Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում
Իռլանդիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Դուբլինում աշխատանքն է սկսել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) աշնանային նստաշրջանը:
Կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի ընթացքում՝ նշելով.
Վերջին երեք տարիներին մշտապես օգտագործել եմ այս հարթակը` բարձրաձայնելու այն գոյութենական սպառնալիքի մասին, որին բախվում էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Շարունակ հարց եմ հնչեցրել՝ արդյո՞ք բավարար են մեր ջանքերը՝ կանխելու մեր շուրջը՝ Մերձավոր Արեւելքում, Արեւելյան Եվրոպայում կամ Հարավային Կովկասում ծավալվող աղետը: Արդյո՞ք մենք բավարարված ենք մեր կազմակերպության հեղինակությամբ:
Մեկ տարի առաջ ԵԱՀԿ անդամ երկրներից մեկի կողմից ցեղասպանական հանցագործություն է իրականացվել: Միջազգային դատարանի որոշումների բացահայտ ոտնահարումով իննամսյա դաժան շրջափակումից հետո Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի սովահար եւ հյուծված հայ բնակչության դեմ՝ ստիպելով ավելի քան 120.000 հայ ազգաբնակչությանը հեռանալ հազարամյակների հայրենի հողից:
Օրը ցերեկով Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ազգաբնակչությունն էթնիկական զտման ենթարկվեց: Շատ միջազգային կազմակերպություններ այն որակեցին որպես ցեղասպանություն՝ համաձայն Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի II-րդ հոդվածի: Ավելին, Հայաստանի 205 քառ. կմ տարածքը ներկայումս օկուպացված է ադրբեջանական ուժերի կողմից: Այս կազմակերպությունը լռում էր եւ շարունակում է լռել: Նավթն ու գազը, քաղաքական նպատակահարմարությունն ու հեգեմոնիկ սխեմաները ներկայիս քաղաքականության շարժիչ ուժերն են: Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը վերածվել է անպետք մի թղթի, որի բոլոր սկզբունքներն անտեսված են:
Համատարած անպատժելիության մթնոլորտն Ադրբեջանի համար քարտ բլանշ է ծառայում ուժի կիրառմամբ նոր հանցագործություններ կատարելու համար:
Այսօր, խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին, քաղաքացիական գերիներին, Լեռնային Ղարաբաղի նախկին քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարությանը, այլեւ նրանց նկատմամբ իրականացնում է կեղծ դատավարություններ:
Ադրբեջանը շարունակում է հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղից վերացնել եւ ջնջել հայկական հետքը: Այս ցեղասպանական ակտը ներկայացվում է որպես «տարածքային ամբողջականության վերականգնում»:
Հարգելի՛ գործընկերներ, կոպիտ սխալ է ենթադրել, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի է լուծել հայ բնակչության եւ ինքնության վերացման միջոցով: Իր հեղինակությանը հասցված հարվածը շտկելու համար ԵԱՀԿ-ն միջազգային անվտանգային գործով երաշխիքների ապահովմամբ, պետք է պահանջի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի` վերադարձի իրավունքի լիարժեք ապահովումը: Վերադարձի իրավունքը մարդու հիմնարար իրավունքն է, որն ուղղակիորեն վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից բռնի տեղահանված 150,000 հայերին: Ոչ ոք չի կարող նրանց զրկել այս հիմնարար իրավունքից:

The Autumn Meeting of the Parliamentary Assembly for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) began its work in Dublin, in the capital of the Republic of Ireland.
The member of the RA NA delegation to the Organization Lilit Galstyan gave a speech during the Meeting, noting:
Over the past three years I used this platform to raise the alarm about the existential threat that the people of Nagorno Kharabakh were facing. I repeatedly asked if we were doing enough to prevent the disaster around us - in the Middle East, Eastern Europe or South Caucasus. Or are we satisfied with the reputation of our organization?
A year ago the crime of genocide was committed by a member of this organization. In blatant violation of the International Court’s orders, after a nine-month severe blockade, Azerbaijan launched its military aggression against the starving and deprived native Armenian population of Nagorno-Karabakh, forcing more than 120,000 to flee for life, to leave their millennia-old ancestral land.
Artsakh-Nagorno Karabakh, was ethnically cleansed of its indigenous population in broad daylight. Many international organizations classified it as genocide under Article II of the Genocide Convention. Moreover, 205sq.km of Armenia’s territory is currently occupied by Azeri forces. This organization was and is still silent. Petroleum and gas, political expediency and hegemonic schemes are the driving forces of current policy making. The Helsinki Final Act is trashed, all principles are disregarded.
The prevailing atmosphere of impunity serves as a carte blanche for Azerbaijan to commit new crimes by use of force.
As of today, in violation of the international humanitarian law, Azerbaijan not only refuses to return all Armenian POWs, civilian captives, the former political and military leadership of Artsakh, but it is also conducting mock-trials against them.
Azerbaijan continues to erase all Armenian footprint from Artsakh through the systematic destruction of the Armenian cultural and religious heritage. This genocidal act is being presented as “restoration of territorial integrity.”
Dear colleagues, it’s a grave mistake to assume that the Karabakh conflict could be resolved through the elimination of the Armenian population and identity. To remedy the blow to its reputation, this organization must demand, in unequivocal terms, the full observance of the safe and dignified right of return of the Armenians of Nagorno Karabakh to their ancestral home under international security guarantees. The right of return is a fundamental human right that applies directly to the 150,000 Armenians forcibly displaced by Azerbaijan. No one can deprive them of their inherent rights.
Issues of parliamentary integrity and code of conduct discussed
On February 18, the meeting of the experts from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) and the deputies and experts from the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs was held in the National Assembly. The topic of parliamentary integrity and code of conduct w...