ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի շրջանակում Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձել է քննարկված հարցերին
Դեկտեմբերի 9-10-ին ՀՀ Ազգային ժողովում անցկացվում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստը:
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ ճեպազրույցում ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը խոսել է մեր երկրում հանձնաժողովի նիստի անցկացման եւ օրակարգի շուրջ:
ԵԽԽՎ համապատասխան հանձնաժողովները տարվա ընթացքում ունեն մեկ հնարավորություն՝ հանձնաժողովի նիստը կազմակերպելու հանձնաժողովների նիստերի անցկացման համար ոչ սովորաբար օգտագործվող վայրերում, մասնավորապես՝ Փարիզում եւ Ստրասբուրգում: Այս տարի գործընկերներին հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը:
Դեկտեմբերի 9-ը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման օրն է, իսկ վաղը՝ դեկտեմբերի 10-ը, Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը, եւ Երեւանում այս օրերին նման միջոցառման կազմակերպումը, ըստ Վլադիմիր Վարդանյանի, պայմանավորված է նաեւ վերոնշյալ հանգամանքներով:
Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիներին առնչվող հարցին ի պատասխան՝ հայ պատվիրակը պարզաբանել է ԵԽԽՎ-ում քննարկումների օրակարգը եւ այն, որ ԵԽԽՎ հանձնաժողովների նիստերը, ի տարբերություն լիագումար նիստերի, անցկացվում են առավել դռնփակ ձեւաչափով: «Մենք չենք կարող օրակարգ ձեւավորել, որովհետեւ դրա ձեւավորումը շատ դեպքերում պայմանավորված է լինում այն նախապատրաստող զեկույցներով, որոնք քննարկվում են հանձնաժողովներում եւ պետք է ընդունվեն լիագումար նիստերում»: Նա հավելել է, որ հայկական պատվիրակությունն Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների առնչությամբ մշտապես բարձրաձայնում է հարցեր. դրանք բարձրացված են նաեւ ԵԽԽՎ-ի ընդունած մի շարք զեկույցներում: Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով քննարկումների ժամանակ այդ հարցին անդրադարձ եղել է:
«Ռազմագերիներին առնչվող հարցում ԵԽԽՎ-ն, կարծես, հնարավորն արել է, քանի որ այն բանաձեւերը, որոնք ընդունվել են ԵԽԽՎ-ում, հստակորեն անդրադարձել են ռազմագերիներին եւ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման խնդրին: Այսինքն՝ պահանջել ԵԽԽՎ-ից ինչ-որ բան ավելի անել, մենք չենք կարող, քանի որ, ըստ էության, ռազմագերիների հետ կապված բոլոր օրակարգային հարցերը բարձրացվել են եւ ստացել իրենց համապատասխան լուծումները բանաձեւերում»,- նշել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը եւ հիշեցրել, որ Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները չեն հաստատվել ԵԽԽՎ-ում, եւ վերջինս չի մասնակցում վեհաժողովի նիստերին:
Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ այսօր հանձնաժողովում քննարկվող հարցերից մեկն էլ այն իրավական եւ մարդասիրական հետեւանքներն են եղել, որոնք կապ են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական օպերացիայի հետեւանքով տեղի ունեցածի հետ: «Բայց պահանջել ԵԽԽՎ-ից բաներ, որոնք վերջինիս մանդատից դուրս են կամ հնարավոր չի իրականացնել, մեր կարծիքով կրկին անարդյունավետ կլինի»,- ասել է նա:
ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի շրջանակում Ազգային ժողովում բացվել է նաեւ Եվրոպայի խորհրդի 75-ամյակին նվիրված «Ես նկարում եմ իմ իրավունքները» խորագրով մանկական գեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսը: Նիստի մասնակիցները ծանոթացել են Երեւանի եւ Հայաստանի բոլոր մարզերի երեք տասնյակից ավելի կերպարվեստի դպրոցների սաների աշխատանքներին:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է եռօրյա այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության հետ: Ողջունելով պատվիրակության անդամներին...
Խորհրդարանում հյուրընկալվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի պատվիրակությունը
ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Արսեն Թորոսյանը, Մերի Գալստյանը եւ Մարիա Կարապետյանը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել են եռօրյա այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրա...
Ալեն Սիմոնյանի ելույթը ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի բացման արարողությանը
Ուրախ եմ ողջունել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի մասնակիցներին Երեւանում: Այս տարի մենք նշում ենք Եվրոպայի խորհրդի 75-ամյակը եւ, մինչ օրս, կազմակերպությունը շարունակում է հանդես գալ որպես մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ...
Հայաստանում անցկացվում է ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստը
Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստը, որի շրջանակում Հայաստան է ժամանել նաեւ ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Դեսպինա Խացիվասիլիու-Ծովիլիսը: Նախքան նիստի մեկնարկը՝ ԵԽԽՎ գլխավորի քարտուղարին եւ նիստի նախագա...

Vladimir Vardanyan refers to debated items within the framework of the Meeting of PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights
On December 9-10, the Meeting of the Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) is held in the RA National Assembly.
During the briefing with the media representatives, the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the Member of the abovementioned Committee Vladimir Vardanyan spoke about holding the Committee Meeting in our country and the agenda.
During the year, the relevant PACE Committees organize the Meeting of the Committee in the venues usually used for holding the Meetings of the Committees, particularly in Paris and in Strasbourg. They have one opportunity to organize it in a non-used venue, and this year the National Assembly of the Republic of Armenia hosted its colleagues.
December 9 is the day of adopting the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, and December 10 - Human Rights Day, and in these days organizing such an event in Yerevan, according to Vladimir Vardanyan, is also conditioned by the abovementioned circumstances.
In response to the issue related to prisoners of war being held in Azerbaijan, the Armenian delegate clarified the agenda of the discussions in PACE and the fact that the meetings of PACE Committees, unlike the Plenary Sessions, are held more behind the doors. “We cannot form an agenda, because in most cases its formation is due to preparing reports, which are debated in the Committees and should be adopted in the plenary sessions.” He added that the Armenian delegation always speaks up issues connected with prisoners of war being held in Azerbaijan: They are also raised in a number of reports adopted by PACE. According to Vladimir Vardanyan, during the debates reference was made to that issue.
“In the issue related to prisoners of war PACE, seems to be, has done its best, as the resolutions that have been adopted in PACE, distinctly touched upon the problem of prisoners of war and the immediate repatriation of prisoners of war. It means, to require from PACE to do something, we cannot, as, in essence, all agenda items related to prisoners of war have been raised and have received its appropriate solutions in the resolutions,” the representative of the Armenian delegation to PACE noted and reminded that the powers of the Azerbaijani delegation have not been approved in PACE, and the latter does not participate in the meetings of the Assembly.
Vladimir Vardanyan noted that today one of the issues discussed in the Committee was the legal and humanitarian consequences related to what happened as a result of the military operation of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh. “But demanding from PACE things that are outside its mandate or that cannot be implemented, in our opinion, will again be ineffective,” he said.
Within the framework of the Meeting of the PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights, the exhibition of the children’s paintings titled ‘I Paint My Rights’ dedicated to the 75th anniversary of the Council of Europe also opened in the National Assembly. The participants of the Meeting got familiarized with the works of the students from more than three dozen Fine Arts schools of Yerevan and all marzes of Armenia.
09.12.2024
Parliament hosts Delegation of the House Democracy Partnership of the U.S. House of Representatives arrived in RA on a three-day visit
On December 9, the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Sona Ghazaryan met with the Congressional Delegation led by the Chairman of the House Democracy Partnership (HDP) of the U.S. House of Representatives David Price, arrived in Armenia on a three-day visit.Welcoming the members of the Deleg...
Delegation of the House Democracy Partnership (HDP) of the U.S. House of Representatives hosted in Parliament
On December 9, the deputies of the Civil Contract of the RA National Assembly Arusyak Julhakyan, Arsen Torosyan, Meri Galstyan and Maria Karapetyan met with the Congressional Delegation led by the Chairman of the House Democracy Partnership (HDP) of the U.S. House of Representatives David Price, arr...
Alen Simonyan’s address in the opening session of the Meeting of PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights
I am glad to welcome the participants of the Meeting of the Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Yerevan. This year we celebrate the 75th anniversary of the Council of Europe, and until now the organisation continues to act as a...
Meeting of PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights is held in Armenia
On December 9, in Armenia the Meeting of the Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) launched, within the framework of which PACE Secretary General Despina Chatzivassiliou-Tsovilis arrived in Armenia. Before the beginning of the Meeti...