Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է կանոնակարգել կաթնամթերքի վաճառքի դեպքում դարակաշարերի տեսակավորմանը ներկայացվող պահանջները՝ սահմանելով գունային տարանջատում: Առանց կաթնային յուղի կաթնամթերքի վաճառքի դեպքում տարանջատված դարակաշարը պետք է կանաչ գույն ունենա, իսկ կաթնային յուղի փոխարինիչի դեպքում` նարնջագույն:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Սարգսյանն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Կսահմանվեն կամավոր հիմունքով գունային ինքնակպչուն պիտակների վերաբերյալ դրույթը, առեւտրի օբյեկտներում եւ առեւտրի վայրերում սպառողի կողմից տեղական արտադրության կենդանական ծագման մթերքի եւ հումքի նույնականացման հետ կապված հարաբերությունները: Ըստ այդմ` սպանդանոցային ծագման տեղական արտադրության կենդանական ծագման մթերքի եւ հումքի N5 ձեւի անասնաբուժական վկայականը կամ պիտակը պետք է փակցվեն սպառողներին տեսանելի տեղում, ինչը մթերքի կամ հումքի ծագումը նույնականացնելու հնարավորություն կտա:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ տնտեսավարողները կամավոր հիմունքներով կարող են իրենց ապրանքը դրոշմավորել կանաչ կամ նարնջագույն գույնով:
Նիստը վարող պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը հիշեցրել է, որ նախագծի քվեարկությունը հետաձգվել էր` այն լրացուցիչ քննարկելու նպատակով:
Նախաձեռնությունը քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 15-ի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:

Инициативой предлагается урегулировать требования к сортировке полок при продаже молочной продукции посредством цветового разделения. При продаже молочной продукции без молочного жира отделенная полка должна быть зеленого цвета, а в случае заменителей молочного жира – оранжевого.
Заместитель министра экономики Т.Саргсян представила в первом чтении пакет   о внесении изменений и дополнений в закон “О торговле и услугах” и в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Определяется положение о добровольной цветной самоклеящейся этикетке, а также отношения по идентификации потребителями в торговых объектах и ​​местах торговли животноводческой продукции и сырья местного производства. Соответственно, ветеринарное свидетельство или этикетка формы N5 для продуктов животного происхождения местного производства и сырья, полученного со скотобоен, должны быть прикреплены на видном для потребителей месте, что позволит определить происхождение продукта или сырья.
По словам докладчика, предприниматели могут по собственному желанию маркировать свою продукцию зеленым или оранжевым цветом.
Ведущий заседание депутат Н.Каграманян напомнил, что голосование по проекту было отложено для дополнительного обсуждения.
Инициатива обсуждалась на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам 15 января и получила положительное заключение.