Երեւանում ընթանում է Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը:
Միջոցառման շրջանակում ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար ճեպազրույցով հանդես է եկել կառույցում մեր երկրի պատվիրակության անդամ, Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների ֆորումի խորհրդի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը:
Պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովը միջազգային գործընկերների հետ սերտորեն շփվելու եւ փորձի փոխանակման լայն հնարավորություններ է ստեղծում: Նա խոսել է համաժողովի լայն ընդգրկվածության մասին. խորհրդարանական շրջանակից բացի ընդգրկված են Կառավարության, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ոլորտի շահառուներ:
Մեր երկրում պետական կառավարման համակարգում երիտասարդների ընդգրկվածության առումով հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը վստահեցրել է, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո թե՛ խորհրդարանում, թե՛ գործադիրում ընդլայնվել է երիտասարդների ներգրավվածությունը:
Խոսելով համաժողովի նպատակի մասին՝ Հասմիկ Հակոբյանը նախ անդրադարձել է աշխարհում տեղի ունեցող ճգնաժամերին, որոնք բացասաբար են ազդում երիտասարդների վրա, մասնավորապես՝ նրանց աշխատանքի եւ կրթության իրավունքի իրացման տեսանկյունից: Համաժողովի նպատակն է անկախ հանգամանքներից հնարավորություններ տալ երիտասարդներին:
Պատգամավորի համոզմամբ միջոցառումը լավ հնարավորություն է նաեւ խոսելու Հայաստանի խնդիրների մասին: Այս համատեքստում հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը նշել է, որ բարձրացնելու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր երիտասարդների խախտված իրավունքների հարցը եւ ներկայացնելու է խնդիրների կարգավորմանն ուղղված լուծումները:

The 10th Global Conference of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union is underway in Yerevan.
The Member of the delegation of our country to the organisation, the Member of the Board of the Forum of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union Hasmik Hakobyan spoke at the briefing for the representatives of the mass media within the framework of the event.
The MP expressed conviction that the Conference creates wide opportunities for closely communicating with the international colleagues and exchange experience. She talked about the wide range of engagement – besides parliamentarian framework representatives of the government, civil society and beneficiaries of the sphere are involved.
In terms of the involvement of the young people in the state administration system in our country the representative of the Armenian delegation assured that after the 2018 revolution both in parliament and in the executive body the involvement of the young people was expanded.
Speaking about the goal of the Conference, first of all, Hasmik Hakobyan referred to the ongoing crises in the world, which have a negative impact on the young people, particularly, in terms of the execution of the right to their employment and education. The aim of the Conference is to give opportunities to the youth irrespective of circumstances.
To the MP’s conviction, the event is also a good opportunity to speak about the problems of Armenia. In this context the representative of the Armenian delegation noted that she will raise the issue of the violated rights of our young people who were forcibly displaced from Nagorno Karabakh and present the solutions for the settlement of the problems.