Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Եվրոպական միությունում, Եվրոպայում եւ Հայաստանում Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 5-ին ընդունել է Եվրոպական միությունում, Եվրոպայում եւ Հայաստանում Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնին:
Կողմերը քննարկել են հայ-կանադական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող տարբեր հարցեր: Այս համատեքստում զրուցակիցները կարեւորել են Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը, որոնց շրջանակում Կանադայի եւ Հայաստանի խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ տեղի են ունենում փորձի փոխանակման աշխատանքներ՝ ապահովելով երկու երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի լայն համագործակցությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներին, խաղաղության պայմանագրին վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
05.12.2024
Հանձնաժողովները դրական եզրակացություն են տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրինագծերին
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 5-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրենսդրական նախաձեռնությամբ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսավարողները ...
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք նախագծեր
Կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 5-ին գումարված արտահերթ նիստում խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր: Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը ներկայացրել է ՀՀ ընտրական օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթի լրամշակ...
Առաջարկվում է կանոնակարգել համայնքի ավագանու լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման հետ կապված հարցերը
«Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխությունը  կոչված է վերացնել այն իշխանական վակուումը, որը կարող է առաջանալ այն դեպքերում, երբ բախվում ենք իրավիճակի, երբ համայնքի ավագանին կամ անգործության, կա՛մ իր գործառույթների չիրականացման արդյունքում լիազորությունները վաղաժամ դադարեցրել է, եւ այ...
Դրական փոփոխություններ` ի շահ ՀՀ քաղաքացիների եւ գործարար միջավայրի բարելավման
Կառավարությունը կատարում է դրական փոփոխություններ` ի շահ ՀՀ քաղաքացիների եւ գործարար միջավայրի բարելավման: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը դեկտեմբերի 5-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստի ընթացքում` ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագի...
Համաձայնագրով Ասիական զարգացման բանկի կողմից Հայաստանին կտրամադրվի 89,469,000 եվրոյի չափով վարկ
«Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ «Հարկաբյուջետային կայունության եւ ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագիր եւ Ենթածրագիր 2»» վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ին: Համաձայնագրով նախատեսվում է ներգրավվել բյուջետային աջակցության վարկ` 89,469,000 եվրոյի...
Ազգային ժողովը Կառավարության նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ է գումարել
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 5-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ է գումարել: Խորհրդարանը, հաստատելով արտահերթ նիստի օրակարգը, քննարկել է «ՀՀ եւ ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի միջեւ «Կանաչ, դիմակայուն եւ ներառական զարգացման երկրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ...
Արմեն Մարուխյանն ընտրվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ
Մրցութային խորհրդի որոշման հիման վրա Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջարկվել էին Նարինե Ազարյանի եւ Արմեն Մարուխյանի թեկնածությունները: ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 63-ը: Նարինե Ազարյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 2, դեմ՝ 7 պատգամավոր, իսկ Արմեն Մ...
Խորհրդարանը դեկտեմբերի 5-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են Կառավարության հեղինակած ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, որի ըն...
Գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսավարողները մինչեւ 2026 թ. դեկտեմբերի 31-ը կազատվեն շահութահարկի վճարումից
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ զբաղվող տնտեսավարողները մինչեւ 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը կազատվեն շահութահարկի վճարումից: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 5-ի արտահերթ նիստի ընթացքում: Ա...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմանը
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Անուշ Քլոյանն ու Էմմա Պալյանն առաջարկել են լրացում կատարել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում: Հարցը քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հա...

Alen Simonyan meets with Special Envoy of Canada to the European Union, Europe and Armenia Stéphane Dion
On December 5, the RA NA President Alen Simonyan received the Special Envoy of Canada to the European Union, Europe and Armenia Stéphane Dion.
The sides discussed a large scope of issues regarding the agenda of the Armenian-Canadian relations, including different issues on the inter-parliamentary cooperation. In this context the interlocutors highlighted the programs jointly implemented with the Parliamentary Centre (Canada), within the framework of which works of exchange of experience are held between the parliaments of Canada and Armenia, ensuring broad cooperation between the staffs of the parliaments of the two countries.
At the meeting reference was also made to the regional developments, issue regarding the peace treaty and other issues of bilateral interest.
05.12.2024
Committees endorse bills debated in second reading
At the extraordinary sitting of the Standing Committee on Economic Affairs on December 5, the draft law on Amending the Tax Code of the Republic of Armenia was debated and endorsed in the second reading. By the legislative initiative, entities engaged in the production of agricultural products will ...
A number of draft laws debated in second reading at extraordinary sitting of National Assembly
At the extraordinary sitting convened on December 5, at the initiative of the Government, the Parliament debated a number of draft laws in the second reading.The Minister of Justice Srbuhi Galyan presented the revised version of the legislative package providing for amendments and addenda to the Ele...
It is proposed to regulate issues related to prematurely termination of the powers of the Community Council of Elders
“The amendment to the Law on Local Self-Government is intended to eliminate the power vacuum that may arise in cases where we encounter a situation where the Community Council of Elders has prematurely terminated its powers as a result of inaction or failure to fulfill its functions, and in that sit...
Positive changes for the benefit of RA citizens and improving the business environment
The government makes positive changes for the benefit of the citizens of the Republic of Armenia and improving the business environment. During the NA extraordinary sitting convened on December 5, the RA Minister of Economy Gevorg Papoyan said this, presenting the draft law on Amending the RA Tax Co...
Asian Development Bank to provide Armenia a loan of 89.469.000 euros by the Agreement
The Fiscal Stability and Financial Markets Development Program and Subprogram 2 Loan Agreement between the Republic of Armenia and the Asian Development Bank was signed on November 1, 2024. The Agreement envisages attracting a budget support loan in the amount of 89,469,000 euros. The Agreement will...
National Assembly convenes extraordinary sitting on the initiative of Government
On December 5, on the initiative of the Government the National Assembly convened an extraordinary sitting. The Parliament, approving the agenda of the extraordinary sitting, debated the draft law on Ratifying the Loan Agreement Second Green, Resilient and Inclusive Development Program between the R...
Armen Marukhyan elected member of Corruption Prevention Commission
Based on the decision of the Competition Council, the candidacies of Narine Azaryan and Armen Marukhyan were proposed for the vacant position of member of the Corruption Prevention Commission.63 NA deputies out of 107 took part in voting. 2 deputies voted for Narine Azaryan’s candidacy and 7 deputie...
On December 5, the parliament continued the work of the regular sittings.The deputies debated in the second reading the draft law on Amendments and Addenda to the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions authored by the Government, the adoption of which is c...
Entities engaged in production of agricultural products to be exempted from paying profit tax by 31 December 2026
According to the legislative initiative, the entities engaged in the production of agricultural products will be exempted from paying profit tax by 31 December 2026. This was stated by the Minister of Economy of the Republic of Armenia Gevorg Papoyan during the extraordinary sitting of the Standing ...
Committee endorses proposed addendum to Law on Local Self-Government
The deputies of the NA Civil Contract Faction Vladimir Vardanyan, Anush Kloyan and Emma Palyan proposed to make an amendment to the Law on Local Self-Government.The issue was debated at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agric...