ԱԺ պատվիրակությունը խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորությամբ աշխատանքային այցով Բելգիայում է: Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն աշխատանքային ճաշի ձեւաչափով հանդիպել են Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էլս Վան Հուֆի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգերին վերաբերող հարցեր: Պատվիրակության անդամները բելգիացի գործընկերներին են ներկայացրել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների ընթացքը, Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, տարածաշրջանային անվտանգային եւ հումանիտար բնույթի խնդիրները:
ԱԺ պատգամավորները կարեւորել են Բելգիայի կառավարության Կոալիցիոն համաձայնագրում ներառված` առաջին անգամ Հայաստանի ժողովրդավարության եւ ժողովրդավարական օրակարգին հետագա աջակցության անհրաժեշտությունն ու Բելգիայի խորհրդարանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը:
ԱԺ պատգամավորները բելգիացի գործընկերներին հրավիրել են այցելելու Հայաստան:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից ՓՄՁ աշխատանքային խմբի` փետրվարի 7-ին կայացած արտահերթ քննարկմանն անդրադարձ է եղել ՓՄՁ-ներին վերաբերող հարկային փոփոխություններին: Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, Կառավարության անդամներ, ՓՄՁ ոլորտի ներկայացուցիչներ: ՓՄՁ ասոցիացիայի կառավարման խորհ...

Делегация НС РА во главе с Председателем НС Аленом Симоняном находится с рабочим визитом в Бельгии. В рамках визита члены делегации председатель Постоянной комиссии по внешним связям С.Ханданян и член комиссии А.Акопян, председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции А.Егоян в формате рабочего обеда встретились с председателем Комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Королевства Бельгия, руководителем группы дружбы Бельгия-Армения Элс Ван Хуфом и членами комиссии.
На встрече обсуждались вопросы двусторонней повестки Армения-ЕС. Члены делегации представили бельгийским партнерам ход переговоров между Арменией и Азербайджаном, инициированный правительством Армении проект “Перекресток мир”, проблемы региональной безопасности и гуманитарные вопросы.
Депутаты НС подчеркнули необходимость дальнейшего содействия демократии и демократической повестки Армении, которая впервые была включена в Коалиционное соглашение бельгийского правительства, а также поддержку, оказываемую Армении парламентом Бельгии.