«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքի համաձայն՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակում եւ իրականացնում է պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը, իսկ Ֆինանսների նախարարությունը՝ խաղային գործի ոլորտներում Կառավարության քաղաքականությունը:
Ներկայումս խաղային ոլորտի կարգավորման ապահովումը՝ ՀՀ օրենսդրության մշակումը եւ կատարելագործումը, լիցենզավորման գործընթացի քաղաքականության մշակումն ու կատարելագործումը, լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց լիցենզավորումը, լիցենզիայի պահանջների կատարման մասով վարչարարության իրականացումը, ինչպես նաեւ օրենսդրական ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ իրականացվում են «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին», «Վիճակախաղերի մասին», «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքներով լիազոր մարմին հանդիսացող ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման ոլորտը տեղափոխել ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, իսկ խաղային ոլորտի կարգավորման գործառույթը վերապահել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ խաղային ոլորտն առավելապես առնչվում է «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքով Էկոնոմիկայի նախարարությանը վերապահված գործունեության հիմնական բնագավառներին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով պետություն-մասնավոր գործընկերության լիազորություններն առաջնահերթ պետք է դիտարկել հանրային ակտիվների կառավարման տեսանկյունից, որի պարագայում այդ լիազորություններն առավել ներդաշնակ են Ֆինանսների նախարարության լիազորությունների հետ՝ որպես հանրային սեփականության կառավարման ոլորտի իրավասու մարմին: «Մյուս կողմից, մասնավոր գործընկերոջ ընտրության ընթացակարգերն ավելի մոտ են գնումների ոլորտին, ավելին, ժամանակին այդ ընթացակարգերը կարգավորված են եղել «Գնումների մասին» օրենքով»,- ընդգծել է նախարարը:
««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 15-ի նիստում եւ ստացել է դրական եզրակացություն:

In accordance with the Law on the Structure and Activities of the Government, the Ministry of Economy of the Republic of Armenia is developing and implementing the Government's policy in the sphere of development of public-private partnership, and the Ministry of Finance - the Government's policy in the spheres of gaming.
Currently, ensuring the regulation of the gaming sector - the development and improvement of the legislation of the Republic of Armenia, the development and improvement of the policy of the licensing process, the licensing of persons carrying out activities subject to licensing, the implementation of administration in terms of the fulfillment of license requirements, as well as other powers defined by legislative acts - are carried out by the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, which is the authorized body under the laws on Regulation of Gaming Activities, on Lotteries, on Gambling, Internet Gambling and Casinos.
The initiative proposes to transfer the sphere of development of public-private partnerships to the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, and to reserve the function of regulating the gaming sector to the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.
According to the Minister of Finance of the Republic of Armenia Vahe Hovhannisyan, the powers of public-private partnership should be primarily considered from the perspective of public asset management, in which case these powers are more in harmony with the powers of the Ministry of Finance as the competent body in the field of public property management.
The package of bills on Making Amendments and Addenda to the Law on the Structure and Activities of the Government and the accompanying bills were debated in the first reading at the sitting of the Standing Committee on Economic Affairs and endorsed on January 15.