Խորհրդարան են այցելել Միջազգային քրեական դատարանի ներկայացուցիչներ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը նոյեմբերի 7-ին հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի ներկայացուցիչ Դանյա Չայկելի եւ Միջազգային քրեական դատարանի կոալիցիայի փաստաբանության գծով տնօրեն Վիրջինի Ամատոյի հետ:
Արուսյակ Ջուլհակյանը ներկայացրել է Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության վավերացումից հետո Հայաստանում կատարված աշխատանքները: Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ սահմանվել է համապատասխան գործողությունների, միջոցառումների ծրագիր եւ ժամանակացույց: Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը նշել է, որ արդեն շրջանառության մեջ է դրվել «Միջազգային քրեական դատարանի հետ ՀՀ համագործակցության մասին» օրենքի նախագիծը: Քննարկվում են Քրեական, Քրեական դատավարության, Քրեակատարողական օրենսգրքերում նախատեսվող փոփոխությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են քննիչների, դատախազների, դատավորների, քաղհասարակության կարողությունների զարգացմանն ուղղված հարցեր: Ընդգծվել է վերապատրաստման ծրագրերի կարեւորությունն ու անհրաժեշտությունը:
Միջազգային քրեական դատարանի ներկայացուցիչները խոսել են քաղհասարակության հետ օրերս անցկացրած վերապատրաստման ծրագրի եւ արդյունքների մասին:
Անդրադարձ է կատարվել Միջազգային քրեական դատարանի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելուն առնչվող մի շարք հարցերի:

В парламенте – представители МУС
7 ноября заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам А.Джулакян встретилась с представителем Международного уголовного суда (МУС) Даней Чайкель и директором по адвокатским делам Коалиции МУС Вирджини Амато.
А.Джулакян представила проводимые в Армении работы после ратификации статута МУС. Она сообщила, что решением Премьер-министра РА определены программа и график соответствующих действий, мероприятий. Зампредседателя комиссии отметила, что проект закона "О сотрудничестве РА с МУС" уже введен в обращение. Обсуждаются намеченные изменения в Уголовный, Уголовно-процессуальный, Уголовно-исполнительный кодексы.
В ходе встречи обсуждены шаги по развитию потенциала следователей, прокуроров, судей, гражданского общества. Подчеркнута важность и необходимость программ переподготовки.
Представители МУС коснулись недавно проведенной   с гражданским обществом программы переподготовки и ее результатов.