Օրենսդրական փաթեթի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է կրթության բնագավառում պատշաճ վերահսկողության իրականացման ապահովման անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Կրթության բնագավառի տեսչական վերահսկողության մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ընդունման արդյունքում կկարգավորվեն կրթության բնագավառում տեսչական մարմնի գործունեության հետ կապված իրավահարաբերությունները՝ ստեղծելով տեսչական մարմնի բնականոն վերահսկողության համար անհրաժեշտ եւ բավարար իրավական նախադրյալներ:
Տեսչական մարմինն առաջարկվող փոփոխություններով վերահսկողություն է իրականացնելու նաեւ արդեն բուհերի կրթական ծառայության իրականացման լիցենզիայի առկայության լիցենզիայի պայմանների ու պահանջների նկատմամբ: Ըստ այդմ՝ Տեսչական մարմնին վերապահվել է վարչական պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու հնարավորություն:
Պետրոս Մարտիրոսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ ներկայացնելով պարզաբանումներ, մասնավորապես, լիցենզավորման ոլորտի գործընթացին, արտադպրոցական կրթության մասով կարգավորումներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:

The necessity to develop a legislative package is conditioned by the necessity to ensure proper supervision in the education sphere. The Head of the Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the RA Prime Minister’s Staff Petros Martirosyan said this.
On January 15, at the sitting of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport the draft law On Inspection Control in the Sphere of Education and the package of the attached presented draft laws.
As a result of the adoption, legal relations related to the activities of the inspection body in the sphere of education will be regulated, creating necessary and sufficient legal prerequisites for the normal supervision of the inspection body.
With the proposing amendments, the inspection body will also monitor the conditions and requirements of the license for the implementation of educational services by universities. Accordingly, the Inspection Body has been granted the opportunity to apply administrative sanctions.
Petros Martirosyan answered the deputies’ questions, presenting clarifications, particularly, on issues related to the licensing process and regulations regarding extracurricular education. The draft was endorsed.