Հայ-հունգարական դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը վկայում է, որ չկա դիվանագիտական ճանապարհով չլուծվող որեւէ հարց. Հռիփսիմե Գրիգորյան
Հայաստան-Հունգարիա կապերի ամրապնդումը կարեւոր տեղ ունի ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում: Երկար ընդմիջումից հետո երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը վկայում է, որ չկա որեւէ հարց, որը հնարավոր չլինի կարգավորել դիվանագիտական ճանապարհով: Մեր երկու ժողովուրդներին միավորում են քրիստոնեական արժեքների վրա հիմնված մշակույթն ու քաղաքակրթությունը: Հայկական կողմը կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը եւ բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Արժեքավոր են եղել վերջին տարիների բարձրաստիճան փոխայցերը: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունգարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը Հունգարիայի Ազգային ժողովի Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Միհայ Բալլայի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է բոլոր ժամանակներում հունգարական կողմի ջերմ վերաբերմունքն ու աջակցությունը հայ համայնքին: Պատգամավորի խոսքով Հայաստանը մեծապես գնահատում է Հունգարիայի` հումանիտար հարցերում մեր երկրին աջակցելու առաջարկը, մասնավորապես` հայ ռազմագերիների ազատ արձակման առումով: Այս համատեքստում բարեկամական խմբի ղեկավարը գոհունակությամբ է հիշատակել 2021 թվականի դեկտեմբերին Հունգարիայի կառավարության աջակցությամբ 5 հայ ռազմագերիների Հայաստան վերադարձը:
Հռիփսիմե Գրիգորյանը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանային կայունությանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը, անդրադարձել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացին` ընդգծելով, որ մեր երկրի համար կարեւոր է հարեւանների հետ խաղաղ գոյակցությունը: Պատգամավորը մանրամասնել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը եւս միտված է տարածաշրջանի զարգացմանը:
Հունգարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը եւս կարեւորել է երկկողմ կապերի զարգացումը տարբեր բնագավառներում: Նա վերահաստատել է հունգարական կողմի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել մշակութային ժառանգության պահպանման խնդրին, տնտեսության, գիտության, կրթության, հոգեւոր-մշակութային, էներգետիկայի եւ այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Ընդգծվել է հատկապես երիտասարդական ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել այն փաստը, որ հաջողությամբ իրականացվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների ամառային ճամբարի նախաձեռնությունը. երեխաների առաջին խումբն օգոստոսին այցելել է Հունգարիա: Նշվել է, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու:
Ավարտին կողմերն ընդգծել են երկկողմ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու փոխադարձ ցանկության մասին:
Հանդիպմանը մասնակցել են բարեկամական խմբի անդամներ Միքայել Թումասյանը, Արսեն Թորոսյանը եւ Գայանե Եղիազարյանը:

Р.Григорян: “Восстановление армяно-венгерских дипломатических отношений свидетельствует, что нет какого-либо неразрешимого дипломатическим путем вопроса”
“Укрепление связей Армения-Венгрия занимает важное место во внешнеполитической повестке РА. Восстановление двусторонних дипломатических отношений после длительного перерыва свидетельствует, что нет какого-либо неразрешимого дипломатическим путем вопроса. Наши два народа объединяют основанные на христианских ценностях культура и цивилизация. Армянская сторона подчеркивает роль парламентской дипломатии и деятельность групп дружбы. Ценны были взаимные визиты на высоком уровне последних лет”, - отметила руководитель группы дружбы НС Армения-Венгрия Р.Григорян на встрече с делегацией, возглавляемой руководителем группы дружбы Венгрия-Армения НС Венгрии Михаем Баллой.
Р.Григорян подчеркнула теплое отношение и содействие венгерской стороны армянской общине во все времена. По ее словам, Армения высоко ценит предложение Венгрии поддержать нашу страну в гуманитарных вопросах, в частности, в освобождении армянских военнопленных. В этом контексте руководитель группы дружбы   с удовлетворением отметила возвращение в Армению в декабре 2021 г. 5 армянских военнопленных при поддержке венгерского правительства.
Депутат НС представила гостям усилия армянской стороны по обеспечению региональной стабильности, коснулась процесса подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что мирное сосуществование с соседями важно для нашей страны. Депутат подробно ознакомила с инициированным Правительством РА проектом "Перекресток мира", также направленным на развитие региона.
Глава группы дружбы Венгрия-Армения подчеркнул важность развития двусторонних связей в различных сферах. Он подтвердил готовность венгерской стороны содействовать установлению мира в регионе.
На встрече затронуты проблемы сохранения культурного наследия, развития и расширения взаимодействия в экономике, науке, образовании, духовно-культурной, энергетической и других сферах. Особо выделена необходимость реализации молодежных программ. Собеседники с удовлетворением отметили успешную реализацию инициативы создания летнего лагеря для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха – первая   группа детей посетила Венгрию в августе. Отмечено, что программа будет последовательной.
В заключение стороны подчеркнули обоюдное желание вывести на новый уровень двустороннее сотрудничество.