Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ,
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատմության հիշարժան օրերից մեկն է՝ հիշարժան այն իմաստով, որ առաջին անգամ մեր երկրում անցկացվում է Միջխորհրդարանական միության այսպիսի ներկայացուցչական միջոցառում, այն է՝ Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը, որին մասնակցում են կազմակերպության 60 անդամ խորհրդարանների 150 երիտասարդ պատգամավորներ, ասոցացված անդամներ, փորձագետներ, ակադեմիական շրջանակների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Երեւանում համաժողովի անցկացման գաղափարը ծագեց երեք տարի առաջ՝ Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ: Մի քանի տարի առաջ Մարտին Չունգոնգը սկիզբ դրեց «Ես ասում եմ, այո՛, խորհրդարաններում երիտասարդների մասնակցությանը» (I say yes to youth in parliaments) նախաձեռնությանը, որին միացել են անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներ ու պատգամավորներ, այդ թվում՝ ես:
Հպարտությամբ եմ նշում այն հանգամանքը, որ 2018 թվականի թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո այսօր Հայաստանի Ազգային ժողովում մեծամասնություն են կազմում երիտասարդ պատգամավորները:
Ավելին, ըստ Միջխորհրդարանական միության անցկացրած ուսումնասիրության արդյունքների՝ ՀՀ Ազգային ժողովը երիտասարդ պատգամավորների թվաքանակով զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը:
Այս հանգամանքը եւս կարեւոր դեր ունեցավ համաժողովը Երեւանում անցկացնելու մեր որոշման հարցում:
Ներկայիս համաժողովում քննարկվելիք թեման եւ ենթաթեմաները վերաբերում են երիտասարդների կրթությանն ու զբաղվածությանը. հարցեր, որոնք երբեք չեն կորցնում իրենց արդիականությունը:
Հարգելի՛ մասնակիցներ,
Դուք՝ երիտասարդներդ, պետք է պատրաստ լինեք ստանձնելու առաջնորդությունը եւ ակտիվ մասնակցություն ունենաք ձեր երկրների զարգացման մեջ: Ձեր գիտելիքներն ու հմտությունները պետք է դառնան ձեր ամենահզոր գործիքները՝ դժվարությունները հաղթահարելու համար: Մեր պարտքն է՝ աջակցել ձեզ բոլոր հնարավոր միջոցներով:
Դուք ունեք մեծ ներուժ փոխելու աշխարհը, քանի որ առավել ճկուն եւ համարձակ եք, քան նախորդ սերունդները: Պատմությունը ցույց է տվել, որ բնական մրցակցությունը նպաստում է առաջընթացին, եւ դուք ունեք բոլոր հնարավորությունները դառնալու առաջնորդներ:
Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում դուք՝ աշխարհի երիտասարդներդ, հնարավորություն կունենաք միմյանց հետ հետաքրքիր ու շահագրգիռ քննարկումներ ունենալու ձեզ հուզող հարցերի վերաբերյալ, նոր ծանոթություններ հաստատելու եւ ծանոթանալու մեր հրաշալի երկրի ու նրա բնակիչների հետ: Լիահույս եմ, որ սա ձեր վերջին այցելությունը չէ Հայաստանի Հանրապետություն. մենք մշտապես սպասում ենք ձեզ մեր երկրում:

Esteemed President of the Inter-Parliamentary Union,
Today, is one of the memorable days of history of the National Assembly of the Republic of Armenia, memorable that for the first time in our country we are holding such a representational event of the Inter-Parliamentary Union, that is, the 10th Global Conference of Young Parliamentarians, where 150 young parliamentarians from 60 member parliaments of the organization, associated members, experts, academicians and representatives from international organizations.
The idea of holding the Conference in Yerevan came three years ago during the meeting with the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong. A few years ago Martin Chungong he said “I say yes to youth in parliaments” initiative, to which joined the Speakers of and members of Parliaments of member countries, including myself.
I am proud to mention the fact that after 2018 velvet, non-violent, people’s revolution today the young parliamentarians are the majority in the National Assembly of Armenia.
Moreover, according to the study done by the Inter-Parliamentary Union, the RA National Assembly is in the first place with its number of young parliamentarians.
This factor also played an important role in our decision of holding the Conference in Yerevan.
At this Conference the theme of the discussion will refer to the education and employment of the youth – the topics that never lose their importance.
Dear participants,
You, the young people should be ready to assume the leadership and actively participate in the development of your countries. Your knowledge and skills should become your most powerful tools for overcoming the difficulties. It is our duty is to support you in all possible ways. You have great potential to change the world, as you are more flexible and courageous than the previous generations. The history has shown that the natural competitiveness promotes the progress, and you have all possibilities to become leaders.
During the coming two days, you, the young people of the world, will have an opportunity to have interesting and concerned discussions with each other on the matters important for you, to make new friends and get acquainted with our wonderful country and its residents. I am hopeful that this is not your last visit to the Republic of Armenia. We will always wait for you in our country.