Երեւանում ընթացող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի ճեպազրույցը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար:
Մարտին Չունգոնգը գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ համաժողովի շրջանակում քննարկվում են հասարակության համար արդիական թեմաներ` երիտասարդության զբաղվածությունը եւ կրթությունը:
«Այն փաստը, որ 10-րդ գլոբալ համաժողովն անցկացվում է Հայաստանում, արդեն մեծ հնարավորություններ է բացում Հայաստանի համար` որպես հաջողակ ժողովրդավար երկիր»,- ասել է Մարտին Չունգոնգը:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի խոսքով կարեւոր է օրենսդիր մարմնի դերը որոշումների կայացման եւ հետագայում քաղաքականության մշակման առումով: Երիտասարդների հզորացման ամենակարեւոր բաղադրիչներից է խորհրդարանում նրանց ներկայացվածությունը: Ըստ Մարտին Չունգոնգի` Հայաստանը լավագույն օրինակներից է այդ տեսանկյունից:
«Երիտասարդները պատրաստ են լինել որոշումներ կայացնողների եւ քաղաքականություններ մշակողների կողքին: Երիտասարդները ցանկանում են ներգրավված լինել խորհրդարանում, Կառավարությունում, եւ այս առումով Հայաստանը շատ լավ օրինակ է, որովհետեւ ՀՀ ԱԺ-ում երիտասարդների համամասնությունը բավականին մեծ է եւ, հետեւաբար, նրանց մասնակցությամբ կայացված որոշումները կարտացոլեն նաեւ երիտասարդների կարիքները»,- փաստել է նա:
ՄՄ գլխավոր քարտուղարի համոզմամբ համաժողովի շրջանակում կլինեն քննարկումներ, որոշումներ, ինչպես նաեւ քաղաքականություններ` ուղղված երիտասարդությանը: Սա շատ կարեւոր է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար:

On September 12, within the framework of the 10th Global Conference of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union going on in Yerevan the briefing of the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong for the representatives of the mass media was held.
Martin Chungong underscored with satisfaction the fact that within the framework of the Conference topical themes for the society, as the youth employment and education are discussed.
“The fact that the 10th Global Conference is held in Armenia, already opens great opportunities for the Republic of Armenia as a successful democratic country,” Martin Chungon said.
According to the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union, the role of the legislative body in decision making and later in terms of policy making. One of the most important components of the youth empowerment in parliament is their representation. According to Martin Chungong, Armenia is one of the best examples in that aspect.
“The young people are ready be next to decision and policy makers. The young people want to be engaged in parliament, in the Government, and in this sense, Armenia is a good example, because the proportion of the young people in the National Assembly of the Republic of Armenia is rather big, and therefore, the decisions made with their participation will also e eflect the needs of the youth,” he documented.
To the conviction of the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union, within the framework of the Conference there will be discussions, decisions, as well as policies aimed at youth. This is very important for reaching the goals of the UN sustainable development.
On September 12, the Tenth Global Conference of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union began its work in Yerevan.The annual Conference of the Inter-Parliamentary Union for the young parliamentarians under the age of 45 is a unique platform for communicating, exchanging experience an...