Օրենսդրական փաթեթի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է կրթության բնագավառում պատշաճ վերահսկողության իրականացման ապահովման անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Կրթության բնագավառի տեսչական վերահսկողության մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ընդունման արդյունքում կկարգավորվեն կրթության բնագավառում տեսչական մարմնի գործունեության հետ կապված իրավահարաբերությունները՝ ստեղծելով տեսչական մարմնի բնականոն վերահսկողության համար անհրաժեշտ եւ բավարար իրավական նախադրյալներ:
Տեսչական մարմինն առաջարկվող փոփոխություններով վերահսկողություն է իրականացնելու նաեւ արդեն բուհերի կրթական ծառայության իրականացման լիցենզիայի առկայության լիցենզիայի պայմանների ու պահանջների նկատմամբ: Ըստ այդմ՝ Տեսչական մարմնին վերապահվել է վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու հնարավորություն:
Պետրոս Մարտիրոսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ ներկայացնելով պարզաբանումներ, մասնավորապես, լիցենզավորման ոլորտի գործընթացին, արտադպրոցական կրթության մասով կարգավորումներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:

“Необходимость разработки законодательного пакета обусловлена необходимостью обеспечения должного надзора в сфере образования”, - отметил руководитель офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА П.Мартиросян.
15 января на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта состоялось обсуждение в первом чтении проекта “Об инспекционном надзоре в сфере образования” и смежных законопроектов.
С принятием проекта будут отрегулированы правоотношения, связанные с деятельностью инспекционного органа в сфере образования, создавая необходимые и достаточные правовые предпосылки для нормальной реализации надзора контролирующим органом.
Инспекционный орган предлагаемыми поправками будет также осуществлять контроль за условиями и требованиями лицензии на проведение образовательной деятельности вузами. Соответственно, проверяющему органу предоставлена возможность применять меры административной ответственности.
П.Мартиросян ответил на вопросы депутатов, дав пояснения, в частности, по вопросам, связанным с процессом лицензирования и регулированием внешкольного образования. Проект получил положительное заключение.