Մեծարգո՛ Ռուստամի Էմոմալի,
Անկեղծորեն ուրախ եմ ողջունելու ձեզ «Տաջիկստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակը» խորագրով միջազգային միջխորհրդարանական համաժողովի կապակցությամբ եւ ցանկանում եմ շնորհավորել մեր հարգարժան տաջիկ գործընկերներին Տաջիկստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակի առիթով:
Մեր պատվիրակության համար մեծ պատիվ է գտնվել Տաջիկստանի հյուրընկալ հողում:
Սահմանադրությունը կոչվում է հիմնարար օրենք, քանի որ վերջինս միակ կամ այն սակավաթիվ օրենքներից է, որոնք սովորաբար ընդունվում են համազգային քվեարկությամբ:
Ժամանակակից աշխարհում, որը նշանավորվում է գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններով, տեխնոլոգիական եւ թվային վերափոխումներով, սոցիալ-տնտեսական փոփոխություններով, մարտահրավերներով եւ փորձություններով, փոխվում է նաեւ հասարակական հարաբերությունների դինամիկան, եւ այս համատեքստում խորհրդարանը՝ որպես պետության օրենսդիր եւ ներկայացուցչական մարմին, առանցքային դեր է խաղում:
Սահմանադրական մշակույթի ձեւավորումն ու զարգացումն ուղղակիորեն կապված են իրավական պետության կառուցման, կայացման եւ ամրապնդման հետ: Սահմանադրական մշակույթը ոչ միայն Սահմանադրության տեքստի իմացությունն է, այլեւ հարգանքը Սահմանադրության մեջ պարունակվող դրույթների եւ գաղափարների նկատմամբ, նրա պաշտպանությունն ու հրամայականների իրականացումը:
Նշեմ, որ հայ իրավական միտքը գալիս է հին ժամանակներից: Մասնավորապես, 12-րդ դարում Մխիթար Գոշը ստեղծեց հիմնարար աշխարհիկ օրենքների օրենսգիրքը: Խորհրդարանական կառավարման գաղափարը հայ իրականության մեջ ծագել է 18-րդ դարի վերջին, երբ հայ մտածող Շահամիր Շահամիրյանն իր «Որոգայթ փառաց» լրագրողական աշխատության մեջ առաջին անգամ ձեւակերպել է սահմանադրական հանրապետության եւ խորհրդարանական համակարգի հիմնարար սկզբունքները:
1860 թվականին Կոստանդնուպոլսում Հայ ազգային ընդհանուր ժողովն ընդունեց Ազգային Սահմանադրությունը, մի օրենք, որը կարգավորում է արեւմտահայության ներքին կյանքը:
Քաղաքացիների վերաբերմունքը երկրի հիմնական օրենքին լակմուսի թուղթ է՝ գնահատելու ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական, աշխարհիկ, ունիտար պետության ձեւավորման մակարդակը, որտեղ ճանաչվում, հարգվում ու պաշտպանվում են մարդու եւ քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է նշել Տաջիկստանի ժողովրդի եւ կառավարության նուրբ վերաբերմունքն իրենց Սահմանադրությանը:
Հայաստանի Հանրապետության համար հարազատ եւ հասկանալի է մեր տաջիկ ընկերների վերաբերմունքը Սահմանադրության տեքստում ամրագրված այնպիսի հիմնարար սկզբունքների անձեռնմխելիության նկատմամբ, ինչպիսիք են հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը:
Հայ-տաջիկական հարաբերությունները հիմնված են մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա՝ սերտորեն կապված վստահության, հարգանքի եւ փոխադարձ աջակցության կապերով:
Խորհրդարանների միջոցով ուղղակի երկխոսության ակտիվացումը շատ լավ հնարավորություններ է բացում մեր համագործակցությունը խորացնելու եւ համատեղ գործունեության նոր հեռանկարային ուղղությունների միջոցով ընդլայնելու համար:
Համոզված եմ, որ մեր երկրների ժողովուրդների փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունները, որոնք ամրագրված են նաեւ Հայաստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ 2002 թվականի ապրիլի 3-ի Բարեկամության եւ համագործակցության մասին պայմանագրում, ունեն զգալի չիրացված պաշար:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր տաջիկ գործընկերներին ջերմ ընդունելության եւ Միջազգային միջխորհրդարանական համաժողովի կազմակերպման համար:

Distinguished Emomali Rahmon,
I am sincerely happy to welcome you on the occasion of the International Parliamentary Conference titled 30th Anniversary of the Constitution of the Republic of Tajikistan and I would like to congratulate our distinguished Tajik colleagues on the 30th Anniversary of the Constitution of the Republic of Tajikistan.
It is a great honour for our delegation to be in the hospitable land of Tajikistan.
The Constitution is called a fundamental law, as the latter is the only or one of the few laws, which are usually adopted by nationwide voting.
In the modern world, which is marked with global geopolitical, social economic changes, technological and digital transformations, challenges and ordeals, the dynamics of public relations is also changed, and in this context the parliament as a legislative and representational body of the state plays a pivotal role.
The formation of the constitutional culture and development is directly connected with building, establishment and strengthening of legal state. The constitutional culture is the knowledge of not only the text of Constitution, but also the respect towards the provisions and ideas containing in the Constitution, its protection and the implementation of the imperatives.
Let me mention that the Armenian legal mind comes from old times. In particular, in the 12th century Mkhitar Gosh created the Code of Fundamental Secular Laws. The idea of parliamentary governance arose in the Armenian reality at the end of the 18th century, when an Armenian thinker Shahamir Shahamiryan in his journalistic work Vorogayt Parats (Snares of Glory) for the first time formulated the fundamental principles of the constitutional republic and parliamentary system.
In 1860, in Constantinople the Armenian National General Assembly adopted the National Constitution, a law, which regulated the inner life of Western Armenians.
The citizens’ attitude to the basic law of the land is a litmus test to evaluate the level of formation of sovereign, democratic, legal, secular, Unitarian state, where the human and citizen’s rights and freedoms are honoured and protected. In this context it is necessary to note the delicate attitude of the people and the Government of Tajikistan to their Constitution.
The attitude of our Tajik friends towards the inviolability of such fundamental principles enshrined in the text of the Constitution is familiar and understandable to the Republic of Armenia, as the sovereignty, independence and territorial integrity of the republic.
The Armenian-Tajik relations are based on our peoples’ centuries-old friendship closely connected with ties of trust, respect and mutual support.
The activation of direct dialogue through parliaments opens very good opportunities for deepening our cooperation and expanding through new perspective directions of joint activity.
I am sure that the relations based on mutual respect of the peoples of our countries, which are also enshrined in the Treaty on Friendship and Cooperation between Armenia and Tajikistan on April 3, 2002, have considerable unrealized resource.
I would like once again to congratulate our Tajik colleagues for warm reception and organization of the International Parliamentary Conference.