«Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման» թեմայով աշխատանքային քննարկում խորհրդարանում
2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումից հետո Ադրբեջանը շարունակում է հայ ժողովրդի հետքը մաքրելու գործընթացը, ինչի վառ ապացույցն է պատմամշակութային արժեքների վերացումը: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունների պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանն ու Աննա Գրիգորյանը հոկտեմբերի 18-ին նախաձեռնել էին «Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման» թեմայով աշխատանքային քննարկում խորհրդարանում: Մասնակցում էին քաղաքական գործիչներ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ ու պատմաբաններ:
ԼՂ հայ բնակչության ինքնությունը բնորոշող ամբողջ նյութական եւ ոչ նյութական ժառանգությունը՝ մոտ 5000 հուշարձան, 20 պետական եւ 3 ոչ պետական, մեկ տասնյակից ավելի դպրոցական թանգարաններ՝ բազմաթիվ ցուցանմուշներով, եկեղեցիներ, վանական համալիրներ, խաչքարեր, ամրոցներ, գերեզմանոցներ ոչնչացման ճանապարհին են. բարձրաձայնում են քննարկման մասնակիցները: Դեռեւս 1950-60 թվականներին Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հայկականության յուրացումն առավել ընդգծվել է հատկապես 2023 թվականի իրադարձություններից հետո: Նշվել է, որ ոչնչացվում են վիմագիր արձանագրությունները, 1994 թվականից հետո կառուցված հոգեւոր պաշտամունքային շինությունները, արվեստի կոթողները:
Առաջարկվել է իրականացնել ԼՂ թանգարանների, թանգարանային հավաքածուների, ցուցանմուշների ցանկի ցուցակագրում, ինչպես նաեւ հանրային շրջանակում պարբերաբար կազմակերպել ԼՂ-ից տեղափոխված թանգարանային, պատմական ցուցանմուշների ցուցադրություններ: Ընդգծվել է ոչնչացումից փրկված թանգարանային ցուցանմուշների պահպանման անհրաժեշտության հարցը:
18.10.2024
Գործադիրը փոփոխություններ է առաջարկում Քաղաքացիական եւ Վարչական դատավարության օրենսգրքերում
Նախաձեռնության ընդունման արդյունքում լուծումներ կտրվեն Քաղաքացիական եւ Վարչական դատավարություններում գործնականում առաջացող մի շարք խնդիրների: Գործադիրը նախատեսում է նվազեցնել դատավարական գործընթացներում իրավունքի չարաշահման դեպքերը` դրանով ապահովելով ողջամիտ ժամկետներում գործերի քննությունը: Քաղաքաց...
Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Չեխիայի Սենատի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստարչիլի հետ: Ընդլայնված կազմով անցկացված քննարկումներում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-չեխական հարաբերությունների լայն օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցերի: Քննարկումների առա...
Հանձաժողովը կողմ է քվեարկել Ընտրական օրենսգրքում եւ կից մի շարք օրենքներում առաջարկվող նոր կարգավորումներին
ՀՀ ընտրական օրենսգրքում եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթի լրամշակման նպատակով ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ: Առաջիկայում կլինի արտագնա քննարկում, կկազմակերպվեն լսումներ` ընդգրկելով շահագրգիռ բոլոր կողմերին: Արդյունավետ համագործակցություն է սկսված...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 18-ին գումարած նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք նախագծեր եւ տվել դրական եզրակացություն: «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը...
Գարեգին Բաղրամյանի՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրությունը
«Հիմք ընդունելով ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանի հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ից դադարած համարել ՀՀ հանրային ծառայությունները...
Նախաձեռնությամբ Հանրային խորհրդի կազմում կձեւավորվի փաստահավաք գործունեություն իրականացնող հանձնաժողով
«Հանրային խորհրդի մասին» օրենքում փոփոխությունների նպատակն է խորհրդի կազմում ձեւավորել փաստահավաք գործունեություն իրականացնող հանձնաժողով: Նախաձեռնությամբ մանրամասն սահմանվում են փաստահավաք հանձնաժողովի նպատակները, գործունեության ուղղությունները, իրավասությունը, սկզբունքները, նրա կազմավորման կարգը, ...
Ուժային, իրավապահ մարմիններում թմրանյութերի օգտագործմանը վերաբերող օրենսդրական փաթեթի քվեարկությունը հետաձգվել է
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանն առաջարկում է բացառել ուժային, իրավապահ մարմիններում թմրանյութերի օգտագործումը: Նրա խոսքով ոստիկանը, քննիչը, ԱԱԾ աշխատակիցը, ՊՊԾ ծառայողը, փրկարարը չեն կարող օգտագործել թմրանյութ, իսկ օգտագործելու դեպքում առաջարկվում է կարգապահական ամենախիստ պա...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը Ժնեւում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի տարեկան համաժողովին
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը հոկտեմբերի 14-16-ը Ժնեւում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի տարեկան համաժողովին: Քննարկման առանցքում են եղել թվային վերափոխումները, խորհրդարանների աշխատանքներում նորարարությունները՝ նե...

Work discussion on the theme Armenian Cultural Heritage Destruction by Azerbaijan in Nagorno Karabakh
After ethnic cleansing perpetrated by Azerbaijan in 2023, Azerbaijan continues the process of erasing the traces of the Armenian people, which is clearly evidenced by the elimination of historical and cultural values. The deputy of the RA NA Armenia Faction Anna Grigoryan said this.
On October 18, the deputies of the RA NA With Honor and Armenia factions Taguhi Tovmasyan and Anna Grigoryan initiated a work discussion on the theme Destruction of Armenian Cultural Heritage by Azerbaijan in Nagorno Karabakh (NK) in parliament. Politicians, representatives of the international structures and historians participated in the discussion.
All material and non-material heritage defining the identity of the Armenian population of Nagorno Karabakh – about 5000 monuments, 20 state, 3 non-state, and more than one dozen school museums with numerous exhibits, churches, monastery complexes, cross-stones, castles, cemeteries are on the way to destruction: The participants of discussion voice. Still in 1950-1960 the usurpation of Armenian identity carried out by Azerbaijan was more emphasized especially after the events of 2023. It was noted that the lithographic inscriptions, the religious buildings, art monuments built after 1994 are destroyed.
It was proposed to carry out cataloging of the list of the NK museums, museum collections, exhibits, as well as regularly organize exhibitions of museum, historical exhibits moved from Nagorno Karabakh. The issue of the necessity of maintaining museum exhibits saved from destruction was underlined.
18.10.2024
Executive proposes amendments to Civil and Administrative Procedure Codes
As a result of the adoption of the initiative, solutions will be given to a number of problems arising in practice in civil and administrative proceedings. The Executive is planning to reduce the cases of abuse of rights in judicial processes, thereby ensuring the examination of cases in reasonable ...
Alen Simonyan meets with President of the Senate of the Czech Republic
The RA NA President Alen Simonyan met with the President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic Miloš Vystrčil within the framework of his visit to the Czech Republic. In the discussions held in extended format the interlocutors touched upon different issues regarding the wide ag...
Committee votes for new regulations being proposed to Electoral Code and a number of enclosed laws
A work group was formed to revise the legislative package designing amendments and addenda to the RA Electoral Code and a number of enclosed laws was formed. In the near future external discussion will be, hearings will be organized, including all concerned parties. Effective cooperation is underway...
Standing Committee on State and Legal Affairs debates a number of drafts in second reading
The Standing Committee on State and Legal Affairs, chaired by Vladimir Vardanyan, debated and endorsed a number of drafts in the second reading on October 18.The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan presented the draft law on Making Addendum to the Criminal Code of the Republic of ...
Protocol on considering the powers of the Chairman of the Public Services Regulatory Commission Garegin Baghramyan terminated
“Taking as a basis the resignation letter of the Chairman of the RA Public Services Regulatory Commission Garegin Baghramyan and being led by the Article 147.2.2 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the powers of the Chairman of the RA Public Services Regulatory...
Fact-finding Commission to be formed within Public Council according to initiative
The purpose of the amendments in the law on Public Council is to form a fact-finding Commission within the Council. The initiative defines in detail the fact-finding Commission's objectives, directions of activity, authority, principles, procedure for its formation, functions and all the possible re...
Voting of legislative package regarding use of drugs in law enforcement bodies postponed
The deputy of the RA NA Armenia Faction Agnesa Khamoyan proposes to exclude the use of drugs in law enforcement bodies. According to her, the police officer, the investigator, the NSS employee, the civil service officer, the rescuer cannot use drugs, and in case of use, it is proposed to impose the ...
RA NA Chief of Staff, Secretary General participates in the Annual Session of the Association of Secretaries General of Parliaments of Inter-Parliamentary Union in Geneva
On October 14-16, the RA NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan participated in the Annual Session of the Association of Secretaries General of Parliaments of the Inter-Parliamentary Union in Geneva.At the core of the discussion were the digital transformations, the innovations in the ...