Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ,
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատմության հիշարժան օրերից մեկն է՝ հիշարժան այն իմաստով, որ առաջին անգամ մեր երկրում անցկացվում է Միջխորհրդարանական միության այսպիսի ներկայացուցչական միջոցառում, այն է՝ Երիտասարդ պատգամավորների 10-րդ գլոբալ համաժողովը, որին մասնակցում են կազմակերպության 60 անդամ խորհրդարանների 150 երիտասարդ պատգամավորներ, ասոցացված անդամներ, փորձագետներ, ակադեմիական շրջանակների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Երեւանում համաժողովի անցկացման գաղափարը ծագեց երեք տարի առաջ՝ Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ: Մի քանի տարի առաջ Մարտին Չունգոնգը սկիզբ դրեց «Ես ասում եմ, այո՛, խորհրդարաններում երիտասարդների մասնակցությանը» (I say yes to youth in parliaments) նախաձեռնությանը, որին միացել են անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահներ ու պատգամավորներ, այդ թվում՝ ես:
Հպարտությամբ եմ նշում այն հանգամանքը, որ 2018 թվականի թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո այսօր Հայաստանի Ազգային ժողովում մեծամասնություն են կազմում երիտասարդ պատգամավորները:
Ավելին, ըստ Միջխորհրդարանական միության անցկացրած ուսումնասիրության արդյունքների՝ ՀՀ Ազգային ժողովը երիտասարդ պատգամավորների թվաքանակով զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը:
Այս հանգամանքը եւս կարեւոր դեր ունեցավ համաժողովը Երեւանում անցկացնելու մեր որոշման հարցում:
Ներկայիս համաժողովում քննարկվելիք թեման եւ ենթաթեմաները վերաբերում են երիտասարդների կրթությանն ու զբաղվածությանը. հարցեր, որոնք երբեք չեն կորցնում իրենց արդիականությունը:
Հարգելի՛ մասնակիցներ,
Դուք՝ երիտասարդներդ, պետք է պատրաստ լինեք ստանձնելու առաջնորդությունը եւ ակտիվ մասնակցություն ունենաք ձեր երկրների զարգացման մեջ: Ձեր գիտելիքներն ու հմտությունները պետք է դառնան ձեր ամենահզոր գործիքները՝ դժվարությունները հաղթահարելու համար: Մեր պարտքն է՝ աջակցել ձեզ բոլոր հնարավոր միջոցներով:
Դուք ունեք մեծ ներուժ փոխելու աշխարհը, քանի որ առավել ճկուն եւ համարձակ եք, քան նախորդ սերունդները: Պատմությունը ցույց է տվել, որ բնական մրցակցությունը նպաստում է առաջընթացին, եւ դուք ունեք բոլոր հնարավորությունները դառնալու առաջնորդներ:
Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում դուք՝ աշխարհի երիտասարդներդ, հնարավորություն կունենաք միմյանց հետ հետաքրքիր ու շահագրգիռ քննարկումներ ունենալու ձեզ հուզող հարցերի վերաբերյալ, նոր ծանոթություններ հաստատելու եւ ծանոթանալու մեր հրաշալի երկրի ու նրա բնակիչների հետ: Լիահույս եմ, որ սա ձեր վերջին այցելությունը չէ Հայաստանի Հանրապետություն. մենք մշտապես սպասում ենք ձեզ մեր երկրում:

Глубокоуважаемый Премьер-министр Республики Армения,
Сегодня один из памятных дней в истории Национального Собрания Республики Армения, памятный тем, что впервые в нашей стране проводится столь представительное мероприятие Межпарламентского Союза (МПС), а именно 10-я Глобальная конференция молодых депутатов, в которой принимают участие 150 молодых депутатов из 60 парламентов-членов организации, эксперты, представители академических кругов и международных организаций.
Идея проведения конференции в Ереване зародилась три года назад, во время встречи с Генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом. Несколько лет назад Мартин Чунгонг положил начало инициативе: «Я говорю “да” участию молодежи в парламентах» (I say yes to youth in parliaments), к которой присоединились председатели и депутаты парламентов стран-членов, включая меня.
С гордостью отмечаю тот факт, что после бархатной, ненасильственной народной революции 2018 года молодые депутаты сегодня составляют большинство в Национальном Собрании Армении.
Более того, по итогам проведенного МПС исследования Национальное Собрание РА на первой горизонтали по числу молодых депутатов.
Это обстоятельство также сыграло важную роль в нашем решении провести конференцию в Ереване.
Обсуждаемые на нынешней конференции тема и подтемы связаны с образованием и занятости молодежи – вопросами, которые никогда не теряют своей актуальности.
Уважаемые участники!
Вы, молодежь, должны быть готовы взять на себя лидерство и активно участвовать в развитии своих стран. Ваши знания и навыки должны стать вашими самыми мощными инструментами для преодоления трудностей. Наш долг – содействовать вам всеми возможными способами.
У вас есть огромный потенциал изменить мир, потому что вы более гибки и смелы, чем предыдущие поколения. История показала, что естественная конкуренция способствует прогрессу, и у вас есть все возможности стать лидерами.
Уважаемые участники,
В ходе последующих двух дней у вас, молодежи мира, будет возможность интересно подискутировать друг с другом по волнующим вас вопросам, завести новые знакомства и познакомиться с нашей чудесной страной и ее жителями. Искренне надеюсь, что это не последний ваш визит в Республику Армения – мы всегда ждем вас в нашей стране.