Լրացումներ «ՀՀ 2024 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում
Մեր երկրում շարժական կապի լայնաշերտ 5G տեխնոլոգիայի ներդրման ու զարգացման, այդ թվում՝ լիարժեք 5G տեխնոլոգիային բնորոշ տվյալների հաղորդման բարձր արագություններով եւ ցանցի փոքր ընդհատումներով ծառայությունների մատուցումն ապահովելու համար անհրաժեշտ ռադիոհաճախականային ռեսուրսների տրամադրման աշխատանքների շրջանակում, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի 2024 թվականի հրամաններից մեկով ազատականացվել եւ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տնօրինմանն է հանձնվել 3600-3800 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածը:
Միեւնույն ժամանակ, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի 2023 թվականի հունվարի 11-ի մեկ այլ հրամանի համաձայն՝ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տնօրինմանն է հանձնվել 2300-2400 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների տիրույթը, որը, ըստ դրա օգտագործման նշանակության, նախատեսված է նաեւ շարժական կապի լայնաշերտ 5G տեխնոլոգիայի ցանցերի ներդրման եւ զարգացման համար: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ նոյեմբերի 14-ի ԱԺ նիստի ժամանակ ներկայացնելով ««ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախարարի խոսքով նկատի ունենալով վերոնշյալը, ինչպես նաեւ հանրապետությունում շարժական կապի 5G տեխնոլոգիայի ներդրման եւ զարգացման աշխատանքների արդյունավետության ապահովման նկատառումներով 2300-2400 ՄՀց եւ 3600-3800 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածների մրցութային հիմունքներով տրամադրման եւ օգտագործման պարտադիր վճարների չափերի սահմանման վերաբերյալ քննարկումները՝ անհրաժեշտություն է առաջացել «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքով սահմանել ռադիոհաճախականությունների տվյալ տիրույթի համապատասխան հատվածների տրամադրման եւ օգտագործման վճարները, նկատի ունենալով, որ նշված ռադիոհաճախականությունները նախատեսված են անլար հասանելիության շարժական լայնաշերտ կապի ցանցերի համար:
Միեւնույն ժամանակ, նկատի ունենալով արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերով շահագործվող հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերով մատուցվող ծառայությունների նոր կիրառությունը, անհրաժեշտություն է առաջացել սահմանել նաեւ ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման եւ ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարներ՝ արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերով շահագործվող հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերի համար:
Զեկուցողը նշել է, որ օրենքի նախագծով նախատեսվում է 2300-2400 ՄՀց եւ 3600-3800 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների հատվածները ներառել անլար հասանելիության շարժական լայնաշերտ կապի ցանցերի համար սահմանված ռադիոհաճախականությունների ցանկում, որով տվյալ ռեսուրսի 1 ՄՀց ռադիոհաճախականության գոտու համար տրամադրման պարտադիր վճարը (միանվագ) 25,000,000 դրամ է, իսկ տարեկան օգտագործման վճարը՝ 16,800,000 դրամ: Միեւնույն ժամանակ, անկախ բաժանորդային տերմինալների քանակից եւ օգտագործվող ռադիոհաճախականությունների ռեսուրսի չափից՝ արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերով շահագործվող հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցերի համար ռադիոհաճախականությունների թույլտվության տրամադրման եւ օգտագործման տարեկան պարտադիր վճարները նախատեսվում է սահմանել 3,000,000-ական դրամ:
Մխիթար Հայրապետյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ օրենքի նախագծի հրատապությունից ելնելով՝ սահմանվել է նախագծի քննարկման 24-ժամյա ռեժիմ:
Հակոբ Արշակյանը հյուրընկալել է Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային ֆորումի շրջանակում Հայաստան ժամանած մի խումբ գիտնականների
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 14-ին խորհրդարանում հյուրընկալել է Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային ֆորումի շրջանակում ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, Էստոնիայից Հայաստան ժամանած մի խումբ հայտնի գիտնականների: Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործ...
Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Հունգարիայի ԱԺ նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Հունգարիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին եղել է Հունգարիայի խորհրդարանում ու հանդիպել Հունգարիայի Ազգային ժողովի պատվիրակությանը` երկրի ԱԺ նախագահ Լասլո Կյովերի գլխավորությամբ: Լասլո Կյովերը շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյան...
Օրենքի նախագծով Կառավարությունը կսահմանի արդյունաբերական որսի չափաքանակները
«Սեւանա լճի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունն առաջացել է օրենքի դրույթներից մեկի կիրառման փուլում: Այս մասին ասել է  ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Արա Մկրտչյանը նոյեմբերի 14-ի ԱԺ նիստի ընթացքում: Ըստ այդմ՝ փոխնախարարի խոսքով տարեկան ծրագրի մշակումը մեր ե...
Համաձայնագիրը կարգավորում է կողմերի միջեւ տնտեսական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ
Համաձայնագրի կնքման համար հիմք են հանդիսացել 2019 թվականին ուժի մեջ մտած` «Եվրասիական տնտեսական միության եւ դրա անդամ պետությունների` մի կողմից, եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության` մյուս կողմից, միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ձեւավորմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագրով» ամրագրված դրույթները: Այս մասին հա...
Փոփոխություն Հարկային օրենսգրքում
Կառավարությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել ՀՀ հարկային օրենսգրքում: Առաջարկն Ազգային ժողովի նոյեմբերի 14-ի նիստում ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը: Նախարարի խոսքով Հարկային օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «ա.» ենթակետի համաձայն` շահութահարկ վճարողի հարկման բազայի որոշման ...
Ազգային ժողովը նոյեմբերի 14-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր: «Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթի ընդունմամբ հնարավոր կլինի ամբողջական կարգավորել իրավական օգնության ոլորտում ծագող իրավահարաբերությունները, ստեղծել օտարերկրյա պետությունների ...
Նախաձեռնությամբ կսահմանվի լիազորող նորմ` ստեղծելու հայաստանյան արագ արձագանքման բժշկական խումբ
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ամրագրել լիազորող նորմ, որը հնարավորություն կտա սահմանելու հիվանդանոցային պայմաններում որոշ տեսակների բժշկական օգնության եւ սպասարկման իրականացմանը ներկայացվող լրացուցիչ պահանջները: Առաջարկվում է նաեւ սահմանել մեկ այլ լիազորող նորմ` ստեղծելու  հայաստանյան արագ արձա...
Առաջարկվում է բարելավել հանրային ծառայության համակարգում անձնակազմի հավաքագրման եւ համալրման ընթացակարգերը
Առաջարկվող փոփոխությունների նպատակը պայմանավորված է Կառավարության միջոցառումների ծրագրով եւ հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարությամբ, հանրային եւ քաղաքացիական ծառայության համակարգի գրավչության բարձրացման անհրաժեշտությամբ: Կառավարության հեղինակած ««Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքում փ...
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ոչ պետական դպրոցների համաժողովում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նոյեմբերի 14-ին մասնակցել է «Մեկ ձայն» անկախ դպրոցների հայկական ասոցիացիայի կազմակերպած ՀՀ ոչ պետական դպրոցների համաժողովին եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով: ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է հանրակրթության ոլորտում ոչ պետական հանրակրթական հաստատությունների գործու...
Օրենքի նախագծի հիմքում դրված է հանրային ծառայության գրավչությունը բարձրացնելու միտումը
Հիմնական նպատակը վարձատրության ֆոնդերի արդյունավետ կառավարումն է եւ հանրային ծառայողների համար երաշխիքի սահմանումը: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանը՝ նոյեմբերի 14-ի ԱԺ նիստի ընթացքում ներկայացնելով ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառ...
Առաջարկվում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում սահմանել պետական աջակցության մի շարք ուղղություններ եւ որոշ հարկային արտոնություններ
Նախագծերի նպատակը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի, ինչպես նաեւ գիտահետազոտական աշխատանքների համար պետական աջակցության գործիքակազմի եւ հարկային արտոնությունների շրջանակի վերանայումն է` նպատակ ունենալով ստեղծել ավելի բարենպաստ պայմաններ նշյալ ոլորտներում առաջանցիկ զարգացում ապահովելու համար: ԱԺ նոյեմբերի 1...
Գործարար միջավայրի բարելավմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնություն
Օրենսդրական նախաձեռնության նպատակը լրացուցիչ վարչարարության եւ ֆինանսական ծախսերի կրճատումն է, գործարար միջավայրի բարելավումը՝ հատկապես տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների համար: Այս մասին ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը: ՀՀ ԱԺ նոյեմբերի 14-ի հերթական նի...
Հանձնաժողովին կվերապահվի լիազորություն հետեւելու քննչական մարմինների պաշտոնատար անձանց վարքագծի կանոնների եւ շահերի բախման կարգավորումների պահպանմանը
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործառույթները տարածել քննչական մարմինների՝ Հակակոռուպցիոն եւ Քննչական կոմիտեների ղեկավարների եւ նրանց տեղակալների նկատմամբ: Հանձնաժողովին կվերապահվի լիազորություն հետեւելու նշված պաշտոնատար անձանց վարքագծի կանոնների եւ շահերի բախ...
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եզրափակիչ ելույթը 2025 թ. պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ
Նոյեմբերի 14-ին խորհրդարանը շարունակել է 2025 թվականի պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումը: Գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա անդրադարձել է վերջին երկու օրերին նախագծի վերաբերյալ հնչած դիտարկումներին ու մտահոգությ...
ԱԺ խմբակցությունները հայտնել են իրենց դիրքորոշումները գալիք տարվա պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ
Նոյեմբերի 14-ին խորհրդարանում շարունակվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը: Պետության գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի  վերաբերյալ  իրենց հակադիր դիրքորոշումներն են հայտնել ԱԺ խմբակցությունները: «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ո...

Addenda to draft law on RA State Budget 2024
In the framework of the implementation and development of mobile broadband 5G technology in our country, including the provision of radio frequency resources necessary to ensure the provision of services with high data transmission speeds typical of full 5G technology and with small network interruptions, according to one of the orders of the RA Minister of High-Tech Industry in 2024, it was liberalized and the 3600-3800 MHz radio frequency segment was handed over to the RA Public Services Regulatory Commission (PSRC).
At the same time, by another order of the RA Minister of High-Tech Industry dated January 11, 2023, the 2300-2400 MHz radio frequency band was handed over to the RA Public Services Regulatory Commission, which, according to its intended use, is also intended for the implementation and development of mobile broadband 5G technology networks. The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said this during the NA sitting of November 14, presenting the draft law on Making Addenda to the law on RA State Budget 2024.
According to the Minister, taking into consideration the abovementioned, as well as the debates regarding the provision of the 2300-2400 MHz and 3600-3800 MHz radio frequency segments on a competitive basis and the determination of the mandatory fees for the implementation and development of the 5G mobile communication technology in the republic, the need arose for the RA State Budget 2024 to be established by law in accordance with the given range of radio frequencies allocation and usage fees, considering that the mentioned radio frequencies are intended for wireless access mobile broadband communication networks.
At the same time, taking into account the new use of services provided by public electronic communication networks operated by global satellite communication systems, it is also necessary to define mandatory radio frequency usage authorization and radio frequency usage fees for public electronic communication networks operated by global satellite communication systems.
The rapporteur noted that the draft law envisages to include the 2300-2400 MHz and 3600-3800 MHz radio frequency segments in the list of radio frequencies defined for wireless access mobile broadband communication networks, whereby the mandatory provision fee for the 1 MHz radio frequency band of this resource (one-time) is 25,000,000 AMD, and the annual usage fee is 16,800,000 AMD. At the same time, regardless of the number of subscriber terminals and the size of the used radio frequency resource, the annual mandatory fees for issuing and using radio frequencies for public electronic communication networks operated by global satellite communication systems are designed to be 3,000,000 AMD each.
Mkhitar Hayrapetyan also informed that due to the urgency of the draft law, a 24-hour regime was established.
14.11.2024
Hakob Arshakyan hosts a group of scientists arrived in Armenia within the framework of the Microelectronics International Forum
On November 14, the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan hosted in the parliament a group of famous scientists, who arrived in Armenia from the USA, China, Germany, Ukraine and Estonia.The International Forum organized upon the initiative of the Union of Employers of Informatio...
Alen Simonyan meets with NA President of Hungary
On November 14, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being on an official visit in Hungary was in the parliament of Hungary and met with the delegation of the National Assembly of Hungary led by the NA Speaker of Hungary László Kövér. László Kövér thanked Alen Simonyan for the off...
According to draft law, Government to define quantities of industrial hunting
The necessity for making addenda and amendments to the Law on Lake Sevan arose during the implementation of one of the provisions of the law. This was stated by the Deputy Minister of Enviroment Ara Mkrtchyan at the NA sitting on November 14.Hence, according to the Deputy Minister, the development o...
Agreement regulates a wide range of issues of economic cooperation between parties
The Agreement was based on the provisions of the Interim Agreement leading to formation of a free trade area between the Eurasian Economic Union and its Member States, of the one part, and the Islamic Republic of Iran, of the other part, which came into force in 2019. It was stated by the RA Ministe...
Amendment in Tax Code
The Government proposes to make amendment in the RA Tax Code. The Minister of Economy Gevorg Papoyan presented the proposal at November 14 sitting of the National Assembly.According to the Minister, Article 123.2a of the Tax Code, in accordance with the subsection, for determining the tax base of th...
At the sitting of November 14, the National Assembly debated a number of drafts in the second reading.With the adoption of the draft law on Legal Assistance in Criminal Proceedings and the package of the related bills, it will be possible to completely regulate the legal relations arising in the fie...
Initiative to be established an authorizing norm to create an Armenian rapid response medical team
The initiative proposes to establish an authorizing norm, which will provide an opportunity to define additional requirements for the implementation of certain types of medical care and service in hospital conditions. It is also proposed to establish another authorizing norm to create an Armenian ra...
It is proposed to improve the procedures of staff recruitment and replenishment in the public service system
The purpose of the proposed changes is conditioned by the Government programme of measures and the strategy of public administration reforms and the necessity to increase the attractiveness of the public and civil service system. The draft law on making Amendments and Addenda to the law on Civil Ser...
NA Vice President Hakob Arshakyan gives a welcoming speech at the Conference of RA Non-State Schools
On November 14, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan participated in the Conference of the Non-State Schools of the Republic of Armenia organized by the Armenian Association of Independent Schools One Voice and gave a welcoming speech.The NA Vice President highlighted the activities of the non-s...
Draft law is based on tendency to increase attractiveness of public service
The main objective is the efficient management of remuneration funds and the establishment of guarantees for public servants. This was stated by the Head of the Civil Service Bureau of the RA Prime Minister's Office Vache Kalashyan during the NA sitting of November 14, presenting the draft on Making...
It is proposed to define a number of directions of state support and some tax privileges in the sector of high technologies
The purpose of the drafts is to revise the framework of state support toolsets and tax privileges for the high-tech sector, as well as research activities, aimed at creating more favorable conditions for ensuring progressive development in the mentioned sectors. On November 14, at the NA sitting the...
Legislative initiative aimed at improving business environment
The purpose of the legislative initiative is to reduce additional administrative and financial costs, improve the business environment, especially for companies in the technology sector. The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said this.At the RA NA regular sitting on November 14, ...
Committee to be empowered to monitor compliance with rules of conduct and conflict of interest regulations for officials of investigative bodies
With the package of drafts, it is proposed to extend the functions of the Corruption Prevention Commission to investigative bodies, the Heads of Anti-Corruption and Investigative Committees and their deputies. The Committee will be empowered to monitor the process of maintaining the rules of conduct...
Final speech by RA Prime Minister Nikol Pashinyan on Draft State Budget 2025
On November 14, the parliament continued the debate on the Draft State Budget 2025.The RA Prime Minister Nikol Pashinyan gave a final speech on the main financial document of the next year. He touched upon the observations and concerns sounded on the draft in the last two days and gave clarification...
NA factions express their positions on Draft State Budget of next year
On November 14, the debate of the draft law on State Budget of the Republic of Armenia 2025 continued in the parliament. The NA factions expressed their opposing positions regarding the main financial document of the state.On behalf of the Armenia Faction Artur Khachatryan gave a speech, touching up...