Իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունից ելնելով՝ առաջարկվում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ  օրենքում: Դրանք ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 15-ի հերթական նիստում ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է նախադպրոցական կրթության ոլորտում մի շարք կարգավորումներ հստակեցնել: «Վերջին երեք տարիներին նախադպրոցական կրթության չափորոշչի ներդրման աշխատանքներն են իրականացվում եւ արդեն իսկ 500-ից ավելի  մանկապարտեզներում նախադպրոցական կրթության չափորոշիչը ներդրվել է: Որոշ փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտություն է առաջացել»,- ասել է փոխնախարարը:
Առաջարկվում է օրենքում ներդնել «մենթոր մանկապարտեզ» հասկացությունը, որը հնարավորություն է տալու մենթոր ուսումնական հաստատությունների եւ այդ հաստատություններում աշխատող մենթորների կողմից նաեւ վերապատրաստման աշխատանքներ իրականացնել այն մանկապարտեզներում, որոնցում ներդրվելու է  նախադպրոցական կրթության չափորոշիչը:
Առաջարկվող այլ փոփոխություններ վերաբերում են լիցենզավորման ոլորտին,  մանկապարտեզներում աշխատող մանկավարժական աշխատակիցների բացի լրացմանը, մանկավարժների օգնականների վերապատրաստմանը, տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցմանը:
Մեկ այլ առաջարկ վերաբերում է մանկապարտեզների տնօրեններին ներկայացվող պահանջին: Գործող կարգավորմամբ նրանք պետք է ունենան մանկավարժական ստաժ: Առաջարկվում է սահմանել մանկավարժական կամ գիտամանկավարժական ստաժի պահանջ:

Исходя из необходимости решения проблем, возникающих в правоприменительной практике, предлагается внести изменения и дополнения в закон “О дошкольном образовании". 15 января они представлены на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта заместителем министра образования, науки, культуры и спорта А.Сваджян.
Законопроектом предлагается уточнить ряд положений в сфере дошкольного образования. “В течение последних трех лет ведется работа по внедрению стандарта дошкольного образования, который уже внедрен более чем в 500 детсадах. Необходимо внести некоторые изменения”, - отметила замминистра.
Рекомендуется ввести в закон понятие “ментор-детсад”, что позволит воспитательным образовательным учреждениям и работающим в них менторам проводить обучение также в детсадах, в которых будет внедрен стандарт дошкольного образования.
Другие предлагаемые поправки касаются сферы лицензирования, восполнения педагогических кадров в детсадах, переподготовки помощников учителей, компенсации транспортных расходов.
Следующее предложение касается требования, предъявляемого к заведующим детсадами. Согласно действующему положению, они должны иметь педагогический стаж. Предлагается установить требование педагогического или научно-педагогического опыта.