւանք է»,- նման վիճակագրական տվյալներ է ներակայացրել հիմնական զեկուցողը:
2024 թվականին օնլայն կազինոների հաշիվներին լիցքավորվել է ավելի քան 811 մլրդ դրամ: «Եթե այդ գումարները մտնեին տնտեսության մեջ, համախառն ներքին արդյունքը կաճեր 10-15 տոկոսով, իսկ պետական եկամուտները` 7,34 տոկոսով»,- փաստել է Հայկ Սարգսյանն ու խոսել այսօր խաղատների եւ օնլայն կազինոների գործունեությունը Հայաստանում օրենքով չարգելելու մասին: Նրա խոսքով պատճառն այն է, որ դեռեւս չունենք համացանցը կառավարելու եւ արտասահմանյան օնլայն կազինոների հասանելիությունը մեր երկրում գոնե 90 տոկոսով արգելափակելու հնարավորություն: «Պատրաստվում եմ անել հնարավորը, որ մեր պետությունն ունենա այդ տեխնիկական հնարավորությունը, որից հետո կանենք նոր օրենսդրական փոփոխություններ եւ առավելագույնս կսահմանափակենք այս արատավոր երեւույթը»,- ընդգծել է պատգամավորը եւ շնորհակալություն հայտնել Կառավարության ղեկավարին այս կարեւորագույն նախաձեռնությանն աջակցելու համար:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ երկրորդ ընթերցման ընթացակարգում ի սկզբանե նախատեսված հարկային բեռի չափը մի քանի անգամ նվազեցվել է, քանի որ հարկը պետք է լինի տրամաբանական եւ չի կարող ավելի մեծ լինել, քան այդ ընկերությունների եկամուտը:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը կարեւորել է մինչեւ տարեվերջ խաղային օպերատոր ունենալու հանգամանքը: Ըստ Բաբկեն Թունյանի` կարգավորումները պետք է այնպես լինեն, որ ոլորտը չունենա գերշահույթներ եւ միաժամանակ չլինեն այնքան խիստ, որ մարդիկ իրենց ֆինանսական հոսքերը տեղափոխեն կասկածելի օտարերկրյա կայքեր եւ ավելի մեծ վնասներ ունենան: Նա հավելել է, որ նախաձեռնությունը լուծում է ոչ թե խաղամոլության չտարածման, այլ արդարացի հարկման խնդիրը: Հանձնաժողովի փոխնախագահն առաջարկել է կողմ քվեարկել:
Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում Կառավարությունն առաջարկել է խաղային ոլորտի համար բեռի բարձրացումը կատարել պետական տուրքի դրույքաչափերի շարունակական բարձրացման տրամաբանությամբ: Այս մասին հայտնել է Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը ու հիշեցրել, որ պետական տուրքը նախատեսված է խաղադրույք ընդունելու իրավունք ձեռք բերելու քվոտավորման տրամաբանությամբ: Կառավարության առաջարկով ապրիլի մեկից երկու անգամ կբարձրանա պետական տուրքը, այնուհետեւ տարվա սկզբից աճը կլինի շարունակական այս պահին գործող պետական տուրքի չափով` մինչեւ խաղային ոլորտի մոնիտորինգային կենտրոնի ստեղծումն ու օպերատորի ինստիտուտի ներդնումը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում պատգամավորները եւս կարեւորել են խաղային օպերատորի դերը ոլորտի խնդիրների լուծման հարցում, խոսել խաղային ոլորտի բիզնեսի արգելման հնարավորության, դրա ռիսկերի ու դրանց կառավարման մասին: Առաջարկվել է քննարկել շահութահարկի դրույքաչափը վերանայելու հարցը:
«Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով` Թադեւոս Ավետիսյանը կարծիք է հայտնել, որ նման լուծումներով բնագավառի խնդիրները չեն կարգավորվում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում Բաբկեն Թունյանը պարզաբանել է, որ խաղային օպերատորին վերաբերող օրենքը թեպետ ընդունվել է անցած տարի, բայց օպերատորը պետք է ներդրվի այս տարվա ընթացքում: Ըստ նրա` պետությունը պետք է ամեն քայլ անի ու առավել կարճ ժամանակահատվածում թեկուզ իմպերատիվ տարբերակներով սահմանափակի խաղադրույքների տարածումը:

Парламент принял законодательный пакет по игорной сфере и завершил работу очередных заседаний
6 марта НС обсудило во втором чтении изменения и дополнения в Налоговый кодекс РА и смежные законопроекты, предложенные депутатом А.Саргсяном.
Предлагается увеличить вдвое комиссию за деятельность онлайн-казино и букмейкерских контор.
“Ежегодно будем иметь около 13 млрд драмов дополнительных государственных доходов”, - отметил автор законодательного пакета. Финансовая нагрузка будет увеличиваться с каждым годом, и этот инструмент позволит решить вопрос с игорным оператором. По Саргсяну, оператор ограничит возможности играть в онлайн-казино, а определенным социальным группам и госслужащим вообще запретит.
“Значительная часть самоубийств, зарегистрированных в последние годы, в том числе и в Армении, вызвана игроманией, и зеркало нашего общества – армия – не осталась безучастной. Более половины самоубийств в армии в 2024 г. являются следствием игромании”, - такие статистические данные привел основной докладчик.
В 2024 г. на счета онлайн-казино было зачислено более 811 млрд драмов. “Если бы эти средства поступили в экономику, то ВВП вырос бы на 10-15%, а госдоходы – на 7,34%”, - отметил А.​​Саргсян, пояснив, что не стоит в Армении законом запрещать деятельность игорных домов и онлайн-казино. По его словам, причина в том, что у нас пока нет возможности управлять интернетом и перекрывать доступ иностранных онлайн-казино в нашу страну как минимум на 90%. “Готов сделать все возможное, чтобы у нашего государства была подобная техническая возможность, после чего внесем новые законодательные поправки и максимально ограничим это порочное явление”, - подчеркнул депутат и поблагодарил главу правительства за поддержку этой важной инициативы.
Заместитель председателя Постоянной комиссии по экономическим вопросам Б.Тунян подчеркнул, что изначально во втором чтении размер налоговой нагрузки был уменьшен в несколько раз, так как налог должен быть логичным и не может оказаться больше доходов этих компаний.
Он подчеркнул важность появления игорного оператора к концу года. По Туняну, регулирование должно быть таким, чтобы в сфере не было сверхприбылей, и в то же время не настолько строгим, чтобы люди переводили свои финансовые потоки на сомнительные иностранные сайты и несли большие убытки. Он добавил, что инициатива решает проблему справедливого налогообложения, а не распространения игромании. Зампредседателя комиссии предложил проголосовать за   проект.
Согласно замминистра финансов А.Погосяну, правительство с первого по второе чтения предложило увеличивать  бремя на игорную сферу в логике последовательного повышения ставок госпошлины. Он напомнил, что пошлину предполагается установить на основе системы квот на получение права приема ставок. Согласно предложению правительства, с 1 апреля госпошлина увеличится вдвое, затем с начала года повышение будет осуществляться непрерывно по действующей ставке госпошлины до создания мониторингового центра игорной сферы и внедрения института оператора.
Депутаты в формате вопросов-ответов также коснулись роли игорного оператора в решении проблем сферы,  возможности запрета деятельности игорного бизнеса, его рисков и управления ими. Предложено обсудить вопрос пересмотра ставки налога на прибыль.
Представляя
точку зрения фракции “Армения”, Т.Аветисян подчеркнул, что проблемы сферы подобными решениями не регулируются.
Б.Тунян, выступая от имени фракции “Гражданский договор”, пояснил, что, хотя закон об игорном операторе принят в прошлом году, оператор должен быть введен в этом году. По его словам, государство в кратчайшие сроки должно предпринять все меры и ограничить распространение ставок хотя бы императивными вариантами.
В своем заключительном слове А.Саргсян обратился к высказанным опасениям депутатов.
В итоге голосования законодательный пакет принят во втором чтении и полностью.
06.03.2025
Подчеркнута важность реформ по обеспечению гендерного равенства и защиты от дискриминации в Армении
6 марта заместитель председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян и председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции А.Егоян встретились с представителями Форума Мадридского клуба, ОО “Европейское партнерство во имя демократии” и Фонда O...
В ходе парламентских брифингов по итогам заседаний НС секретарь фракции “Гражданский договор” А.Ованнисян и председатель Постоянной комиссии по внешним связям С.Ханданян ответили на вопросы журналистов....
В парламентских брифингах по итогам заседаний НС от фракции “Армения” участвовал А.Варданян. Депутат выступил со вступительной речью, ответил на вопросы журналистов....