Հերթական նիստն է գումարել ԱԺ-ՓՄՁ համագործակցության աշխատանքային խումբը
Դեռեւս 2019 թվականին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի որոշմամբ ստեղծվել է Ազգային ժողով-փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության համագործակցության աշխատանքային խումբ, որի ստեղծման նպատակը պատգամավորների եւ ՓՄՁ-ների միջեւ երկխոսության ամրապնդումն է:
Հանձնաժողովին կից ստեղծված հարթակը ծառայում է ոլորտի խնդիրների համակողմանի քննարկմանն ու վերհանմանը, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ օրենսդրական վերանայումների իրականացմանը:
Դեկտեմբերի 13-ին հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ խումբը գումարել է հերթական՝ 11-րդ նիստը:
Աշխատանքային խմբի անդամները բարձրացրել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են, մասնավորապես, «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքի ու Հարկային օրենսգրքի կարգավորումներին:
Առաջարկվել է սահմանել պարտադիր պահանջ, որով 10.000-ից ավելի ՓՄՁ-ներին վերաբերող նախագծերը պարտադիր ենթարկվեն օրենսդրության կարգավորման ազդեցության գնահատման: Դա հնարավորություն կտա հասկանալու, թե օրենսդրական փոփոխությունն ինչպես է ազդելու տնտեսության ու բիզնեսի վրա:
Հաջորդ առաջարկը վերաբերել է առեւտրաարդյունաբերական պալատներին, միություններին եւ ասոցիացիաներին վճարվող անդամավճարներին: Առաջարկվում է դրանք հարկային ծախս դիտարկելու հնարավորություն ստեղծել: Տեսակետ է հնչել, որ անդամավճարների մասով որոշ սահմանափակումներ կան, որոնք երբեմն նույնացվում են նվիրատվության հետ, մինչդեռ անդամավճարը նվիրատվություն չէ:
Հարկային օրենսգրքում ընդունված նոր կարգավորումների համաձայն՝ մի շարք ոլորտներ շրջանառության հարկի համակարգից տեղափոխվել են ավելացված արժեքի հարկման դաշտ եւ մասնագիտական ծառայություններ մատուցող մի շարք ոլորտների համար (իրավաբաններ, հաշվապահներ, փաստաբաններ եւ այլն) սահմանվել են այլ չափանիշներ: Այս հարցում եւս ՓՄՁ ներկայացուցիչները ռիսկեր են տեսնում եւ առաջարկում օրենքի ընդունման ժամկետը որոշ ոլորտների համար երկարաձգել մինչեւ 2025 թվականի ավարտը: Նրանք նաեւ առաջարկում են արդեն գործող կարգավորումների մասով եւս հնարավորության շրջանակում փոփոխություններ նախաձեռնել:
Սոցիալական ձեռնարկատիրությունն իրավական տարբերանշանով ճանաչելու առաջարկ է հնչել:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը փաստել է, որ ՓՄՁ բնագավառի խնդիրները մշտապես հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում են եւ առաջիկայում եւս կկազմակերպվեն կառուցողական քննարկումներ՝ բարձրացված հարցերի առնչությամբ համապատասխան լուծումներ գտնելու նպատակով: Իսկ մինչ այդ հնչած առաջարկները պատասխանատու կառույցներին ներկայացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
24.01.2025
Խորհրդարանում հյուրընկալվել են Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի խորհրդարանների նախագահների ու փոխնախագահների գլխավորած պատվիրակությունները
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների եւ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամները հունվարի 24-ին հանդիպել են Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահների ու փոխնախագահների գլխավորած պատվիրակությունների հետ: «Հայաստան ե...
Ալեն Սիմոնյանի հրավերով Հայաստանում են Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի խորհրդարանների նախագահների ու փոխնախագահների գլխավորած պատվիրակությունները
Խորհրդարանական դիվանագիտության համատեքստում Երեւանում են  Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահներն ու փոխնախագահները: Պատվիրակները մեր երկրում են ԱԺ նախագահի հրավերով: Մանրամասները՝ տեսանյութում: ...

Back in 2019, by the decision of the NA Standing Committee on Economic Affairs, a Working Group on Cooperation between the National Assembly and the Small and Medium Entrepreneurship (SME) was established, the purpose of which was to strengthen the dialogue between the deputies and the SMEs.
The platform created adjunct to the Committee serves to comprehensively discuss and emphasize problems of the sphere, as well as to implement necessary legislative revisions.
On December 13, the Group moderated by the Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan convened the regular, 11th sitting.
The members of the Working Group raised a number of issues, which related, particularly, to the regulations of the law On Regulatory Legal Acts and the Tax Code.
It has been proposed to establish a mandatory requirement that the drafts referring to more than 10,000 SMEs be subject to a regulatory impact assessment. It will give an opportunity to understand how the legislative amendment will have an effect on economy and business.
The next proposal related to the membership fees paid to Chambers of Commerce and Industry, unions, and associations. It is proposed to create an opportunity to observe them as tax expenditure. A viewpoint sounded that there are some restrictions on the membership fees, which are sometimes identified with donation, meanwhile the membership fee is not a donation.
According to the new regulations adopted in the Tax Code, a number of spheres have been moved from the turnover tax system to the value-added tax (VAT) system, and other criteria have been established for a number of spheres rendering professional services (lawyers, accountants, advocates, etc.). The SME representatives also see risks in this issue and suggest extending the deadline for passing the law for some spheres until the end of 2025. They also propose to initiate amendments to existing regulations, within the scope of the possibilities.
A proposal has been made to recognize social entrepreneurship with a legal label.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan documented that the issues of the SME sector are always in the center of the Committee’s attention and constructive debates will also be organized in the near future to find appropriate solutions to the issues raised. And an agreement has been reached to submit the proposals made before that to the responsible structures.