ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանը, խմբի անդամներ Արսեն Թորոսյանը եւ Դավիթ Կարապետյանը դեկտեմբերի 11-ին հանդիպել են Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր, Ուկրաինա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Լյուբով Շպակի եւ Գերագույն ռադայի պատգամավոր Վադիմ Իվչենկոյի հետ: Ուկրաինացի պատվիրակները մեր երկրում էին ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր վեհաժողովի 64-րդ լիագումար նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
Նշենք, որ Ուկրաինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նոր ղեկավար է ընտրվել Դմիտրի Միկիշան: Այս համատեքստում կարեւորվել է բարեկամական խմբերի ղեկավարների մակարդակով երկկողմ գործակցության ակտիվացումն ու հետագա շփումների սերտացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-ուկրաինական հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի: Քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի զարգացման հեռանկարները: Առանձնահատուկ կարեւորվել է միջխորհրդարանական գործընկերության դերը երկկողմ կապերի ընդլայնման գործում:

On December 11, the Head of the Armenia-Ukraine Friendship Group of the National Assembly of Armenia, Hrachya Hakobyan and members of the group Arsen Torosyan and Davit Karapetyan met with Lyubov Shpak, a member of the Ukraine-Armenia Friendship Group of the Verkhovna Rada of Ukraine, and Vadym Ivchenko, a Member of the Verkhovna Rada. The Ukrainian delegation was in Armenia to participate in the 64th Plenary Session of the General Assembly of the PABSEC.
It was noted that Dmitry Mikisha was elected as the new Head of the Ukraine-Armenia Friendship Group. In this context, the importance of enhancing bilateral cooperation and strengthening future interactions at the level of friendship group leaders was emphasized.
During the meeting, the parties discussed a wide range of items related to the Armenia-Ukraine relations agenda. They explored the prospects for developing inter-parliamentary ties and highlighted the crucial role of inter-parliamentary partnership in expanding bilateral relations .
The opening ceremony of the 64th Plenary Session of the General Assembly of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation was held in Yerevan, during which the RA NA President Alen Simonyan gave an opening speech.“I am glad to welcome the participants of the Parliamentary Assembly...