Սեպտեմբերի 11-ին կայացել է Հայաստան ժամանած Միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովի մասնակիցների պատվին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի անունից կազմակերպված ընդունելությունը:
Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահը. «Երիտասարդները մեր ապագան են, որոնք անխոնջ կերպով ձգտում են փոփոխություններ մտցնել ժամանակակից հասարակություններում: Մեր պարտքն է ամեն կերպ աջակցել նրանց՝ օգնելով իրականություն դարձնել իրենց ձգտումները, ցանկություններն ու երազանքները: Նրանց ջանքերը կենսական նշանակություն ունեն ավելի ապահով, խաղաղ եւ ճգնաժամից զերծ աշխարհ ստեղծելու համար:
Աշխարհն այսօր կանգնած է բազմաթիվ մարտահրավերների առջեւ՝ հակամարտություններ, պատերազմներ, բնական աղետներ եւ այլն, որոնք հաճախ խանգարում են երիտասարդներին լիարժեք վայելել իրենց կյանքը: Համաշխարհային առաջնորդների պարտականությունն է ստեղծել խաղաղ միջավայր, որը թույլ կտա մեր երիտասարդներին կրթվել, գտնել աշխատանք եւ իրացնել իրենց ամբողջ ներուժը»:

11 сентября от имени Председателя НС РА А.Симоняна состоялся прием в честь прибывших в Армению участников 10-й Глобальной конференции молодых парламентариев Межпарламентского союза (МПС).
Спикер парламента обратился с приветствием к присутствующим: “Молодежь – наше будущее, неустанно стремящаяся к переменам в современных обществах. Наш долг всемерно содействовать ей, помогая реализации ее стремлений и желаний. Ее усилия жизненно важны для создания более надежного, мирного и свободного от кризисов мира.
Сегодня мир сталкивается со многими вызовами – конфликты, войны, стихийные бедствия и т.д., которые зачастую лишают молодых людей возможности в полной мере наслаждаться жизнью. Обязанность мировых лидеров – создать мирную среду, позволяющую нашей молодежи получить образование, найти работу и полноценно реализовать свой потенциал”.