Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին գրանցվել է տնտեսական ակտիվության 8,7 տոկոս աճ` պայմանավորված հիմնական ծառայությունների` առեւտրի եւ արդյունաբերության աճերով:
Անվանական աշխատավարձն աճել է 6,6 տոկոս` կազմելով 280 հազար 256 դրամ: Պետական հատվածի աշխատավարձերը շարունակել են մնալ ավելի ցածր, քան մասնավոր հատվածինը: Աշխատողների թիվն ինն ամիսների ընթացքում աճել է 5 տոկոսով` կազմելով 752 հազար 288 մարդ` պայմանավորված առեւտրի, կրթության եւ շինարարության ոլորտներում աշխատողների թվի աճով:
Այս եւ այլ տվյալներ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում հայտնել է ՀՀ  ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ներկայացնելով 2024 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը:
Անդրադառնալով ծախսերին եւ եկամուտներին` Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել է պետական բյուջեի եկամուտների աճի տեմպի դանդաղում` պայմանավորված հարկման բազաների, մասնավորապես` հարկունակ սպառման ներքին սպառմանն ուղղված ներմուծման եւ կազմակերպությունների շահույթների աճի տեմպերի որոշակի դանդաղմամբ: «Այնուամենայնիվ, նկատում ենք, որ եկամուտների 6,8 տոկոս աճը համահունչ է այն տնտեսական զարգացումներին, որոնք արձանագրվել են այս ընթացքում  եւ, բնականաբար, ավելի բարձր են, քան 2023 թվականի  նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշները: Զգալի աճ ունենք նաեւ ծախսերի հետ կապված»,- տեղեկացրել է նախարարը՝ հավելելով, որ այդ մասով գրանցվել են լավ ցուցանիշներ:
Ինչ վերաբերում է 2024 թվականի պետական բյուջեի չորրորդ եռամսյակին, ապա Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ տնտեսական աճը կլինի պլյուս-մինուս 5 տոկոսի շրջակայքում: Ըստ նախարարի` սա պայմանավորված է հաշվետու տարվա վերջին ամիսներին տնտեսական ակտիվության  ցուցանիշի  որոշակի դանդաղեցմամբ:

An 8.7 percent increase in economic activity was recorded in January-September, due to growth in key services: trade and industry.
Nominal salary increased by 6.6 percent, amounting to 280 . 256 AMD. Public sector salaries continued to remain lower than those in the private sector. The number of employees increased by 5% over the nine months to 752.288 people, due to increase in the number of employees in the trade, education and construction spheres.
The RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan informed these and other data at the regular sitting of the NA Financial-Credit and Budgetary Affairs, presenting the certificate on the implementation of the 2024 state budget for nine months .
Regarding the expenditures and revenues, Vahe Hovhannisyan noted that a slowdown in the growth rate of state budget revenues was recorded during the reporting period, due to a certain slowdown in the growth rates of tax bases, in particular, imports directed towards domestic consumption of taxable consumption and profits of organizations. “However, we notice that the 6.8 percent increase in revenues is consistent with the economic developments that have been recorded during this period and, naturally, is higher than the indicators for the same period in 2023. We also have significant growth in expenses.,” the Minister informed, adding that good indicators have been registered on that part.
Referring to the fourth quarter of the 2024 state budget, Vahe Hovhannisyan said that economic growth will be around plus-minus 5 percent. According to the Minister, this is due to a certain slowdown in economic activity in the last months of the reporting year.
Armenia highlights the Armenian-Iranian warm relations, which have a centuries-old history and are based on mutual respect. Armenia-Iran relations are of great strategic importance: The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan said, welcoming the parliam...
Armenia greatly highlights the relations of centuries-old history with Iran and deepening of comprehensive cooperation. In this context the role of Friendship Groups is important as a unique bridge of mutual understanding and mutual trust. The Head of the RA NA Armenia-Iran Friendship Group Narek Ba...