Խորհրդարանական աջակցության ծրագրի շրջանակում ներկայացվել են նաեւ ՀՀ ԱԺ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացված գործառնական կարեւոր բարեփոխումները
Հունվարի 17-ին տեղի է ունեցել «Արդյունքների առաջխաղացման ուղին. հյուրընկալող համայնքների եւ փախստականների դիմակայունության ամրապնդում» միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր Նորվեգիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող եւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Դիմակայունություն բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ ՄԱԿ-ի զարգացման խորհրդարանական աջակցության ծրագիրը՝ որպես «Դիմակայունություն բոլորի համար» նախաձեռնության համակատարող եւ պատասխանատու, իրականացվում է ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ եւ ֆինանսավորվում  Նորվեգիայի, Շվեդիայի կառավարությունների ու ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից:
««Խթանելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագրի իրականացումը նպաստել է Ազգային ժողովի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաեւ խորհրդարանական ներգրավվածության եւ, մասնավորապես, փախստականի կարգավիճակ ունեցողների կյանքի բարելավմանն ու ինտեգրմանն ուղղված մի շարք օրենսդրական եւ գործառնական նախաձեռնություններում: Կարեւորում եմ ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների ներգրավվածությունն ազդակիր համայնքների, քաղաքացիական հասարակության եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ միասին: Այս ներգրավվածությունը թույլ է տալիս մշակելու քաղաքականություն, որը ոչ միայն արձագանքող է, այլ նաեւ անաչառ եւ նպաստում է փախստականի կարգավիճակ ունեցող անձանց արժանապատիվ ինտեգրմանն ընդունող համայնքներում»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Ելույթի ավարտին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի գործընկերներին, Նորվեգիայի, Շվեդիայի կառավարություններին, Հայաստանի կառավարությանը եւ բոլոր ներգրավված գործընկերներին, նաեւ մարզերի, համայնքների ներկայացուցիչներին՝ Ազգային ժողովի բարելավման գործընթացներին մշտական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերգլյոտ Հովլանդը ողջույնի խոսքում վստահեցրել է, որ իրենք հանձնառու են Հայաստանին աջակցելու, դիմակայունությունն ու կայունությունն ամրապնդելու առումով՝ մասնավորապես հաշվի առնելով այն մարտահրավերները, որոնց Հայաստանը վերջին շրջանում բախվել է փախստականների հարցում:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին էլ փաստել է, որ 2025-2026 թվականների ընթացքում ՄԱԶԾ-ն կշարունակի աջակցություն տրամադրել Կառավարությանը՝ տնտեսական հնարավորություններ ստեղծելով վերջինիս համար եւ ապահովելով փախստականների լիարժեք ինտեգրումը նոր համայնքներում:
Խորհրդարանական աջակցության ծրագրի շրջանակում ՀՀ ԱԺ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացված գործառնական կարեւորագույն փոփոխությունների մասին իր ելույթում խոսել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:
Անդրադառնալով 2024 թվականի սկզբին մեկնարկած «Խթանելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագրի կարեւորությանը՝ Դավիթ Առաքելյանը փաստել է, որ այն լրջագույն արդյունքային եւ ինստիտուցիոնալ ցուցանիշներ արձանագրած «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» հնգամյա ծրագրի տրամաբանական շարունակությունն է, որն իրականացվել էր ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ համատեղ:
«2024 թվականին մեկնարկած ծրագիրը կարեւոր էր ոչ միայն համագործակցության շարունակության, այլեւ դոնորների ներգրավման տեսանկյունից. ծրագրի համաֆինանսավորողներ էին Նորվեգիայի եւ Շվեդիայի կառավարությունները: Ազգային ժողովի պատմության մեջ առաջին անգամ համաֆինանսավորող հանդես եկավ նաեւ Ազգային ժողովի աշխատակազմը՝ ազդարարելով ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իր հաստատակամությունը եւ հանձնառությունը: Անցած տարի դեկտեմբերի վերջին ծրագրին միացավ նաեւ Կանադայի կառավարությունը, ինչը կարեւոր ցուցիչ է ծրագրի հաջողված լինելու առումով»,- ընդգծել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը:
Խորհրդարանական աջակցության ծրագրի շրջանակում Նորվեգիայի կառավարության օժանդակությամբ իրականացված ծրագրերի մասով Դավիթ Առաքելյանն անդրադարձել է մի քանի կարեւոր ձեռքբերումների: Դրանցից են՝ Ազգային ժողովի ռազմավարական տեսլականի մշակումը. 2024 թվականից Ազգային ժողովի եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի բազմամյա գործողությունների պլանի մշակման ուղղությամբ աշխատանքների մեկնարկ, 32 օրենքների եւ ենթաօրենսդրական ակտերի վերաբերյալ 360 աստիճան վերլուծություն, համապարփակ հետազոտության հիման Ազգային ժողովի եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլականի մշակում, որն այս տարի նախատեսվում է ամբողջացնել ու ընդունել՝ որպես ներքին փաստաթուղթ: Դավիթ Առաքելյանի խոսքով իրականացվել են բազմաթիվ մասնագիտական վերապատրաստումներ. Ազգային ժողովի պատգամավորները եւ աշխատակազմի ներկայացուցիչները հմտացել են արտաքին ազդեցությունների եւ խոսույթների, ապատեղեկատվության եւ ատելության խոսքի ռիսկերին արձագանքելու հարցում: Ընթացիկ մշակման մեջ են կանանց եւ սոցիալական ընդգրկվածության ծրագրերը՝ նպատակ ունենալով ներդնելու կանանց եւ փախստականների կարիքներին միտված գենդերային ծրագրեր: Ներդրվել են նորարար գործիքներ. փորձարկվում են «e-Parliament» եւ «e-Voting» համակարգերը, ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրի հետ համատեղ իրականացվում է «Տվյալների վիզուալացում Power BI» գործիքակազմի ուսուցում Ազգային ժողովի աշխատակազմի համար:
Իրականացված մի շարք կրթական ծրագրերի մասով եւս Դավիթ Առաքելյանը տվյալներ է ներկայացրել: Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» ծրագրի 2022 եւ 2023 թվականների շրջանավարտների հետ համատեղ իրականացվել է «Երիտասարդական խորհրդարան» նախաձեռնությունը, 35 երիտասարդ ներգրավված են եղել օրենսդրական գործընթացների սիմուլյացիաներում, ներկայացրել իրենց օրենսդրական նախաձեռնությունները 2024 թվականի «Ամառային դպրոցի» շրջանավարտներին: Առավել շատ ձայներ ստացած նախաձեռնությունները ներկայացվել են Ազգային ժողովի համապատասխան գլխադասային հանձնաժողովի նիստի քննարկմանը: Արդյունքում՝ որոշվել է ներգրավել նաեւ լիազոր պետական մարմիններին՝ լրամշակելու երիտասարդների նախաձեռնությունը եւ նախաձեռնելու օրինագծի հետագա քննարկումը:
Նշվել է, որ ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել է 47 փախստական երեխաների ճանաչողական այց Ազգային ժողով: ՄԱԶԾ գործընկերները նաեւ իրականացրել են երեխաների կարիքների բացահայտման գործընթաց՝ ապահովելով կրթական վերապատրաստման ծրագրեր:
«Խորհրդարանական աջակցության ծրագրի շրջանակում իրականացվել են կարեւոր գործառնական բարեփոխումներ, որոնք նպաստում են հանրային մասնակցությանը, թափանցիկությանը եւ ներառականությանը: Այս փոփոխությունները հիմք են դնում երկարաժամկետ զարգացումների համար»,- փաստել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը:
Ելույթի ավարտին Դավիթ Առաքելյանը վստահեցրել է, որ ՄԱԶԾ-ի եւ ծրագրին աջակցող դոնոր պետությունների հետ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների զարգացման շրջանակում համագործակցությունը կլինի շարունակական եւ արդյունավետ:
Կառավարության ոլորտային պատասխանատուները եւս ներկայացրել են փախստականների ու խոցելի խմբերի համար արդարադատության մատչելիության բարելավման, համայնքների դիմակայունության ամրապնդման եւ փախստականների հասցեների համակարգերի թվայնացման, փախստականների ու հյուրընկալող համայնքների կարիքներին արդյունավետ արձագանքելու հարցում իրականացվող քայլերը:
17.01.2025
Հունվարի 20-ին գումարվող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 31 հարց
Հունվարի 17-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի խորհրդի նիստը: Այն վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են ԱԺ ութերորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի եւ հունվարի 20-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը: Սահմանվել է հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջո...

Important operational reforms implemented in cooperation with RA NA also presented within the framework of the Parliament Support Project
On January 17, the event Advancing Results: Strengthening Refugees and Their Host Communities was held, which was organized within the framework of the Resilience for All project, funded by the Government of Norway and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP).
The Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan welcomed the participants of the event. The NA Vice President noted that the UNDP Parliament Support Project (PSP) as a co-implementer and responsible for the Resilience for All initiative, implemented in cooperation with the RA National Assembly and funded by the governments of Norway, Sweden and the RA National Assembly.
“The implementation of the “Fostering Responsiveness, Efficiency, Transparency and Inclusiveness of the National Assembly of the Republic of Armenia (FORSETI) project has contributed to increasing the efficiency of the National Assembly’s governance, as well as parliamentary engagement and, in particular, a number of legislative and operational initiatives aimed at improving the lives and integration of those with refugee status. I emphasize the involvement of the National Assembly Standing Committees, together with the representatives of affected communities, civil society, and international organizations, within the framework of the program. This engagement allows for the development of policies that are not only responsive, but also impartial and contribute to the dignified integration of persons with refugee status into host communities.” Hakob Arshakyan underscored.
At the end of his speech he thanked the partners of the UNDP, the governments of Norway, Sweden, the Government of Armenia and all engaged partners, also the representatives of marzes/provinces, communities for showing permanent support to the improvement processes of the National Assembly.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway to Armenia Bergljot Hovland in her welcoming speech assured that they are committed to support Armenia in terms of strengthening the resilience and stability, particularly, taking into consideration the challenges that Armenia faced in the issue of refugees in recent period.
The UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili stated that during 2025-2026 the UNDP will continue providing support to the Government, creating economic opportunities and ensuring the refugees’ full-fledged integration in new communities.
In his speech, the RA NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan spoke about the most important operational changes implemented in cooperation with the RA National Assembly within the framework of the Parliament Support Project.
Regarding the importance of the “Fostering Responsiveness, Efficiency, Transparency and Inclusiveness of the National Assembly of the Republic of Armenia (FORSETI) project launched at the beginning of 2024, Davit Arakelyan documented that it is the logical continuation of the five-year project Modern Parliament for a Modern Armenia, which recorded very significant results and institutional indicators and was implemented jointly with the UNDP.
“The project, launched in 2024, was important not only in terms of continuing cooperation, but also in terms of attracting donors: the governments of Norway and Sweden were co-sponsors of the project. For the first time in the history of the National Assembly, the National Assembly Staff also acted as a co-sponsor, signaling its determination and commitment to institutional reforms. The Government of Canada also joined the project at the end of December last year, which is an important indicator of the project’s success,” the NA Chief of Staff underlined.
Regarding the projects implemented with the assistance of the Norwegian Government within the framework of the Parliament Support Project, David Arakelyan touched upon several important achievements. Among them are: The development of the National Assembly’s strategic vision: the launch of work on the development of a multi-year action plan for the National Assembly and the National Assembly Staff from 2024, a 360-degree analysis of 32 laws and by-laws, the development of a long-term strategic vision for the National Assembly and the National Assembly Staff based on comprehensive research, which is planned to be completed and adopted this year as an internal document. According to Davit Arakelyan, numerous professional trainings have been conducted: The deputies of the National Assembly and the staff representatives have become skilled in responding to the risks of external influences and words, disinformation, and hate speech. Women’s and social inclusion projects are currently being developed, with the aim of introducing gender-sensitive programs that address the needs of women and refugees. Innovative tools have been introduced: the e-Parliament and e-Voting systems are being tested, and training on the Data Visualization Power BI toolkit is being implemented for the Staff of the National Assembly in collaboration with the USAID programme.
Davit Arakelyan presented data on a number of implemented educational programmes. The Youth Parliament initiative was implemented jointly with the 2022 and 2023 graduates of the National Assembly’s Summer School programme. 35 young people were involved in simulations of legislative processes and presented their legislative initiatives to the 2024 Summer School graduates. The initiatives that received the most votes were submitted for debate at the session of the relevant Head Committee of the National Assembly. As a result, it was decided to also involve authorized state bodies to revise the youth initiative and initiate further debate of the bill.
It was noted that within the framework of the programme, a cognitive visit of 47 refugee children to the National Assembly was organized. The UNDP partners also implemented a process of identifying children’s needs, providing educational training programmes.
“Important operational reforms have been implemented within the framework of the Parliament Support Project, which contribute to public participation, transparency and inclusiveness. These changes lay the foundation for long-term developments,” the RA NA Chief of Staff, Secretary General stated.
At the end of his speech, Davit Arakelyan assured that cooperation with the UNDP and donor countries supporting the project within the framework of capacity development of the National Assembly Staff will be continuous and effective.
The Government sector officials also presented the steps being taken to improve access to justice for refugees and vulnerable groups, strengthen community resilience and digitalize refugee address systems, and effectively respond to the needs of refugees and host communities.
On January 17, the Council of the National Assembly was held. The RA NA President Alen Simonyan presided over it.The draft agendas of the ninth session of the eighth convocation of the National Assembly and the regular sittings to be convened on January 20 were debated and approved.The sequence for ...