Երեւանում ընթացող Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի ճեպազրույցը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար:
Մարտին Չունգոնգը գոհունակությամբ է ընդգծել այն փաստը, որ համաժողովի շրջանակում քննարկվում են հասարակության համար արդիական թեմաներ` երիտասարդության զբաղվածությունը եւ կրթությունը:
«Այն փաստը, որ 10-րդ գլոբալ համաժողովն անցկացվում է Հայաստանում, արդեն մեծ հնարավորություններ է բացում Հայաստանի համար` որպես հաջողակ ժողովրդավար երկիր»,- ասել է Մարտին Չունգոնգը:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի խոսքով կարեւոր է օրենսդիր մարմնի դերը որոշումների կայացման եւ հետագայում քաղաքականության մշակման առումով: Երիտասարդների հզորացման ամենակարեւոր բաղադրիչներից է խորհրդարանում նրանց ներկայացվածությունը: Ըստ Մարտին Չունգոնգի` Հայաստանը լավագույն օրինակներից է այդ տեսանկյունից:
«Երիտասարդները պատրաստ են լինել որոշումներ կայացնողների եւ քաղաքականություններ մշակողների կողքին: Երիտասարդները ցանկանում են ներգրավված լինել խորհրդարանում, Կառավարությունում, եւ այս առումով Հայաստանը շատ լավ օրինակ է, որովհետեւ ՀՀ ԱԺ-ում երիտասարդների համամասնությունը բավականին մեծ է եւ, հետեւաբար, նրանց մասնակցությամբ կայացված որոշումները կարտացոլեն նաեւ երիտասարդների կարիքները»,- փաստել է նա:
ՄՄ գլխավոր քարտուղարի համոզմամբ համաժողովի շրջանակում կլինեն քննարկումներ, որոշումներ, ինչպես նաեւ քաղաքականություններ` ուղղված երիտասարդությանը: Սա շատ կարեւոր է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար:

12 сентября в Ереване в рамках 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза (МПС) Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг провел брифинг для представителей СМИ.
Мартин Чунгонг с удовлетворением отметил факт, что в рамках форума обсуждаются актуальные для общества темы – занятость и образование молодежи.
“Факт, что 10-я Глобальная конференция проводится в Армении, уже открывает большие возможности для РА как успешной демократической страны", - подчеркнул Мартин Чунгонг.
По словам Генерального секретаря МПС, роль законодательного органа важна в плане принятия решений и последующей разработки политики. Одним из самых важных компонентов повышения потенциала молодежи является ее представительство в парламенте. По Мартину Чунгонгу, Армения – один из наилучших примеров с этой точки зрения.
“Молодежь готова быть рядом с принимающими решения и разрабатывающими политику. Молодые люди хотят быть задействованными в парламенте, правительстве, и в данном аспекте Армения является весьма хорошим примером, так как доля молодежи в НС РА достаточно велика и, следовательно, принимаемые с ее участием решения будут также отражать потребности молодых людей”, - отметил он.
По словам Генсека МПС, в рамках конференции пройдут дискуссии, будут приняты решения, а также обсуждена политика по молодежи. Это крайне важно для достижения целей стабильного развития ООН.