«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքի համաձայն՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակում եւ իրականացնում է պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը, իսկ Ֆինանսների նախարարությունը՝ խաղային գործի ոլորտներում Կառավարության քաղաքականությունը:
Ներկայումս խաղային ոլորտի կարգավորման ապահովումը՝ ՀՀ օրենսդրության մշակումը եւ կատարելագործումը, լիցենզավորման գործընթացի քաղաքականության մշակումն ու կատարելագործումը, լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց լիցենզավորումը, լիցենզիայի պահանջների կատարման մասով վարչարարության իրականացումը, ինչպես նաեւ օրենսդրական ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ իրականացվում են «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին», «Վիճակախաղերի մասին», «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքներով լիազոր մարմին հանդիսացող ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման ոլորտը տեղափոխել ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, իսկ խաղային ոլորտի կարգավորման գործառույթը վերապահել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ խաղային ոլորտն առավելապես առնչվում է «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքով Էկոնոմիկայի նախարարությանը վերապահված գործունեության հիմնական բնագավառներին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի խոսքով պետություն-մասնավոր գործընկերության լիազորություններն առաջնահերթ պետք է դիտարկել հանրային ակտիվների կառավարման տեսանկյունից, որի պարագայում այդ լիազորություններն առավել ներդաշնակ են Ֆինանսների նախարարության լիազորությունների հետ՝ որպես հանրային սեփականության կառավարման ոլորտի իրավասու մարմին: «Մյուս կողմից, մասնավոր գործընկերոջ ընտրության ընթացակարգերն ավելի մոտ են գնումների ոլորտին, ավելին, ժամանակին այդ ընթացակարգերը կարգավորված են եղել «Գնումների մասին» օրենքով»,- ընդգծել է նախարարը:
««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 15-ի նիստում եւ ստացել է դրական եզրակացություն:

Согласно закону “О структуре и деятельности правительства”, Министерство экономики разрабатывает и реализует политику правительства в сфере развития государственно-частного партнерства, а Министерство финансов разрабатывает и реализует политику правительства в игорной сфере.
В настоящее время обеспечение регулирования игорного сектора - разработка и совершенствование законодательства РА, разработка и совершенствование политики лицензионного процесса, лицензирование лиц, осуществляющих виды деятельности, подлежащие лицензированию, осуществление администрирования в части выполнения лицензионных требований, а также иные полномочия, установленные законодательными актами, - осуществляются Минфином РА, являющимся уполномоченным органом согласно законам “О регулировании игорной деятельности”, “О лотереях”, “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах”.
Инициативой предлагается передать сферу развития государственно-частного партнерства Минфину, а функцию регулирования игорной сферы оставить за Минэкономики, принимая во внимание, что игорная сфера во многом относится к основным направлениям деятельности, закрепленным за Минэкономики законом “О структуре и деятельности правительства”.
По словам министра финансов В.Ованнисяна, компетенцию государственно-частного партнерства следует прежде всего рассматривать с точки зрения управления общественными активами – при этом данные полномочия более гармоничны с полномочиями Минфина как компетентного органа в сфере управления общественной собственностью. “С другой стороны, процедуры выбора частного партнера ближе к сфере закупок, более того, в свое время эти процедуры регулировались законом “О закупках”, - подчеркнул министр.
15 января на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам проект о внесении изменений и дополнений в закон “О структуре и деятельности правительства” и пакет смежных законопроектов обсуждены в первом чтении и получили положительное заключение.