Հայաստանը կարեւորում է բազմադարյա պատմություն ունեցող եւ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունները: Հայաստան-Իրան հարաբերությունները ռազմավարական մեծ նշանակություն ունեն. ողջունելով ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը՝ ասել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:  Ընդգծելով խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափերով համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ այն խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ընդլայնման ու գալիք նախաձեռնությունների իրականացման համար:
ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Շահվերդյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Իրանի արտաքին քաղաքականության  մեջ Հայաստանն իր առանձնահատուկ դիրքն ու կարեւորությունն ունի: «Ինչպես ընդգծել է Իրանի գերագույն հոգեւոր առաջնորդը, մենք աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը եւ դեմ ենք սահմանների ու տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին»,- ասել է Արա Շահվերդյանը:
Արմեն Խաչատրյանն ընդգծել է տարածաշրջանային անվտանգության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնմխելիության հարցերում Իրանի ցուցաբերած դիրքորոշման կարեւորությունը:
Երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու հարցում նշվել է, որ համագործակցության բազմաթիվ ոլորտներ կան, որտեղ պետք է խորացնել փոխգործակցությունը:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպումը տեղի է ունեցել հունվարի 13-ին:

“Армения придает важность теплым армяно-иранским связям, имеющим многовековую историю и основанным на взаимоуважении. Армяно-иранские отношения имеют большое стратегическое значение”, - приветствуя делегацию группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ), отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян. Подчеркнув необходимость сотрудничества в различных парламентских форматах, он отметил, что это даст импульс дальнейшему расширению межпарламентского сотрудничества и реализации предстоящих инициатив.
Руководитель группы дружбы Иран-Армения Меджлиса ИРИ А.Шахвердян, поблагодарив за теплый прием, отметил, что Армения имеет свое особое положение и значение во внешней политике Ирана. “Как подчеркнул Верховный духовный лидер Ирана, мы поддерживаем территориальную целостность Республики Армения и против геополитических изменений региона и границ”, - отметил А.Шахвердян.
А.Хачатрян подчеркнул важность позиции Ирана по вопросам региональной безопасности, территориальной целостности и неприкосновенности границ.
При продвижении двусторонней повестки отмечено, что есть множество сфер сотрудничества, где следует углублять взаимодействие.