Հակոբ Արշակյանը «ԴիջիԹեք էքսպո-2024»-ի շրջանակում մասնակցել է կայուն տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ստեղծման թեմայով պանելային քննարկմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հոկտեմբերի 4-ին «ԴիջիԹեք էքսպո-2024»-ի շրջանակում մասնակցել է «Կայուն տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ստեղծում» պանելային քննարկմանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը խոսել է ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրության կարեւորության մասին, նշել, որ օրենսդիրի նպատակն է օժանդակել Կառավարությանը՝ բնագավառի քաղաքականությունն առավել արդյունավետ եւ կիրառելի դարձնելու համար:
ԱԺ փոխնախագահն էկոհամակարգի զարգացման համատեքստում անդրադարձել է նաեւ սփյուռքի ներուժի արդյունավետ օգտագործմանն ու կարեւորել համատեղ աշխատանքը: Բնագավառի կայուն զարգացման հարցում Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել կրթության եւ գիտության ուղղությամբ կատարվող ներդրումները:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ վարչապետին կից Գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի աշխատանքների կարեւորությանը: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է այդ աշխատանքներում հայտնի գիտնականների, ձեռներեցների, պետական պաշտոնյաների եւ սփյուռքի ներուժի ներգրավումը: Այս համատեքստում ներկայացվել է խորհրդի գործադիր կոմիտեի կատարած աշխատանքը:
Պանելային քննարկման բանախոսները պատասխանել են մասնակիցների հարցերին, անդրադարձել Հայաստանում կայուն տեխնոլոգիական էկոհամակարգի աջակցմանն ուղղված նոր նախաձեռնություններին, խոսել այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներից, ոլորտում մեր երկրի ունեցած ձեռքբերումներից ու մարտահրավերներից: Ընդգծվել է, որ Հայաստանում կայուն էկոհամակարգի ձեւավորումն առաջնահերթություն է:
Նշենք, որ Հայաստանում հոկտեմբերի 4-6-ն անցկացվում է տարածաշրջանի ամենամեծ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը՝ «ԴիջիԹեքը»: Հանրությունը հնարավորություն ունի մեկ հարթակում տեսնելու եւ ծանոթանալու տեխնոլոգիական ընկերություններին ու վերջիններիս զարգացումներին: «ԴիջիԹեքին» ներկայացված են մի շարք հայտնի եւ առաջին անգամ ներկայացող նոր տեխնոլոգիական ընկերություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային շուկաներից:

А.Аршакян на панельном обсуждении по созданию стабильной технологической экосистемы в рамках “DigiTech Expo-2024”
4 октября вице-спикер НС А.Аршакян принял участие в панельном обсуждении “Создание устойчивой технологической экосистемы” в рамках “DigiTech Expo-2024”.
Приветствуя присутствующих, зампредседателя парламента, подчеркнув важность регулирующего сферу законодательства, отметил, что цель законодательного органа – содействовать правительству в проведении в этой сфере более эффективной и практичной политики.
В контексте развития экосистемы вице-спикер НС также коснулся продуктивного использования потенциала диаспоры и отметил важность совместной работы. Затронув устойчивость развития сферы, А.Аршакян высоко оценил важность инвестиций в образование и науку.
Отмечена важность работы Совета по развитию науки и технологий при Премьер-министре РА. Зампредседателя НС особо выделил вовлечение в эту деятельность потенциала известных ученых, предпринимателей, госчиновников, потенциал диаспоры. В этом контексте представлена ​​работа исполкома структуры.
Докладчики панельного обсуждения ответили на вопросы участников, коснулись новых инициатив по содействию стабильной технологической экосистеме в Армении, а также проводимых в этом направлении работ, достижений и вызовов страны в этой сфере. Подчеркнуто, что формирование устойчивой экосистемы в РА является приоритетом.
4-6 октября в Армении проходит крупнейшая в регионе технологическая выставка “DigiTech”. У общественности есть возможность на одной площадке увидеть и узнать о технологических компаниях и их разработках. “DigiTech” представляет ряд известных и впервые представляемых в сфере новых технологий компаний как на местном, так и на международном рынках.