Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբերի 4-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը հիշեցրել է, որ նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է դիվանագիտական աստիճանի համար դիվանագետներին տրվող հավելավճարի չափի վերանայման անհրաժեշտությամբ:
Զեկուցողի խոսքով առաջին ընթերցումից հետո կատարվել են տեխնիկական փոփոխություններ:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքում եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթի լրամշակված տարբերակը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Նա բարձրաձայնել է այն առաջարկները, որոնք ներկայացվել են ԱԺ խմբակցությունների, պատգամավորների եւ Կառավարության կողմից առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում: Նշվել է, որ փաթեթից հանվել են ռազմական եւ արտակարգ դրության ժամանակ ընտրությունների կազմակերպմանն առնչվող փոփոխությունները: Զեկուցողի տեղեկացմամբ դրանք հետագայում կքննարկվեն առանձին փաթեթի շրջանակում: «Մենք չենք հրաժարվել կարգավորումներից, այլ հետաձգել ենք դրանց քննարկումը, որպեսզի կարողանանք ավելի լավ լուծումներ գտնել»,- ընդգծել է Սրբուհի Գալյանը: Նշվել է, որ թեկնածուներին գրանցելու ժամանակ կուսակցության կանոնադրությունը ստուգելուն վերաբերող կարգավորումները նույնպես հանվել են նախաձեռնությունից, քանի որ, ըստ նախարարի, առկա է գործընթացը ծանրաբեռնելու ռիսկ, ինչի արդյունքում կարող էին տուժել նաեւ թեկնածուները` կանոնադրության ստուգման հետեւանքով բաց թողնելով իրենց համար սահմանված ժամկետները:
Ըստ զեկուցողի` կանանց ներգրավվածությունը խթանելու եւ որոշումների կայացման գործընթացում նրանց հավասար մասնակցությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է սահմանել, որ եթե պակաս ներկայացված սեռի թեկնածուները հրաժարվում են մանդատներից եւ ցուցակում այլեւս չկա այդ սեռի ներկայացուցիչ, ապա համապատասխան մանդատները մնում են թափուր, այլ ոչ թե համալրվում են մյուս սեռի ներկայացուցիչներով: Առաջարկվում է հստակեցնել, որ թեկնածուի` կուսակցության լիազոր ներկայացուցիչ եւ տեղամասային հանձնաժողովի անդամ կարող է լինել միայն ՀՀ քաղաքացին: «Առաջարկվում է նաեւ նախատեսել, որ կուսակցությունը նվիրատվություններն ու անդամավճարները կարող է ստանալ իր ընտրությամբ, բայց միայն մեկ բանկում բացված հաշիվներով, որի վերաբերյալ տեղեկությունը պետք է ներկայացնի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով: Կուսակցությունները պետք է որոշակի պարբերականությամբ բանկից ստանան այն տեղեկությունները, որոնք վճարումներ կատարելիս ֆիզիկական անձինք տրամադրել են բանկին` ներառյալ փոխանցված գումարի չափի մասին տեղեկությունները»,- ընդգծել է Սրբուհի Գալյանը եւ հավելել, որ փոփոխությունների նպատակն է հնարավորություն տալ կուսակցություններին եւ ԿԿՀ-ին` արդյունավետ վերահսկելու նվիրատվությունների վերին սահմանաչափերը գերազանցելու դեպքերը, եւ ավելի փոխանցված գումարները վերադարձնել հասցեատերերին, կուսակցություններին էլ զերծ պահել խախտումներից ու չարաշահումներից:
Նշվել է, որ իշխող խմբակցության եւ ընդդիմության կոնսեսուսային առաջարկների հիման վրա վերանայվել են կուսակցության ֆինանսավորման տարբեր եղանակների սահմանաչափերը: Օրինակ` մեկ ֆիզիկական անձի կողմից մեկ տարվա ընթացքում կուսակցություններին կատարվելիք նվիրատվության շեմը առաջարկվում է 2,5 մլն դրամից դարձել 10 մլն դրամ: Ընդ որում, ընդհանուր շեմի շրջանակում ֆիզիկական անձը նվիրատվություն կարող է կատարել բոլոր կուսակցություններին: Կուսակցության տարեկան մուտքերի սահմանափակումը 500 մլն դրամի փոխարեն առաջարկվում է սահմանել 1 մլրդ դրամի չափով: «Այս շեմը չի գործի ընտրությունների ընթացքում, քանի որ փոփոխություններով արդեն նախընտրական հիմնադրամներին մուծումներն արվելու են կուսակցության միջոցով»,- մանրամասնել է զեկուցողը: Կուսակցություններին տրվող պետական ֆինանսավորման մասով առաջարկվում է ընդհանուր ֆինանսավորման շեմը 60 տոկոսից դարձնել 80 տոկոս, իսկ նպատակային ֆինանսավորման դեպքում` 10 տոկոսը սահմանել կանանց ներգրավվածության համար, իսկ մյուս 10 տոկոսը` տարածքային կառույցների համար:
Նախաձեռնությամբ նաեւ հստակեցվել են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերահսկիչ, վերստուգիչ ծառայության լիազորությունները:
Նախատեսվում է, որ փաթեթն ուժի մեջ կմտնի 2025 թվականի ապրիլի 1-ից: Կուսակցությունների ֆինանսական վերահսկողության գործառույթը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի միջեւ բաշխելուն վերաբերող կարգավորումներն առաջարկվում է ուժի մեջ մտցնել 2025 թվականի հունվարի 1-ից:
Կատարվել են նաեւ տեխնիկական փոփոխություններ: Փաթեթից հանվել է երկու օրինագիծ:
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած այն առաջարկներին, որոնք Կառավարությունը չի ընդունել` Սրբուհի Գալյանը նշել է, որ դրանք գործադիրի կողմից նպատակահարմար չեն համարվել:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նշել է, որ նախաձեռնության վերաբերյալ անցկացվել են աշխատանքային քննարկումներ եւ խորհրդարանական լսումներ, սակայն դեռեւս որոշ հարցերի վերաբերյալ չկա միասնական դիրքորոշում: Պատգամավորը հորդորել է կողմ քվեարկել փաթեթին:

At December 4 extraordinary sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs, the bill on Making Addendum to the on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions was debated in the second reading.
The Deputy Minister of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan reminded that the adoption of the initiative is conditioned by the necessity to review the amount of the bonus paid to diplomats for diplomatic rank.
The RA Minister of Justice Srbuhi Galyan presented the revised version of the legislative package designing amendments and addenda in the RA Electoral Code and in a number of enclosed laws.
She voiced the proposals that were submitted by the NA factions, MPs, and the Government during the period between the first and second readings. It was noted that the amendments related to the organization of elections during martial law and states of emergency have been removed from the package. As the rapporteur informed, they will be debated in a separate package later. “We have not rejected the regulations, but have postponed their debate so that we can find better solutions,” Srbuhi Galyan underscored. It was noted that the regulations regarding checking the statute of the party when registering candidates have also been removed from the initiative, as, according to the Minister, there is a risk of burdening the process, as a result of which, candidates could also suffer, missing the deadlines set for them as a result of checking the statute.
According to the rapporteur, in order to promote women’s involvement and to ensure their equal participation in the decision-making process, it is proposed to establish that if candidates of the underrepresented gender refuse mandates and there is no longer a representative of that gender on the list, the corresponding mandates remain vacant, rather than being filled by representatives of the other gender. It is proposed to clarify that only a citizen of the Republic of Armenia can be an authorized representative of a candidate’s party and a member of a precinct committee. “It is also proposed to provide that the party may receive donations and membership fees at its choice, but only through accounts opened in one bank, information about which must be submitted to the Corruption Prevention Commission (CPC). Parties must periodically receive from the bank the information that individuals have provided to the bank when making payments, including information on the amount of the transferred amount,” Srbuhi Galyan and added that the purpose of the amendments is to give an opportunity to the parties and the CPC to effectively control the cases of exceeding the upper limits of donations, and to return excess funds to the recipients, while protecting political parties from violations and abuses.
It was noted that based on the consensus proposals of the ruling faction and the opposition, the limits for various methods of party financing have been revised. For example, the threshold for donations to parties by one individual per year is proposed to be increased from 2.5 million AMD to 10 million AMD. For example, the threshold for donations to political parties by an individual per year is proposed to be increased from 2.5 million AMD to 10 million AMD. Moreover, within the framework of the general threshold, an individual can make donations to all political parties. The annual income limit for a party is proposed to be set at 1 billion drams instead of 500 million AMD. “This threshold will not apply during elections, as under the amendments, contributions to pre-election funds will be made through the party now,” the rapporteur detailed.
Regarding state funding for political parties, it is proposed to increase the total funding threshold from 60 percent to 80 percent, and in the case of targeted funding, set 10 percent for women’s involvement, and the other 10 percent for territorial structures.
The initiative also specified the powers of the Central Electoral Commission’s supervisory and audit service.
It is designed that the package will enter into force from April 1, 2025. The regulations on distributing the function of financial control of political parties between the Corruption Prevention Commission and the Central Electoral Commission are proposed to come into force on January 1, 2025.
Technical amendments were also made. Two bills were removed from the package.
The Minister answered the deputies’ questions.
Touching upon the proposals presented by the Armenia Faction, which the Government had not accepted, Srbuhi Galyan noted that they were considered expedient by the Executive.
The co-rapporteur, deputy Arpine Davoyan noted that work debates and parliamentary hearings were held on the initiative, but there is no unified position on some issues. The deputy urged her colleagues to vote for the package.