ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 15-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանի խոսքով առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո օրենքի նախագիծը լրամշակվել է:
Օրենքի նախագծում ամրագրվել է մշակույթի նոր սահմանումը՝ հիմնված միջազգային կոնվենցիաների, հռչակագրերի, ինչպես նաեւ ՀՀ կառավարության հաստատած մշակույթի ռազմավարության ուղղությունների վրա:
Հստակեցվել են նաեւ «ինքնազբաղ կամ անկախ ստեղծագործող» եւ «մշակութային գործունեությամբ զբաղվող» սահմանումները, «Մշակութային զարգացման» հիմնադրամի նպատակները եւ գործառույթները:
Առաջարկներ է ներկայացրել նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ ««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում հստակեցվել են «ֆիթնես», «ֆիթնես կենտրոն» եւ «մարզասրահ» սահմանումները:

At January 15 sitting, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated in the second reading the draft law On Making Addenda and Amendments to the law On the Basics of Cultural Legislation.
According to the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Daniel Danielyan, after passing the draft law in the first reading, it was revised.
A new definition of culture was enshrined in the draft law, based on international conventions, declarations, as well as the directions of the cultural strategy approved by the RA Government.
The definitions of ‘self-employed or independent creator’ and ‘engaged in cultural activities’ have also been specified, as well as the goals and functions of the Cultural Development Foundation.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Taguhi Ghazaryan also presented proposals.
The Committee also debated the draft law On Making Amendments and Addenda to the law On Physical Education.
The RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan noted that during the period from the first to the second reading ‘fitness,’ fitness centre’ and ‘gym’ definitions were clarified.