Սեպտեմբերի 12-ին Երեւանում աշխատանքն է սկսել Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների տասներորդ գլոբալ համաժողովը:
Միջխորհրդարանական միության ամենամյա համաժողովը մինչեւ 45 տարեկան երիտասարդ խորհրդարանականների համար եզակի գլոբալ հարթակ է՝ հաղորդակցվելու, փորձի փոխանակման եւ միմյանց աջակցելու համար: Այս տարվա «Խուսափելով կորսված սերունդներ ունենալուց. պահպանելով կրթությունն ու զբաղվածությունը բոլոր հանգամանքներում» թեման կենտրոնացած է լուծումների վրա՝ ապահովելու կրթության անխափան հասանելիությունը եւ երիտասարդների համար աշխատատեղերի ստեղծումը:
Համաժողովի առաջին նիստը վարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների ֆորումի խորհրդի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը: Ըստ նրա՝ այս հանդիպումը տեղի է ունենում այնպիսի ժամանակ, երբ աշխարհը բախվում է տարբեր ճգնաժամերի՝ հակամարտություններ, համավարակի հետեւանքներ, կլիմայի փոփոխություն. սա մեծապես ազդում է եւ հաճախ ոչ համամասնական ձեւով: Հասմիկ Հակոբյանի դիտարկմամբ համաժողովի նպատակն է միմյանց հետ աշխատել: Նա գոհունակությամբ ընդգծել է, որ համաժողովին մասնակցում է ավելի քան 60 երկրից 150-ից ավելի երիտասարդ խորհրդարանական, խորհրդարանների 4 խոսնակներ, ինչպես նաեւ աշխարհի ամենաերիտասարդ խորհրդարանի՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի խոսնակը:
Համաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ, Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ալեն Սիմոնյանը, Միջխորհրդարանական միության նախագահ Տուլիա Էքսոնը, Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգը:
Երիտասարդներին տեսաուղերձով դիմել է Երիտասարդ խորհրդարանականների ֆորումի խորհրդի նախագահ Դեն Քարդենը:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ուսուցիչ, նախկին փախստական Նուր Մուսսան, ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, ներկայացրել է իր անցած ճանապարհը, խոսել կրթության ոլորտում ձեռքբերումների մասին:
Համաժողովի առաջին նիստում պատգամավորները քննարկել են «Հետհաշվարկ մինչեւ 2030 թվականը. ինչպիսի՞ վիճակ է երիտասարդների կրթության ու զբաղվածության հարցում» թեման:
Նիստը նախագահել է Տոնգայի խորհրդարանի նախագահ Լորդ Ֆակաֆանուան:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ երիտասարդության հարցերով օգնական  Ֆելիպե Պոլիեն կարեւորել է նման քննարկումների անցկացումը՝ նշելով, որ կրթության ոլորտում անհավասարությունները շարունակում են արդիական մնալ ամբողջ աշխարհում: Նշվել է, որ շատ երկրներ բարելավել են իրենց ուսանողների ներգրավման մակարդակը, սակայն մարտահրավերները՝ գենդերային անհավասարությունը, տարածաշրջանային անհավասարությունները եւ այլ՝ ոչ համարժեք ենթակառուցվածքները, թույլ չեն տալիս ունենալ համապատասխան կրթական հասանելիություն: Զեկուցողը հավելել է, որ կորոնավիրուսային համաճարակն ավելի է սրել այս իրավիճակը. շատ դեռահասներ եւ երեխաներ համաճարակի հետեւանքով կորցրել են կրթվելու իրենց հնարավորությունը: Հինգ երիտասարդներից մեկը ետ կամ դուրս է մնում կրթությունից, զբաղվածությունից կամ վերապատրաստումներից: Նշված հինգից գոնե երկուսը կանայք են, ինչն արդար չէ»,- ընդգծել է զեկուցողը: Կարեւորվել է կրթության ուժեղացումն ու գործազրկության կրճատումը:
«Ես հորդորում եմ ձեզ ոչ միայն լսել, այլեւ ակտիվ կերպով ստեղծել իրավիճակներ, հնարավորություններ, որտեղ երիտասարդները կարող են ստեղծել շատ ավելի լավ աշխարհ մեզ համար»,- դիմելով համաժողովի մասնակիցներին՝ ասել է զեկուցողը:
Երիտասարդների զբաղվածության համաշխարհային մարտահրավերներին անդրադարձել են համաժողովի մասնակիցները:  ԱՄԿ-ի թիմի տնօրեն Միխայիլ Պուշկինի տեղեկացմամբ աշխարհում երիտասարդների գործազրկությունը 13 տոկոսի է հասել: Ակտիվորեն, սակայն ոչ հաջողությամբ, աշխատանք են փնտրում շուրջ 65 մլն երիտասարդներ:
Ելույթ ունենալով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Ֆելիպե Պոլիեին՝ համաժողովին մասնակցելու համար: «Շնորհակալ եմ Ձեր գրասենյակի ջանքերին: Նոր  գրասենյակի ստեղծումը ՄԱԿ-ի շրջանակում ցույց է տալիս, որ կա համաշխարհային հանձնառություն՝ աշխատելու երիտասարդների խնդիրների շուրջ  ավելի ինտեգրացված եւ ամբողջական: Հայաստանն աջակցում է այդ ջանքերին»,- ասել է նա՝ ընդգծելով յուրաքանչյուր երիտասարդի՝ որակյալ եւ ներառական կրթություն ստանալու իրավունքը: Դա շատ կարեւոր է մարդկային կապիտալի զարգացման եւ հավասար հնարավորություններ ապահովելու համար:
Պանելային ձեւաչափով քննարկման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց երկրներում արձանագրված առաջընթացները, կարեւորել որակյալ կրթությունն ու արժանապատիվ աշխատանք ունենալու հանգամանքը, խոսել մարտահրավերների, դրանց հաղթահարմանն ուղղված քայլերի, ներառական կրթության մասին:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, ընդգծելով նոր սերնդի մի շարք դրական հատկանիշներն ու հետաքրքրությունների շրջանակը, նշել է, որ կրթությունը պետք է լինի ճկուն, պետք է կենտրոնանա քննադատորեն մտածելու, գիտելիքներն իրական կյանքում կիրարկելու վրա: Նա նշել է, որ կրթությանը վերաբերող ՀՀ պետական ծրագրի նպատակն է ունենալ արդյունավետ, մրցակցային կրթական համակարգ՝ հիմնված միջազգային եւ համընդհանուր համամարդկային արժեքների վրա: Ծովինար Վարդանյանը համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է տեղեկություններ Ակադեմիական քաղաքի ստեղծման, կառուցման վերաբերյալ՝ որպես ժամանակակից հետազոտական եւ նորարարական գործունեությունը երաշխավորող միջավայր:
Հաջորդիվ, Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների ֆորումի խորհրդի անդամ, Ալժիրի խորհրդարանի պատգամավոր Մոհամեդ Անուար Բուշուիթի նախագահությամբ մեկնարկել է «Խաթարված երիտասարդ կյանքեր. ճգնաժամի ազդեցությունը եւ երիտասարդների սոցիալ-տնտեսական իրավունքները» խորագրով քննարկումը:
Համաժողովի մասնակիցներին տեսաուղերձով ողջունել եւ արդյունավետ աշխատանքային քննարկումներ է մաղթել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը: Նրա խոսքով երիտասարդ խորհրդարանականներն առանձնահատուկ դերակատարում ունեն առկա մարտահրավերները հասցեագրելու, երկրներին դիմակայուն համակարգերի կառուցմանն աջակցելու, երիտասարդների համար առողջ, ապահով միջավայր ստեղծելու համար:
ԱՀԿ-ի տարածաշրջանային խորհրդական Իգնասիո Իբարրան նշել է, որ մարդկանց իրավունքները պաշտպանող երիտասարդ խորհրդարանականները պետք է հետեւողական լինեն նաեւ առողջության իրավունք եզրույթին, ԱՀԿ-ի կողմից ընդունված կանոնակարգումներին:
ՄԱԿ-ի՝ փախստականների գլխավոր հանձնակատարի արտաքին կապերի գծով պաշտոնյա Կիրի Ատրիի ներկայացմամբ 2023 թվականին 36,4 մլն փախստականներից 40 տոկոսը երիտասարդներ կամ երեխաներ են, որոնք փախել են հետապնդումից, հակամարտությունից, բռնությունից, մարդու իրավունքների խախտումներից:
2022 թվականին փախստական երեխաների 51 տոկոսը դուրս է մնացել հիմնական կրթությունից: Դիմելով երիտասարդ խորհրդարանականներին՝ Կիրի Ատրին նշել է, որ նրանք պետք է իրազեկված լինեն, այնպիսի որոշումներ, օրենքներ ընդունեն, որոնք կպաշտպանեն բռնի տեղահանված երիտասարդների իրավունքները, կապահովեն որոշակի սոցիալ-տնտեսական հարցերում հասանելիություն եւ ինտեգրում:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը, ներկայացնելով «Երիտասարդության քաղաքականության մասին» օրենքի նախագիծը, նշել է, որ երիտասարդների հետ քննարկումներ են կազմակերպել Հայաստանի տասը մարզերում: Նրա խոսքով օրենքով ամրագրվելու են երիտասարդական քաղաքականության առաջնահերթությունները: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ այս պահին Հայաստանում գործում է 3 երիտասարդական կենտրոն, եւս 4-ը կառուցվում են մարզային համայնքներում, մինչեւ 2026 թվականը ՀՀ-ում նախատեսվում է ստեղծել 25 երիտասարդական կենտրոն: Խոսելով 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 120 հազար փախստականների մասին՝ Թագուհի Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ նրանցից շուրջ 30 հազարն աշակերտներ են: Նրա խոսքով ՀՀ կրթական համակարգն ամբողջությամբ կարողացել է սպասարկել բոլոր աշակերտների կարիքները. նրանք ինտեգրվել են հայաստանյան կրթական համակարգում, վերականգնվել է նրանց կրթության իրավունքը:
«Ինչպե՞ս է իմ երկրի ճգնաժամն ազդում երիտասարդների իրավունքների վրա» թեմայի շրջանակում համաժողովի մասնակիցները հանդես են եկել զեկույցներով, ներկայացրել իրենց երկրների օրինակներն այն մասին, թե ինչպես են տարաբնույթ ճգնաժամերն ազդում երիտասարդների իրավունքների վրա: Նրանք նաեւ ներկայացրել են երիտասարդներին աջակցելու նպատակով իրականացվող միջոցառումները, որոնց նպատակը մարտահրավերներին դիմակայելն է:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հայտնել է, որ Հայաստանի երիտասարդությունը վերջին տարիներին, որոնք հաջորդել են 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությանը, 2020 թվականի ղարաբաղյան պատերազմին եւ կորոնավիրուսային համավարակին,  բախվել է յուրօրինակ մարտահրավերների: Նրա դիտարկմամբ, բարեբախտաբար, նշված վայրիվերումներից հետո հայ երիտասարդությունը դեռեւս բարձր է պահում իր պահանջարկը:  Անդրադառնալով ԼՂ-ից հայության տեղահանմանը՝ պատգամավորն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարողացել է նրանց ինտեգրել կրթական համակարգին: Տեղահանված ուսուցիչներն աշխատանք են գտել դպրոցներում, Կառավարությունը հաստատել է միջոցառումներ, որոնց արդյունքում փոխհատուցվում են ուսանողների ուսման վարձերը բուհերում: Ստեղծվել են տարածքային կենտրոններ, որտեղ հոգեբանական աջակցություններ եւ խորհրդատվություններ են մատուցվում տեղահանվածներին:
Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների տասներորդ գլոբալ համաժողովի աշխատանքը կշարունակվի սեպտեմբերի 13-ին:

12 сентября в Ереване началась работа 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза (МПС).
Ежегодная конференция МПС – уникальная глобальная площадка для молодых парламентариев в возрасте до 45 лет для общения, обмена опытом и поддержки друг друга. В этом году тема, как избежать потерянных поколений, поддержать образование и занятость при любых обстоятельствах, фокусируется на решениях, обеспечивающих непрерывный доступ к образованию и созданию рабочих мест для молодежи.
Первое заседание конференции провела депутат НС РА, член правления Форума молодых парламентариев МПС А.Акопян. По ее словам, встреча проходит в то время, когда мир сталкивается с различными кризисами – конфликтами, последствиями пандемии, изменением климата, что влияет сильно и часто непропорционально. По Акопян, цель конференции – работа друг с другом. Она с удовлетворением подчеркнула, что в форуме принимают участие более 150 молодых парламентариев из более чем 60 стран, 4 спикера парламентов, а также спикер самого молодого парламента в мире – НС РА.
На открытии конференции выступили Премьер-министр РА Н.Пашинян, Председатель НС РА А.Симонян, Председатель МПС Тулия Эксон, Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг.
Председатель правления Форума молодых парламентариев Дэн Карден обратился к молодежи с видеообращением.
Преподаватель Дилижанской международной школы, бывший беженец Нур Мусса, поприветствовал участников форума, представил свой путь, рассказал о достижениях в сфере образования.
На первом заседании конференции депутаты обсудили тему “Обратный отсчет до 2030 года: каково состояние образования и занятости молодежи?
Заседание проходило под председательством спикера парламента Тонги Лорда Факафануа.
Помощник Генерального секретаря ООН по делам молодежи Фелипе Полье подчеркнул важность проведения подобных дискуссий, отметив, что неравенство в сфере образования продолжает оставаться актуальным во всем мире. Отмечено, что многие страны улучшили уровень участия студентов, но такие вызовы, как гендерное неравенство, региональные различия и другие несоразмерные инфраструктуры, препятствуют соответствующему доступу к образованию. Докладчик добавил, что пандемия коронавируса усугубила эту ситуацию – многие дети и подростки потеряли возможность получить образование. Каждый пятый молодой человек отстает или выбывает из системы образования, занятости или переподготовки. Как минимум двое из упомянутых пяти – женщины, что несправедливо", - подчеркнул он. Важное значение приобрели укрепление образования и сокращение безработицы.
"Я призываю вас не только слушать, но и активно создавать ситуации и возможности, при которых молодые люди смогут создать для нас гораздо лучший мир", - заключил докладчик, обращаясь к участникам конференции.
Участники конференции обсудили глобальные вызовы занятости молодежи.
Заместитель министра иностранных дел РА В.Костанян в своем выступлении поблагодарил помощника Генсека ООН Фелипе Полье за участие в конференции. “Спасибо за усилия вашего офиса. Создание нового офиса в рамках ООН показывает, что налицо глобальная приверженность работе по вопросам молодежи более интегрированным и целостным образом. Армения поддерживает эти усилия", - отметил он, подчеркнув право каждого молодого человека на получение качественного и инклюзивного образования. Это крайне важно для развития человеческого капитала и обеспечения равных возможностей.
Участники панельной дискуссии представили зафиксированный в их странах прогресс, подчеркнули важность качественного образования и достойного труда, коснулись вызовов и шагов по их преодолению, инклюзивного образования.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Ц.Варданян, подчеркнув ряд положительных особенностей и масштаб интересов нового поколения, отметила, что образование должно быть гибким, ориентированным на критическое мышление, применение знаний в реальной жизни. Она отметила, что целью госпрограммы РА в сфере образования является создание эффективной, конкурентоспособной системы образования, основанной на международных и общечеловеческих ценностях. Ц.Варданян представила участникам конференции информацию о создании и строительстве Академгородка как среды, гарантирующей современные исследования и инновационную деятельность.
Далее выступил председатель Совета Конференции молодых парламентариев МПС, депутат парламента Алжира Мохамед Ануар Бушуит.
Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аднаном Гебрейесус обратился к участникам форума с видеообращением, пожелав им продуктивных рабочих дебатов. По его словам, молодым парламентариям принадлежит особая роль в решении существующих проблем, поддержке стран в построении устойчивых систем, создании здоровой и безопасной среды для молодежи.
Региональный советник ВОЗ Игнасио Ибарра отметил, что молодые парламентарии, защищающие права людей, также должны соответствовать термину “право на здоровье” и принятым структурой нормам.
По словам чиновника по внешним связям Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Кири Атри, 40% из 36,4 млн беженцев в 2023 г. – молодежь или дети, бежавшие от преследований, конфликтов, насилия и нарушений прав человека.
В 2022 г. 51% детей-беженцев выпал из базового образования. Обращаясь к молодым парламентариям,
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Т.Казарян, представляя проект закона "О молодежной политике", отметила, что в десяти областях Армении организованы обсуждения с молодежью. По ее словам, приоритеты молодежной политики будут установлены законом. Депутат сообщила, что в настоящее время в РА действуют 3 молодежных центра, еще 4 строятся в региональных общинах, к 2026 г. в Армении намечается создание 25 молодежных центров. Коснувшись проблем 120 тысяч беженцев, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха в 2023 г., Т.Казарян проинформировала, что около 30 тысяч из них – учащиеся. По ее словам, система образования РА смогла удовлетворить потребности всех обучающихся – они были интегрированы в систему образования Армении, было восстановлено их право на образование.
В рамках темы “Как кризис в моей стране влияет на права молодежи?” участники конференции выступили с докладами, представили примеры своих государств о том, как различные кризисы влияют на права молодежи. Они также ознакомили с мерами, предпринимаемыми для поддержки молодежи, цель которых – противостоять вызовам.
В этом контексте депутат НС А.Акопян отметила, что в последние годы, после бархатной революции 2018 года, Карабахской войны 2020 года и пандемии коронавируса, молодежь Армении столкнулась с уникальными вызовами и, к счастью, выдержала выпавшие на ее долю испытания. Касаясь перемещения армян из Нагорного Карабаха, депутат подчеркнула, что Армения смогла интегрировать их в систему образования. Учителя-переселенцы трудоустроены в школах, правительство утвердило меры по возмещению оплаты обучения студентов в вузах. Созданы территориальные центры, оказывающие   психологическую поддержку и консультирующие вынужденных переселенцев.