ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից ՓՄՁ աշխատանքային խմբի` փետրվարի 7-ին կայացած արտահերթ քննարկմանն անդրադարձ է եղել ՓՄՁ-ներին վերաբերող հարկային փոփոխություններին:
Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, Կառավարության անդամներ, ՓՄՁ ոլորտի ներկայացուցիչներ:
ՓՄՁ ասոցիացիայի կառավարման խորհրդի նախագահ Հակոբ Ավագյանը բարձրաձայնել է Հարկային օրենսգրքում ընդունված փոփոխությունների վերաբերյալ շահառուների դժգոհությունը: Նրա խոսքով 2023 թվականին Հարկային օրենսգրքում ՊԵԿ-ի նախաձեռնած փոփոխություններով շրջանառության հարկ վճարողները պետք է վարեն իրենց ապրանքային մնացորդի եւ պահեստի հաշվառում: Հակառակ պարագայում վերջիններս կտուգանվեն: «Դրան հաջորդեց 2024 թվականի հունիսին ԱԺ-ի կողմից ընդունված օրենսդրական փաթեթը, որով կրկնակի բարձրացավ շրջանառության հարկի դրույքաչափը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել` փոփոխությունը վերաբերում է 55 հազարից ավելի տնտեսավարողների գործունեությանը:
Հակոբ Ավագյանը մեջբերել է Կառավարության 2020 թվականի որոշումը, ըստ որի` պարտադիր է, որ օրենքներն ընդունելուց առաջ կատարվի դրանց ազդեցության գնահատում: Հակոբ Ավագյանը նաեւ ընդգծել է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած փոփոխությունների վերաբերյալ չեն կազմակերպվել հանրային քննարկումներ: Ասոցիացիայի ղեկավարն առաջարկել է վեց ամսով հետաձգել օրենքի ուժի մեջ մտած ժամկետը, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ համարել լայնամասշտաբ իրազեկումը:
Տնտեսավարողների խոսքով հարկային փոփոխությունների հետեւանքով կբարձրանա ապրանքի գինը, կնվազի սպառումը, ոլորտն անկում կապրի: Ոսկու առեւտրով զբաղվողի պնդմամբ ոսկու վաճառքի 90 տոկոսն ապահովում է օտարերկրյա գնորդը:
Այս համատեքստում ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը նշել է, որ ոլորտի ներկայացուցիչները պետք է մտածեն օրենսդրությամբ առաջարկվող բազմազան գործիքների կիրառման մասին: Կառավարության ներկայացուցիչը հորդորել է տնտեսավարողներին «Tax free» համակարգի կիրառմամբ ազատվել ավելացված արժեքի հարկից: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ Կառավարությունում քննարկվում է ավելացված արժեքի հարկման համակարգը ոսկերչության եւ ադամանդագործության համար գրավիչ դարձնելու հարցը:
Օրենսդրական գործիքակազմերի շարքում հաջորդ կարգավորումը վերաբերում է փաստաթղթավորմամբ իրականացվող վաճառքին: ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Համլետ Սահակյանի խոսքով փաստաթղթով վաճառքը նույնիսկ կարող է շահավետ լինել վաճառողի համար: «Փոփոխության արդյունքում, եթե նույնիսկ փաստաթղթավորման դեպքում հումքը թանկանա, դրա արդյունքում կարող է այնպես ստացվել, որ հարկը վճարվի ոչ թե 5, այլ 1 կամ 2 տոկոս»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, կարեւորելով նմանատիպ քննարկումները, նշել է, որ մի քանի ժամ տեւած հանդիպման ընթացքում տնտեսավարողները ներկայացրին իրենց խնդիրներն ու դիտարկումները, որոնց մի մասին տրվեցին պարզաբանումներ: Որոշ առաջարկներ էլ կգույքագրվեն եւ կքննարկվեն Կառավարության գործընկերների հետ: Պատգամավորը հավաստիացրել է, որ փոփոխություններով Կառավարությունը նպատակ չունի ավելացնել բյուջեի մուտքերը: «Բյուջեն պետք է ծառայի տնտեսությանը եւ բխի տնտեսական քաղաքականությունից: Եթե առաջանում են որոշակի խնդիրներ, դրանք քննարկվում են»,- եզրափակել է Բաբկեն Թունյանը:

7 февраля внеочередное обсуждение рабочей группой по малому и среднему предпринимательству (МСП) при Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам касалось налоговых изменений по данной сфере.
В обсуждении приняли участие депутаты, члены правительства, представители МСП.
Председатель правления Ассоциации МСП А.Авагян озвучил недовольство бенефициаров по поводу принятых поправок в Налоговый кодекс (НК). По его словам, с изменениями, инициированными Комитетом государственных доходов (КГД) в НК в 2023 г., плательщики налога с оборота должны вести учет остатков и складов своей продукции. В противном случае последние будут оштрафованы. “За этим последовал законодательный пакет, принятый НС в июне 2024 г., который увеличил ставку налога с оборота вдвое”, - подчеркнул докладчик, добавив, что поправка распространяется на деятельность более 55 тысяч хозяйствующих субъектов.
А.Авагян коснулся решения правительства от 2020 г., согласно которому перед принятием законов обязательно должна проводиться оценка воздействия. Докладчик также подчеркнул, что по вступившим в силу с 1 января 2025 г. поправкам не было организовано никаких общественных обсуждений. Руководитель ассоциации предложил отложить вступление закона в силу на шесть месяцев, а также счел необходимым проведение широкомасштабной уведомительной работы.
По мнению хозяйствующих субъектов, налоговые изменения приведут к росту цен на товары, сокращению потребления и спаду в сфере. По словам золототорговца, 90% продаж золота обеспечивает иностранный покупатель.
В этом контексте заместитель министра финансов А.Погосян отметил, что представители сферы должны рассмотреть возможность использования предлагаемых законодательством различных инструментов. Представитель правительства призвал хозяйствующие субъекты освободиться от налога на добавленную стоимость (НДС) применеиием системы “Tax free”. Заместитель министра подчеркнул, что правительством обсуждается вопрос о том, чтобы сделать систему НДС привлекательной для ювелирных изделий и обработки алмазов.
Следующее регулирование в законодательном инструментарии касается продаж, осуществляемых с документацией. По словам зампредседателя КГД Г.Саакяна, продажа с документацией может быть даже выгодна для продавца. “Вследствие изменения, даже если цена на сырье вырастет с документацией, это может привести к тому, что налог будет выплачиваться не в 5%, а в 1 или 2%”, - пояснил докладчик.
Заместитель председателя Постоянной комиссии по экономическим вопросам Б.Тунян, подчеркивая важность подобных обсуждений, отметил, что в ходе встречи, продлившейся несколько часов, хозяйствующие субъекты представили свои проблемы и наблюдения, некоторые из которых были прояснены. Определенные предложения также будут инвентаризированы и обсуждены с коллегами из правительства. Депутат заверил, что правительство не ставит целью поправками увеличить поступления в бюджет. “Бюджет должен служить экономике и вытекать из экономической политики. Если возникают определенные проблемы, они обсуждаются», - заключил Б. Тунян.