Երեւանում սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկել է Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Տուլիա Էքսոնը:
«Առաջին անգամ՝ որպես Միջխորհրդարանական միության նախագահ, մեծ պատիվ է դիմել այսօր ձեզ գլոբալ համաժողովի շրջանակում Երեւանում, որտեղ համընկնում են հնագույն պատմությունը եւ ժամանակակից ձգտումները, անցկացնում ենք 10-րդ համաժողովը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին նման գերազանց հնարավորություն մեզ ընծայելու համար: Հայաստանը ոչ միայն իր օրինակով է առաջնորդում, այլեւ՝ բարձր հյուրընկալությամբ եւ հանձնառությամբ՝ հանուն երիտասարդ երկրների միջեւ փոխգործակցության եւ երկխոսության: Տարիների ընթացքում Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների համաժողովը դարձել է լավ հարթակ, որպեսզի երիտասարդ պատգամավորները կարողանան բարձրաձայնել հետեւյալը. չի՛ կարող լինել ժողովրդավարություն առանց ներառականության, չի՛ կարող լինել ներառականություն առանց երիտասարդ տղամարդկանց եւ կանանց մասնակցության: Մեր ամբողջ ուշադրությունը, իմաստությունը եւ ձգտումը պետք է ուղղված լինեն նրան, որպեսզի հաղթահարենք մարտահրավերները, հակամարտությունները, ապահովենք կրթություն, հավասարություն եւ զբաղվածություն»,- ասել է Տուլիա Էքսոնը:

On September 12, the 10th Global Conference of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union started in Yerevan.
The President of Inter-Parliamentary Union Tulia Ackson welcomed the participants of the Conference.
“I am deeply honoured to address you today at the 10th Global Conference of Young Parliamentarians for the first time as IPU President in Yerevan, where ancient history and modern aspirations intertwine, we hold the 10th Conference. I wish to extend my sincere thanks to the National Assembly of Armenia for giving us such opportunity. Armenia is not only leading by its example on youth in parliament, but also by its hospitality and commitment fostering cooperation and dialogue between the young countries. Over the years, the Global Conference of Young Parliamentarians of the Inter-Parliamentary Union has become a unique platform for young parliamentarians to make one particular message loud and clear that there is no democracy without inclusion, and there is no inclusion without young men and women. Our full attention and collective wisdom and aspiration should be directed to overcome the challenges, conflicts, provide education, equality and employment,” Tulia Ackson said.