Առաջարկվում է Հանրային խորհրդի կազմում ձեւավորել փաստահավաք գործունեություն իրականացնող հանձնաժողով
Կառավարությունն առաջարկում է Հանրային խորհրդի կազմում ձեւավորել փաստահավաք գործունեություն իրականացնող հանձնաժողով, որի նպատակները, գործունեության ուղղությունները, սկզբունքները, գործառույթներն ու գործունեության համար անհրաժեշտ բոլոր հնարավոր մեխանիզմները սահմանվում են «Հանրային խորհրդի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագծում: Այս մասին ԱԺ  հոկտեմբերի 23-ի հերթական նիստում ասել է Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Արմենուհի Հարությունյանը:
Ըստ զեկուցողի՝ փաստահավաք հանձնաժողովը կիրականացնի ՀՀ-ում 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ից մինչեւ 2023 թվականը ներառյալ ժամանակահատվածում որոշակի ոլորտներում մարդու իրավունքների հիմնարար եւ պարբերական խախտումների փաստահավաք գործունություն եւ կկազմի զեկույց:
«Զեկույցում բացահայտվելու են նման խախտումների համակարգային պատճառները, առաջարկություններ են ներկայացվելու նման խախտումները կանխարգելելու կամ հետեւանքները վերացնելու համար, խախտումներից տուժած անձանց իրավունքները վերականգնելու կամ ճանաչելու վերաբերյալ եւ այլն»,- նշել է Արմենուհի Հարությունյանը` հավելելով, որ մշակվելուց հետո այն ներկայացվելու է Կառավարություն` վերջինիս իրավասությունների շրջանակում համապատասխան բարեփոխումներին ուղղված ռազմավարությունների եւ գործողությունների կոնկրետ ծրագրեր ընդունելու հարցը դիտարկելու նպատակով:
Արմենուհի Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովն իրականացնելու է տարբեր գործառույթներ, մասնավորապես՝ տեղեկությունների հավաքագրում, նյութերի ուսումնասիրություն, անհրաժեշտության դեպքում անցկացնելու է հարցազրույցներ, լինելու են այցելություններ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, հրավիրվելու են հանրային լսումներ եւ այլն: Հանձնաժողովն ունենալու է 7 անդամ` ընտրված մրցութային բաց ընթացակարգի միջոցով:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել հիմնական զեկուցողին, որոնք վերաբերել են նախագծի` ՀՀ Սահմանադրությանը հնարավոր հակասումներին, հանրային մեծ հնչեղություն վայելող թեմաները խորհրդում քննության առնելուն, խորհրդի գործառույթներին ու դրա անդամներին ներկայացվող պահանջներին:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ օրինագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
23.10.2024
Բժշկական արտադրատեսակների գրանցման ներպետական ազգային կարգ կստեղծվի. կկարգավորվեն կլինիկական եւ կլինիկալաբորատոր հետազոտություններ իրականացնելու մի շարք դրույթներ
Գործադիրն առաջարկել է մշակել բժշկական արտադրատեսակների գրանցման ներպետական ազգային կարգ, ինչը թույլ կտա մինչեւ ԵԱՏՄ-ի կարգերին ամբողջական անցման վերջնաժամկետը` 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, բժշկական արտադրատեսակների գրանցման ԵԱՏՄ-ի միասնական կարգին զուգահեռ գործածել նաեւ ներպետական կարգավորումները: ...
Խորհրդարանում հյուրընկալվել է ՀՀ-ում Գվատեմալայի դեսպանը
Հայաստանը կարեւորում է Հարավային Ամերիկայի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը: Դրա վառ ապացույցն են վերջին տարիներին բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցերը. նշել է ԱԺ Հայաստան-Գվատեմալա բարեկամական խմբի ղեկավար Տաթեւիկ Գասպարյանը` ողջունելով մեր երկրում Գվատեմալայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գու...
Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն հեռախոսազրույց են ունեցել
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգին եւ միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: ...
Հանձնաժողովի առաջնային նպատակն է հակազդել դաբաղի եւ կենդանիների նմանատիպ անդրսահմանային հիվանդությունների սպառնալիքներին. Գեւորգ Պապոյան
Դաբաղ հիվանդության վերահսկումների մասին Եվրոպական հանձնաժողովը ՄԱԿ-ի պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության հնագույն հանձնաժողովներից մեկն է, որը ստեղծվել է դեռեւս 1954 թվականին եւ համաճարակային բարդ իրավիճակներում Եվրասիայի, Մերձավոր Արեւելքի ու Աֆրիկայի ավելի քան 100 երկրներում զգալի աշխատանք...
Համաձայնագրի նպատակն է բարելավել դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ հյուպատոսական հիմնարկների անձնակազմի ընտանիքի անդամների աշխատանքային հնարավորությունները
Քննարկվող համաձայնագիրը լրացնում է Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ կնքված շուրջ 80-ից ավելի միջպետական համաձայնագրերին: Փաստաթուղթը թույլ է տալիս դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ հյուպատոսական հիմնարկների անձնակազմերի ընտանիքների անդամներին վարձատրվող աշխատանքով զբաղվելու Հայաստանում եւ Վրաստանո...
Ճանապարհահատվածի կառուցումը կնպաստի ապրանքաշրջանառության մեծացմանը, տարանցիկ տրանսպորտի ներգրավմանը եւ տուրիզմի զարգացմանը. Քրիստինե Ղալեչյան
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի մայիսի 15-ին, որի շրջանակում ՀՀ-ի համար առաջնահերթություն համարվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի 4-րդ տրանշի Սիսիան-Քաջարան ներդրումային ծրագրով նախատեսվում է կառուցել 60 կմ նոր ճանապարհահատված, 4.7 կմ երկարությամբ 27 կամուրջ, 12,5 կմ ընդհանուր երկարությ...
Դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձինք մինչեւ 90 օր իրավունք կստանան առանց վիզայի պահանջի փոխադարձաբար գտնվել ՀՀ-ում եւ Թունիսում
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 23-ի հերթական նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Թունիսի Հանրապետության կառավարության միջեւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար վիզայի պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է  ՀՀ ա...
Գործադիրն առաջարկում է լրացում կատարել «Թանկարժեք մետաղների մասին» ՀՀ օրենքում
Ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության լուծարման հետեւանքով թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի հարգորոշման եւ հարգադրոշմման գործունեության համար օգտագործվող սարքավորումների փորձաքննության գործառույթների իրականացումը Կառավարության որոշմամ...
Առաջարկվում է 7 տարով երկարաձգել «ՀՀ կառավարության եւ ԱՄՆ կառավարության միջեւ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամկետը
Օրենքի նախագծով նախատեսվում է վավերացնել 2000 թվականի հուլիսի 24-ին Վաշինգտոնում ստորագրված ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջեւ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի գործողության ժամ...
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախաձեռնություններ
««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծում առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում տեխնիկական շտկում է կատարվել: ՀՀ պետական պահպանության ծառայության պետի տեղակալ Գրիգորի Առաքելյա...
Հայկ Գրիգորյանն ընտրվել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թեկնածու
Գաղտնի ընտրության արդյունքում Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավորի թեկնածու է ընտրվել Հայկ Գրիգորյանը: Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը, ներկայացնելով ընտրության արդյունքները, տեղեկացրել է, որ Հայկ Գրիգորյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 67 պատգամա...
Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թեկնածու է ընտրվել Վիգեն Քոչարյանը
Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը ներկայացրել է Բարձրագույն դատական խորհրդի Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թեկնածուների գաղտնի ընտրության արդյունքները: Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թեկնածուի թ...
Օրենսդրական փաթեթն արժանացել է նաեւ Վենետիկյան հանձնաժողովի դրական արձագանքին. Արմենուհի Հարությունյան
Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը բխում է Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրից, ինչպես նաեւ դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարությունից: Փաթեթը շուրջ երկու տարվա հետազոտությունների եւ հանրության բավականին լայն շրջանակի հետ քննարկումների արդյունք է, արժանացել է նաեւ Վենետիկ...
ՀՀ-ն 92,3 մլն եվրո գումարի չափով բյուջետային աջակցության վարկ է նախատեսում ներգրավել փախստականներ ունեցող երկրներին աջակցող հիմնադրամից
Նախատեսվում է ներգրավել բյուջետային աջակցության վարկ 92,3 մլն եվրո գումարի չափով, ի լրումն դրան նաեւ 16 մլն ԱՄՆ դոլարի գումարի չափով դրամաշնորհի ստացում Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ գործիքի հիմնադրամից: Վերջինս համաշխարհային բանկի կողմից ստեղծված հիմնադրամ է, որի նպատակն է աջակցել փախստականներ ունե...
Առաջարկվում են փոփոխություններ՝ ուղղված դատավարական գործընթացներում իրավունքի չարաշահման դեպքերի նվազեցմանը եւ ողջամիտ ժամկետում գործերի քննության ապահովմանը
Նախագծերի ընդունման արդյունքում լուծում կտրվի քաղաքացիական եւ վարչական դատավարություններում գործնականում առաջացող մի շարք խնդիրների՝ մի կողմից նվազեցնելով դատավարական գործընթացներում իրավունքների չարաշահման դեպքերը, մյուս կողմից՝ ապահովելով ողջամիտ ժամկետներում գործերի քննությունը: Առաջին ընթերցմամբ...
Ավետ Պողոսյանն ընտրվել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամ
66 կողմ ձայնով Ավետ Պողոսյանն ընտրվել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամ. այս մասին տեղեկացրել է ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: Ստանձնելով Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնը՝ Ավետ Պողոսյանը երդվել է ԱԺ նիստում:   ...
Վարկային միջոցներն ուղղվելու են ՀՀ կառավարությանը՝ հանրային ծառայությունների արդյունավետությունն ու կայունությունը, մասնավոր ներդրումների զարգացումը բարելավելուն. Վահե Հովհաննիսյան
Համաձայնագրով, որ ստորագրվել է 2024 թվականի հունիսի 26-ին, նախատեսվում է Հայաստանին տրամադրել 75 մլն եվրո բյուջետային աջակցության վարկ: Հոկտեմբերի 23-ի ՀՀ ԱԺ հերթական  նիստում Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «ՀՀ եւ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության մ...
Եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից ՀՀ-ին նախատեսվում է տրամադրել 100 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական վարկ
Համաձայնագրով նախատեսվում է Կայունացման եւ զարգացման Եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրել 100 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական վարկ, որն ուղղվելու է պետական բյուջեի պակասուրդի ֆինանսավորմանը: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը`  հոկտեմբերի 2...
ՊՊԾ պետն ու ոչ զինվորական տեղակալը զենք կրելու, պահելու եւ կիրառելու լիազորություն կստանան. խորհրդարանը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքները
ՀՀ Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 23-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքները: Նախ պատգամավորները քվեարկել են նախորդ օրը քննարկած ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության ե...

Создается внутригосударственный национальный порядок регистрации медизделий – регламентируется ряд положений по проведению клинических и клинико-лабораторных исследований
Исполнительная власть предложила разработать внутригосударственный национальный порядок регистрации медицинских изделий, который позволит использовать внутриреспубликанские положения наряду с единой процедурой регистрации медизделий до наступления срока полного перехода на правила ЕАЭС - 31 декабря ...
23.10.2024
В парламенте – посол Гватемалы в РА
“Армения придает важность развитию отношений со странами Южной Америки. Яркое свидетельство тому – взаимные  визиты высоких должностных лиц в последние годы”, - отметила руководитель группы дружбы НС Армения-Гватемала Т.Гаспарян, приветствуя Чрезвычайного и Полномочного посла Гватемалы в РА Гус...
Телефонная беседа А.Симоняна и В.Матвиенко
Состоялась телефонная беседа Председателя НС РА А.Симоняна и Председателя Совета Федерации Федерального Собрания РФ В.Матвиенко.Собеседники обсудили вопросы повестки армяно-российских отношений и межпарламентского сотрудничества....
Г.Папоян: “Первоочередная цель комиссии – противодействовать угрозам ящура и подобных трансграничных заболеваний животных”
“Европейская комиссия по контролю над ящуром – одна из старейших комиссий Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, которая была создана в 1954 г. и провела значительную работу более чем в 100 странах Евразии, Ближнего Востока и Африки в сложных эпидемических ситуациях. Цель комиссии...
Цель соглашения – улучшение трудовых возможностей членов семьи персонала дипломатических представительств и консульских учреждений
Обсуждаемое соглашение дополняет более 80 межгосударственных соглашений, заключенных между Арменией и Грузией. Документ разрешает членам семей персоналов дипломатических миссий и консульских учреждений заниматься оплачиваемой работой в Армении и Грузии. Разрешение на подобную работу будет выдаваться...
К.Галечян: “Строительство дорожного участка посодействует росту товарооборота, привлечению транзитного транспорта и развитию туризма”
“Соглашение подписано 15 мая 2024 г., в рамках которого инвестиционной программой Сисиан-Каджаран 4-го транша приоритетного для РА автодорожного коридора Север-Юг намечается построить новый 60-километровый участок, 27 мостов длиной в 4,7 км, 9 тоннелей общей протяженностью в 12,5 км, самым длинным и...
Владельцы дипломатических паспортов взаимообразно будут иметь право находиться в РА и Тунисе до 90 дней без требования визы
23 октября НС на очередном заседании обсудило проект закона "О ратификации Соглашения между Правительством РА и Правительством Тунисской Республики об отмене требования визы для лиц, имеющих дипломатические паспорта", представленный заместителем министра иностранных дел В.Костаняном.Цель соглашения ...
Исполнительная власть предлагает дополнение в закон “О драгоценных металлах”
Вследствие ликвидации агентства “Государственное казначейство драгоценных металлов и драгоценных камней” Министерства финансов осуществление функций по экспертизе оборудования, используемого для маркировки и пробации изделий из драгоценных металлов, решением правительства передано компании “Национал...
Срок действия “Соглашения между Правительством РА и Правительством США о сотрудничестве в противодействии распространению оружия массового уничтожения” предлагается продлить на 7 лет
Законопроектом намечается ратификация подписанного 24 июля 2000 г. в Вашингтоне соглашения "О продлении срока действия Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки о сотрудничестве в противодействии распространению оружия массового уничтожения". Об э...
НС обсудило во втором чтении ряд инициатив
Депутаты рассмотрели проекты о внесении дополнений и изменений в законы "О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне РА", "О социальном содействии",  “О государственных пособиях”. "О службе обеспечения принудительного исполнения", "О полицейской гвардии", “Об ...
А.Григорян избран кандидатом в судьи Уголовной палаты Кассационного суда
В итоге тайных выборов А.Григорян избран кандидатом в судьи Уголовной палаты Кассационного суда. Председатель Счетной комиссии НС восьмого созыва Н.Бабаян, представляя результаты, проинформировал, что за кандидатуру А.Григоряна проголосовали 67 депутатов.Другие кандидаты – О.Авагян и Н.Багдасарян – ...
В.Кочарян – кандидат в судьи Гражданской палаты Кассационного суда
Председатель Счетной комиссии НС восьмого созыва Н.Бабаян представил итоги тайных выборов предложенных Высшим судебным советом (ВСС) кандидатов в судьи Гражданской палаты Кассационного суда. На вакантное место судьи Гражданской палаты Кассационного суда ВСС выдвинул кандидатуры Г.Малхасяна, В.Кочаря...
А.Арутюнян: “Законодательный пакет также получил положительный отклик Венецианской комиссии”
Принятие законодательной инициативы обусловлено программой деятельности Правительства на 2021-2026 гг., а также стратегией судебно-правовых реформ. Пакет является итогом почти двухлетних исследований и обсуждений с достаточно широким кругом общественности, получил положительный отклик Венецианской к...
РА намечает привлечь кредит поддержки бюджета в 92,3 млн евро из фонда содействия странам с беженцами
Намечается привлечь кредит поддержки бюджета в 92,3 млн евро, а также получить грант в размере 16 млн долларов США от Фонда глобального  инструмента льготного финансирования. Последний представляет собой фонд, созданный Всемирным банком, цель которого – содействие странам с беженцами. Об этом с...
А.Погосян избран членом КТР
Согласно сообщению председателя Счетной комиссии НС восьмого созыва Н.Бабаяна, членом Комиссии по телевидению и радио (КТР) 66 голосами "за" избран А.Погосян. На заседании НС А.Погосян принял присягу как член КТР.  ...
В.Ованнисян: “Кредитные средства направляются Правительству РА для повышения эффективности и стабильности общественных услуг, развития частных инвестиций”
Подписанным 26 июня 2024 г. соглашением Армении намечается предоставить кредит на поддержку бюджета в 75 млн евро.23 октября на очередном заседании НС министр финансов В.Ованнисян представил к обсуждению проект закона "О ратификации кредитного соглашения между РА и Французским агентством развития N ...
РА будет предоставлен финансовый кредит в 100 млн долларов США из средств Евразийского фонда
Соглашением намечается предоставить Республике Армения финансовый кредит в размере 100 млн долларов США из средств Евразийского фонда стабилизации и развития, который будет направлен на финансирование дефицита государственного бюджета. Об этом сообщил министр финансов РА В.Ованнисян, представляя к о...
Парламент продолжил работу очередных заседаний: начальник СГО и невоенный заместитель получат полномочия ношения, хранения и применения оружия
23 октября НС продолжило работу очередных заседаний.Депутаты проголосовали за ратификацию обсуждавшегося в предыдущий день регламента “О совместной деятельности Комиссии по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государ...