Բոլոր մարդիկ եւ ազգերը հավասար են իրենց իրավունքների ու պարտականությունների մեջ. Լիլիթ Գալստյան
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել Դուբլինում ընթացող վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում: Իր ելույթում պատգամավորը նշել է.
Փաստը, որ բնապահպանության եւ մարդու իրավունքների ոլորտում վատագույն ցուցանիշներ արձանագրած Ադրբեջանն ընդունելու է COP29-ը,  շատերին ցնցեց: Կլիմայի փոփոխության խնդիրներին նվիրված այս կարեւորագույն հավաքը Բաքվում հրավիրելու որոշումն ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ռազմական վայրագ ագրեսիայից հետո, որը հարկադրեց Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 հայ ազգաբնակչությանն անվերադարձ հեռանալ հայրենիքից:
Ադրբեջանի կողմից ամբողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանումը, ըստ էության, սահմանվում է որպես էթնիկ զտում, որը հանցագործություն է մարդկության դեմ:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն օգտագործելու է բնապահպանական այս հավաքը` սրբագրելու սեփական հեղինակությունը, մինչդեռ իրականում ռեժիմը շարունակում է Հայաստանի նկատմամբ ռազմատենչ վարքագիծը, ոտնահարելով սեփական ժողովրդի բոլոր հիմնարար իրավունքները:
Ներկայում Բաքվի բանտերում են հայ ռազմագերիները եւ կալանավորված այլ անձինք, որոնցից շատերը գերեվարվել են զանգվածային տեղահանման ժամանակ: Նրանց թվում են 2023 թվականի սեպտեմբերին անօրինական ձերբակալված եւ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարները:
Այս անձանց դատավարությունները զուտ քաղաքական հետապնդումներ են, որոնք օրինականության եւ արդարության հետ ոչ մի աղերս չունեն: Առանց որեւէ ապացույցի կամ պատշաճ ընթացակարգերի` կամայական կալանավորումը միջազգային բոլոր նորմերի` ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի բացահայտ ոտնահարում են:
Թեեւ Կանադան, ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան բազմիցս կոչ են արել անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին եւ բոլոր կալանավորվածներին, սակայն ոչ մի վճռական գործողություններ չեն ձեռնարկվել միջազգային իրավունքի սկզբունքների պահպանումն ապահովելու համար:
Փոխարենը, COP29 կլիմայական գագաթնաժողովի նախօրեին Ադրբեջանն արգելել է ԵԽԽՎ տասնյակ պատգամավորների մուտքը երկիր:
Սրանք այն պատգամավորներն էին, որոնք ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների սահմանափակման կողմ էին քվեարկել:
Հնարավոր չէ կլիմայական արդարություն ապահովել առանց համամարդկային արդարության:
Ի վերջո, մեր կազմակերպությունը հիմնված է այն համոզմունքի եւ արժեքների վրա, որ բոլոր մարդիկ եւ ազգերը հավասար են իրենց իրավունքների ու պարտականությունների մեջ:
Միջազգային հանրությունը ձախողել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծումը` թույլ տալով ցեղասպանական գործողություն իրականացնել նրանց դեմ: Սա նոր անարդարությունների եւ անպատժելիության ճանապարհ է բացում այլոց համար:
Կոչ եմ անում իմ գործընկերներին ակտիվացնել ջանքերը, տեր կանգնել այս մոռացված պատերազմի զոհերին, ապահովել Ադրբեջանում ապօրինաբար կալանավորված բոլոր քաղբանտարկյալների եւ գերիների անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակումը:

Л.Галстян: “Все люди и нации равны в своих правах и обязанностях”
факт, что Азербайджан, зафиксировавший худшие показатели в сфере охраны окружающей среды и прав человека, примет COP29, многих шокировал. Решение о созыве в Баку этого важнейшего форума, посвященного вопросам изменения климата, было принято после жестокой военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха, которая вынудила 120-тысячное армянское население НК покинуть свою родину безвозвратно.
Насильственное перемещение Азербайджаном всего армянского населения, по сути, определяется как этническая чистка, которая является преступлением против человечности.
Ясно, что Азербайджан использует этот экологический форум для повышения  своей репутации, в то время как в реальности режим продолжает воинственное поведение по отношению к Армении, попирая все основополагающие права собственного народа.
В настоящее время в бакинских тюрьмах армянские военнопленные и другие заключенные, многие из которых были задержаны во время массовой депортации. Среди них – незаконно арестованное в сентябре 2023 г. военно-политическое руководство НК.
Судебные процессы над этими лицами – чисто политические преследования, не имеющие ничего общего с законностью и справедливостью. Произвольное задержание без каких-либо доказательств и надлежащих процедур является явным нарушением всех международных норм, Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта.
Хотя Канада, США и Великобритания неоднократно призывали к безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных и задержанных, никаких решительных действий по обеспечению соблюдения принципов международного права не было предпринято.
Взамен, накануне климатического саммита COP29 Азербайджан запретил десяткам депутатов ПАСЕ въезд в страну.
Это были депутаты, проголосовавшие за ограничение полномочий азербайджанской делегации в ПАСЕ.
климатическую справедливость невозможно обеспечить без общечеловеческой справедливости.
Наконец, наша организация опирается на убеждения и ценности, что все люди и нации равны в своих правах и обязанностях.
Международное сообщество провалило развязку проблемы Нагорного Карабаха, допустив совершение против него геноцидального акта. Это открывает для других путь к новым несправедливостям и безнаказанности.
Призываю своих коллег активизировать усилия, встать на защиту жертв этой забытой войны, обеспечить немедленное и безусловное освобождение всех политзаключенных и пленников, незаконно удерживаемых в Азербайджане.